• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Zayıflamak İçin Öneriler

Zayıflamak İçin Öneriler

Bu yazımda sizlere zayıflamak için alternatif birkaç şeyden bahsedeceğim. Gündemde olan zayıflamak için chia tohumu, zayıflamak için goji berry (kurt üzümü), zayıflamak için yeşil çay, zayıflamak için yoğurt kürü, zayıflamak için aspir yağı, hibiskus çayından bahsedeceğim.

En yeni zayıflama önerileri olan bu yöntemlerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Yazının sonunda zaten hangisi size daha uygun anlayacaksınız. İnternet de bulunan bilgi kirliliğine son vermek için hepsini aynı başlık altında topluyorum, eğer ihtiyaç halinde her birini tek tek de ele alacağım. Umarım yazımı beğenirsiniz.

Zayıflamak İçin Goji Berry

Okumayı sevmeyenler için;

Kilo vermek için goji berry kullanacaksanız, bunun en kötü yani yüksek maliyetli olmasıdır. Goji berry’nin en iyi ürününü bulmak çok zordur, en kaliteli ürünü Himalaya goji berry meyvesidir.

Goji meyvesi içerinde ki kilo vermeyi teşvik edici mineral ve vitaminleri sayesinde çok yararlı bir yiyecektir.

Düşük glisemik indekse sahip olmasından dolayı iştahı keser. İçerisinde bulunan zengin lifler sayesinde de geç acıkmanıza neden olur.

Sonuç olarak zayıflamak için goji berry çok etkili bir araçtır. Kilo vermek için yapılan diyetlerde programın bir parçası olarak kullanılabilir.

Piyasada ki goji berry çaylarının kilo verdirdiği iddia edilir, fakat çok araştırmak gereklidir. Eğer bu ürünler gerçek değilse kilo verdirmeyecek ve bir işe yaramayacaktır.

İnsanların kilo almasında en büyük sebep iştah kontrolünde sıkıntı çekmeleridir. Bir diğer büyük sebep ise şekerli ve nişastalı gıdaları çok tüketmeleridir. Toplum olarak koşu, spor yapma gibi egzersize dayalı adetlerimiz olmadığından da kilo vermekte zorlanıyoruz. Zayıflamak için goji berry meyvesini diyete ya da günlük yediğimiz öğünlere ekleyebiliriz.

Goji berry meyvesi düşük glisemik indeks içermektedir, glisemik indeksi düşük gıdaların tok tuttuğu bilinmektedir.

Gıda değerlendirme tablosunda glisemik indeksi 70 ve üzeri gıdalar, yüksek glisemik indeksli gıdalar olarak sınıflandırılmaktadır. Glisemik indeksi 50 ve altı olan gıdalar da düşük glisemik indeksli gıdalar olarak sınıflandırılır. Goji berry meyvesinin glisemik indeksi 29’dur. Goji berry meyvesi elma, portakal, muz, karpuz, kuru üzüme göre daha düşük glisemik indekse sahiptir.

Goji berry meyvesinin içinde %27 oranında lif bulunmaktadır.

Yüksek lifli gıdalar bilindiği üzere iştahı bastırır ve kan şekerini kontrol altında tutar. Bu yüzden goji berry meyvesi uzun süre tok tutarak gün içerisinde az yememizi sağlar. Goji çileği aynı zamanda yağsız kas kütlesini korur ve vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Tembeller İçin Zayıflama Yolları

Goji çileği yediğimiz yemekleri enerjiye dönüştüren besinlerle zengindir. Yediğimiz yiyeceklerin vücutta mutlak suretle enerjiye dönüştürülmeleri lazımdır, aksi takdirde yağa dönüşeceklerdir ve kilo alımına katkıda bulunacaklardır.

Eğer diyetteyseniz diğer meyvelere göre goji berry yemek en mantıklısıdır. Fakat goji berry bulmak biraz zordur, bildiğiniz üzere pazarda satılmamaktadır. Bu sebeple kurutulmuş olarak bulabilirsiniz ya da goji berry çayı içebilirsiniz.

Piyasada çok farklı markada ve çok fazla goji berry çayı vardır. Beslenme uzmanları kökenini bilmediğiniz, güvenmediğiniz markalara karşı sizi uyarmaktadır. Bu goji berry çayları her zaman iddia ettikleri faydaları sağlamayabilirler, bu yüzden emin olduğunuz ürünleri alınız. Bu çaylar yerine eğer bulabilirseniz alternatif olarak doğal goji berry meyvesini tüketmeniz en iyisi olacaktır.

