• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir

Bu konu yeni doğan bebeklerde sık karşılaşılan bir konu ve önemli bir konu. Yeni doğan bebeklerde gaz sorunu nasıl giderilebilir, neler yapmak gereklidir. Bizzat tecrübe ile edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım bu bilgiler işinize yarayacaktır.

İlk olarak sizlere yeni doğan bebeklerde gaz çıkarmaya yardımcı doğal damla ve süspansiyon tavsiye edip daha sonrasında bebeklerde gaz nasıl çıkarılır anlatacağım. Bebekler yeni doğumdan sonra ki ilk 3 ay anne sütünü sindiremediklerinden dolayı gaz çıkarmak için yardıma muhtaç kalırlar. Gaz sorunu bazı pozisyon ve hareketlerle giderilse bile bazı bebekler de bunlar yetmeyebilir.

 

Bebeklerde Gaz Giderici Damla ve Süspansiyon

 

bebeklerde gaz sorunu
bebeklerde gaz sorunu

Öncelikle bilinmesi gereken sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz olmaz, mama ile beslenen bebeklerde de gaz görülebilmektedir. Aslında gaz olması normal bir şeydir. Fakat bazen şiddetli karın ağrısına sebep olan durumlar olabilir, işte en kötü senaryo budur.

Şimdi gelelim gaz problemini çözmek yada hafifletmek için ne yapıyoruz. Sizlere 2 adet organik süspansiyon ve damla önereceğim. İlki biogaia damlası, diğeri ise infacol süspansiyonu olmaktadır.

 

biogaia bebeklerde gaz çıkarmak için damla
biogaia bebeklerde gaz çıkarmak için damla

 

Ülkemizde Eczacıbaşı firması tarafından üretilen bir damladır. Günde 5 damla olmak üzere tavsiye edilir. İki türlü satılmaktadır, d vitaminli ve d vitaminsiz olmak üzere satılır. Burada dikkat edilmesi gereken, normalde bazı doktorlar zaten her gün kullanılmak üzere d vitamini yazıyorlar. O sebeple d vitaminsiz olanı alınabilir.

Biogaia size biraz pahalı gelebilir, fiyatı 50 liradır. İnfacol ise 22 liradır. (21.04.2018 tarihinde)

 

Bebeklerde Neden Gaz Oluşur 

Bebeklerde gaz oluşumun temel sebebi yazı başında da belirttiğim gibi anne sütünü henüz sindirecek enzimlerin vücutlarında bulunmayışından kaynaklıdır. İlk 3 ay bu şekilde gaz sorunu oluşacaktır, bazı bebeklerde 6 ay kadar sürebilmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır

Gaz sorunu kimi bebekte hafif, kimi bebekte ise çok ağır yaşanabilir. Biz bir kaç gün problem yaşayınca biogaia ve infacola başladık. Zaten bu ikisinin etki etmesi 5 gün sürüyor, daha sonra gaz sorunu hafifledi diyebilirim.

Biogaia ve İnfacol Beraber Kullanılabilir Mi

 

bebeklerde gaz çıkamak için süspansiyojn
bebeklerde gaz çıkamak için süspansiyon

Ben bu konuyu farklı sitelerden araştırdım. İlk infacol ile başladık ve daha sonrasında biogaiadan haberimiz oldu. Sonrasında ikisini beraber kullandık, faydasını da gördüğümüzü düşünüyorum.

Zaten bu iki damla da doğal maddeler içeriyor, ilaç niteliğinde değil. Bazı akşam ve geceler bebeğimizde çok karın ağrısı olurdu, her gün düzenli kullanmaya devam ediyoruz ve etki gösteriyor şimdilik çok şükür.

 

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Resimli Anlatım

 

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Resimli Anlatım
Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Resimli Anlatım

 

Görüldüğü üzere 3 farklı biçimde ağızdan gaz çıkarma hareketi vardır. Bunları uygulayıp gaz çıkarabilirsiniz, ben en çok 1 numaralı hareketi tercih ediyorum, bana en kolay o geliyor. 3 numaralı hareket ise gayet kullanışlı bir harekettir.

 

Bebeklerde Gaz Çıkarmak için İdeal Pozisyon
Bebeklerde Gaz Çıkarmak için İdeal Pozisyon

Bu pozisyon da genel olarak sonuç almak mümkündür. Fakat zor bir pozisyon olduğu için genelde baba bu hareketi yapmaktadır.

 

Bebeklerde Karın Ağrısını Gidermek için Yapılacak Hareketler

 

Bebeklerde Gaz Çıkarmak için Masaj
Bebeklerde Gaz Çıkarmak için Masaj

 

Karın ağrısını gidermek ve alttan gaz çıkarmak için en kullanışlı masaj hareketlerinden birisi yukarıda gördüğünüz bisiklet çevirme hareketidir. Bu şekilde bebeğinizin bacağını tutarak pedal çevirir gibi hareket yapabilirsiniz. Bu hareketi sabırla tekrarlarsanız sonuç aldığınızı göreceksiniz.

 

Bebekler için Gaz Çıkarma Masajı
Bebekler için Gaz Çıkarma Masajı

 

Bu hareket bebeğinizin de rahatlamasını sağlamaktadır. Karına bu şekilde ileri geri baskı hareketi uygulayarak bebeğinizin gazını çıkarabilirsiniz.

 

Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir

 

Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir
Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir

 

Bebeklerde gaz sorunu nasıl giderilebilir hakkında gerek hareketler olsun gerekse damla olsun bilgiler verdik. Bu her iki başlık çok önemlidir. Damlalardan her ikisini yada sadece birisini kullanabilirsiniz. Gaz çıkarma hareketlerinin tamamı kullanışlıdır.

İlginizi Çekebilir :   Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir

Bu hareketlerden özellikle ağızdan gaz çıkarma şeklinde olanını meme emerken ki arada yapmanız bebeğinizin daha kolay gaz çıkarmasını sağlayacaktır. Eğer bebeklerde gaz sorunu ileri seviyedeyse bir memeden diğer memeye geçerken bu ilk verdiğim ağızdan gaz çıkarma hareketlerini yapabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğe Alınacak Hediyeler için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status