Zayıflamak İçin Chia Tohumu

Okumayı sevmeyenler için;

Zayıflamak için chia tohumu kullanacaklar dikkat, klinik deneylerde chia tohumunu zayıflamaya etkisi kanıtlanmadı fakat chia tohumu midede şişerek tokluk hissi verir ve bu da sizin az yemenize sebep olacaktır. Ayrıca chia tohumun müthiş bir antioksidan olduğu bilinmektedir.

Zayıflamak için chia tohumunun en büyük etkisi midede şişerek, sizin tok hissetmenizi sağlamaktır. Teorik olarak mideniz dolduğu için tok hissedeceksiniz ve bu da daha az yemenize sebep olacaktır.

Araştırmacı Prof. Dr. David Nieman, North Carolina’da ki Appalachian State Üniversitesi’nde ki yaptığı bir araştırmaya göre günde 50 gram chia tohumu ile beslenen deneklerde vücut ağırlığı ve vücut yağ kitlesinde hiçbir değişiklik görülmediğini tespit etmiştir. Bu çalışma 12 hafta boyunca yapılmıştır. Diğer bir araştırmada buna benzer bir sonuçla karşılaşılmıştır.

Catherine Ulbricht klinik deneylerde zayıflamak için chia tohumunu incelemiştir. Bu araştırma sonucunda chia tohumun kalp sağlığına yararlı olduğu fakat zayıflamak için bir etkisi bulunmadığı gözlenmiştir. Natural Standard Research Collaboration’ın baş editörü Catherine Ulbricht’e göre chia tohumunun kilo vermeye etkisinin olup olmadığını kesinleştirmek için daha fazla klinik deneye ihtiyaç duyulmaktadır.

Chia tohumun zayıflamaya katkısı tam olarak bilinmese de diyetlere besleyici bir katkısı bulunmaktadır.

ABD’de ki ünlü Türk Doktor Mehmet Öz’e göre her gün, günde 2 defa 2 yemek kaşığından biraz az (20 gr) chia tohumu yemeliyiz.

Chia tohumu ayrıca muhteşem bir antioksidandır, hatta yaban mersininden daha iyi bir antioksidan olduğu bilinmektedir.

Zayıflama için Yeşil Çay

Okumayı sevmeyenler için;

Yeşil çay, içerisinde bulunan kafein ve EGCG maddeleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Yeşil çay çok sağlıklı bir içecektir. İçerisinde antioksidan ve yağ yakmaya yardımcı maddeler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Kilo Vermek için Diyetine Bağlı Kal

Yeşil çay yapraklarında ki biyoaktif maddelerin suda çözünerek, suya dönüşmesi ile oluşmaktadır. Bir fincan gerçek yeşil çayda güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif maddeler, antioksidanlar ve yağ yakmaya yardımcı maddeler bulunmaktadır.

Yeşil fincan kahveye göre içerisinde daha az kafein içerir. Bir fincan kahvede 100-200 mg kafein bulunurken bu yeşil çayda 24-50 mg olmaktadır ancak bu yağ yakmaya hafif bir etki edecek miktardadır.

Kafeinin insanı dinç tuttuğu ve yağ yakmaya yardımcı olduğu birçok çalışmada gözlenmiştir. (1,2)

Yeşil çayın antioksidan olduğunu söylemiştik, zayıflamak için yeşil çay içecekler buraya dikkat. Yeşil çay içerisinde EGCG (Epigallocatechin gallate) barındırır ki bu madde metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermenize yardımcı olur.

Yeşil çay genelde içecek olarak alınsa da yeşil çay özü de alınabilir, çalışmaların çoğunda özler kullanılmıştır.

Zayıflamak için Yoğurt Kürü

Açıkça söylemek gerekirse yoğurt lezzetli olmasının yanı sıra zayıflamak için de çok önem taşımaktadır. Zayıflamak için yoğurt kürü kullanabilirsiniz, hiçbir zararı yoktur. Yoğurt vücutta yağ yakma yeteneğini arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurt zengin proteinlerin yanı sıra çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yoğurt besleyici olmakla beraber, kalorisi çok düşüktür.

Zayıflamak için Yoğurt diyeti hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın!

Zayıflamak için Aspir Yağı

Okumayı sevmeyenler için;

Aspir yağı kilo vermeye destek bir üründür. İçerdiği fazla kalori miktarı sayesinde sizi tok tutar, daha az yemenizi sağlar.

Aspir yağı tek başına kilo vermek için önerilmese de diyet serüveninizde, kilo verme yolculuğunuzda işinize yarayacaktır. Aspir yağı, aspir denen bir bitkiden yapılır. Aspir yağının içerisinde ekstra yağ yakmanıza yarayacak organik bir madde olan lineloik asit bulunur.

American Journal of Clinical Nutrition‘da 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre aspir yağı kullanan deneklerin kilo vermediği ancak vücut kütlesinde ki yağ endeksini azalttığı tespit edilmiştir.

Bir diğer araştırmada Lin oleik asittin kilo vermede yararı gözlendi. 16 haftalık bir deney sonucu araştırmacılar aspir yağı kullananların kullanmayanlara göre karın yağlarında gözle görülür oranda kilo kaybı yaşadığı görüldü.

Bu yağın en büyük özelliği sizi tok tutar. Zayıflamak için aspir yağı içerdiği fazla kalori miktarı sebebiyle kullanılabilir. 1 çorba kaşığı aspir yağı 120 kalori içerir, bunu şöyle kıyaslayabilirsiniz. 1 fincan kereviz 16 kalori içerir, bir fincan çiğ ıspanak ise 7 kalori içerir. Çok büyük bir kalori kaynağı olduğu için sizi tok tutar ve bir şey yemenizi engeller.

İlginizi Çekebilir :   Hızlı Kilo Almak için Ne Yapmalıyım

Diyetlerinizde alacağınız kalori miktarı değişmektedir zayıflamak için aspir yağı kullananlara bu oranları bu yüzden veriyorum. Diyelim ki kilo vermek için günde 1200 kalori alıyorsunuz günde 4 çay kaşığı aspir yağını diyetinize dahil edebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki aspir yağı yardımcı bir üründür, diğer vitamin ve mineralleri kendi diyetinize göre alabilirsiniz. Sadece aspir yağı ile beslenmek sağlıksızdır.

Zayıflamak için Hibiskus Çayı

Okumayı sevmeyenler için;

Hibiskus çayı kilo vermeye yardımcı bir üründür. İçerisinde ki fazolamin amilaz üretimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Hibiskus bitkisinin kökeni Mısır’dır. Bu bitki neredeyse dünyanın tüm sıcak yerlerinde yetişmektedir. Hibiskus çayı doğal bir idrar söktürücüdür. Mideyi rahatlatan bir yapısı vardır, şişkinliği önler.

 

Hibiskus çayının içinde fazolamin adında bir inhibitör içerir. Araştırmalara göre fazolamin kilo kaybına yardımcıdır. (1) Fazolamin inhibitörü vücutta amilaz üretiminin azaltılmasını sağlayarak vücut kitlesinde ki yağ endeksini azaltır.

Zayıflamak için hibiskus çayı da çok iyi bir yardımcıdır. Bu çayın yanında sağlıklı bir diyet programınızın olması, bolca dinlenmeniz, stres seviyenizi aşağıya çekmeniz kilo vermenizi hızlandıracaktır.

BONUS: 1 aylık diyet tavsiyesi

Tüm beslenme uygulamanızı aniden değiştirmeye kalkışmayın. Zayıflamak için her hafta bir öğünü hedef alın. Bu yeni bağımlılıklar adaptasyonu basitleştirir. Böylece ayın sonucunda fit bir bedene sahip sıhhatli besleniyor olacaksınız ve sürdürme potansiyeliniz daha yüksek olacak.

1.HAFTA
Kahvaltınızı
4 Yumurtalı omlet: Bir adet yeşil soğan ve biberle hazırlanmış, bir tatlı kaşığı tereyağıyla pişmiş.
1 muz (ya da diğer bir meyve)
Kahve ve su

2.HAFTA 
Kahvaltınızı aynı biçimde sürdürün ancak öğle yemeklerinizi değiştirmeye başlayın. Yağsız protein, karbonhidratlar, sebzeler ve yağdan meydana gelen aynı formülü baz alın. Mesela:
1 büyük tavuk göğsü, ızgara
2 avuç salatalık ve havuç
2 dilim tam tahıllı ekmek
2 yemek kaşığı guacamole
Maden suyu

3.HAFTA
Sırada akşam öğünlerini dönüştürmek var. Başlıca gıda unsurlarıyla değişik kombinasyonlar yaratın. Mesela:
225g bonfile, somon ya da kuzu pirzola
2 yumruk porsiyonunda fırınlanmış brokoli, tatlandırılmış
1 orta boy tatlı patates
1 yemek kaşığı zeytinyağı (brokoli amacıyla)
3 kare bitter çikolata ve bir armut
su

4.HAFTA
Eğer öğünler arasında bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, problem yok. Ama alttaki formüle sadık kalarak günde bir defayla sınırlayın
1 avuç büyüklüğünde protein
1 avuç kadar karbonhidrat
En çok bir yumruk büyüklüğünde sebze
1 başparmak kadar yağ.
Mesela:
240g süzme yoğurt
1 avuç kadar meyve, orman meyveleri ya da elma dilimleri
1 başparmağı kadar kuru yemişler

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status