• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır

Genel de her diyette karşımıza çıkar vücut kitle endeksi, peki nedir vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır. Vücut kitle endeksi yetişkin bir insanın vücudunda ki yağ oranına denmektedir. Bu çok önemli bir değerdir mesela kaslı insanların da kilolu olduğuna şahit oluruz bunun sebebi kas ağırlığının yağ ağırlığına göre daha ağır olmasıdır. Yani bu yüzden spor yaparken kiloya takılmamak lazım vücudun şekil alıp almamasına bakmak lazımdır.

Vücut kitle endeksi genelde askeri, polis mülakatlarında sorgulanır. Diyet listesi verirken, diyetisyen bir liste yazarken ilk olarak bunu hesaplayacaktır. Peki vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır, bu konuyu da örneklerle irdeleyelim.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır
Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır

Vücut kitle endeksi, kilonun boyla olan oranının normal olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. Bunu hesaplamak ise oldukça basittir. Önce boyunuzun karesini alın. Ardından kilonuzu bulduğunuz sonuca bölerseniz vücut kitle endeksinizi bulmuş olursunuz.

Örnek verecek olursak; 1.78 boyunda ve 74 kiloda olan birini hayal edelim. Öncelikle boyunu kendisiyle çarpıyoruz.

1.78 x 1.78 = 3.16 ( Bu değer boyunun karesi yani kendisiyle çarpılmış halidir. )

74 / 3.16 = 23.4 ( Kilo / Yukarıdaki değer yaptığımızda ise vücut kitle endeksine ulaşmış oluyoruz. )

Tüm bu değerlerin de bir anlamı bulunmaktadır.

0 – 18.4 : Zayıf vücut yapısı

Eğer vücut kitle endeksiniz bu değerler arasında çıktıysa zayıf bir vücuda sahipsiniz demektir. Zayıf bir vücut sağlıklı bir vücut olarak algılanmamalıdır. Çünkü bu değerler arasında olanlar kilo almalıdır. Bu kilo alma ise bir anda değil zamana bölünmelidir.

18.5 – 24.9 : Normal

Vücut kitle endeksi bu değerler arasındaysa normal bir vücuda sahipsiniz demektir. Yani herhangi bir diyet programı yapmanıza gerek yoktur. Sadece bu değeri korumak için günlük düzenli egzersizler yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Süt Pompası Markaları ve Göğüs Pompası Türleri

25.0 – 29.9 : Fazla Kilolu

Bu değerler arasında olanların kiloları boyuna göre fazladır. Obezite olmasalar dahi kilo vermelerinde büyük fayda vardır. Kilo verme olayı ise birden aşırı yüklenerek değil, normal bir diyet programıyla yapılmalıdır.

30.0 ve yukarısı : Obezite

Eğer vücut kitle endeksi 30 ve üzeri seviyelerde ise risk altındasınız demektir. Bu değerde olan kişilerde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Bu yüzden bir an önce bir diyetisyen ve doktorla görüşüp kendilerine uygun olan diyet programı hazırlanmalıdır.

Vücut Kitle Endeksi Değerlendirme Nasıl Yapılır

Vücut Kitle Endeksi Değerlendirme Nasıl Yapılır
Vücut Kitle Endeksi Değerlendirme Nasıl Yapılır

Öncelikle değerlendirme yaparken boy kilo endeksi dikkate alınmalıdır. Durumunuzu kendinizde yapabilirsiniz bu vücut kilo endeksi yönteminden sonra yani “Ağırlık(kg)/Boy*boy (m2)” formülünden sonra alacağınız sonucu değerlendirebilirsiniz.

Vücut kitle endeksi hesapladınız, değerlendirmek istiyorsunuz aşağıda hazırladığım tablodan hangi aşamada olduğunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz.

 • Hesapladığınız rakam 6 dan küçük bir rakamsa sizin değerlendirmeniz ileri düzeyde zayıf olacaktır.
 • Eğer 16 ile 16.99 bir rakam çıkıyorsa sonucunuz orta düzeyde zayıf çıkacaktır.
 • Değerlendirme aşamanız da 17 ile 18,49 arası bir rakama ulaştıysanız hafif düzeyde zayıfsınız demektir.
 • 18,50 ile 24,9 arası bir sonucunuz varsa bu sonuç en idealidir yani  normal kilolusunuz.
 • 25-29.99 arası bir rakam çıktıysa artık hafif şişman yani fazla kilolu bir sonuca erişeceksiniz.
 • 30 ile 34.99 arası bir sonuç, 1. derecede obez seviyesi olacaktır ki bu kötü bir sonuçtur.
 • 35-39.99 arası ise 2.derecede obez seviyesi olacaktır.
 • 40 dan büyük bir sonuç ise tehlike altındasınız 3. derecede obez yani morbid obez seviyesindesiniz.

Vücut Kitle Endeksi Yaşa Göre Hesaplanır Mı

Vücut Kitle Endeksi
Vücut Kitle Endeksi

Vücut kitle endeksi erişkin insanlara yapılmaktadır yani yaşa göre hesaplanır mı sorusuna yanıt verecek olursak 18’den sonra yaş baz alınmaktadır. Erişkin insanlarda her yaş için aynı formül geçerlidir bunu da unutmamak gerekir.Yani bu formül yaşa göre değişmemektedir.

İlginizi Çekebilir :   En iyi Egzersizler Harvard Üniversitesi Açıkladı

Boy kilo indeksi yani diğer anlamı ile vücut kitle endeksi WHO(Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onay görmüş bir yöntemdir.

Türkiye’de 1997 yılında yapılan araştırmalarda 18,5-24,9 arası vücut kitle indeksi olan yani normal kiloya sahip bireyler nüfusun %41’ini oluştururken bu oran 2007 yılında %26 olmuştur. Çok ciddi bir düşüş görülmüştür.

Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır

Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır
Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır

Arkadaşlar aslında vücut kitle endeksi demek boy kilo endeksi demektir yani aynıdır. Genelde daha yabancı olan vücut kitle indeksi kullanılmaz bunun yerine boy kilo endeksi kullanılır.

Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır diyenler için formül; Ağırlık(kg) / (Boy*boy)(m2)

Arkadaşlar genelde net üzerinden hesaplama yapan testlere güvenmeyin. Bunlar doğru olmayabilir sizde hesaplama yapabilirsiniz.

PÖH Boy Kilo Endeksi Hesaplama

PÖH Boy Kilo Endeksi Hesaplama
PÖH Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Bir çok gencin hayalini süsleyen PÖH yani Polis Özel Harekat, mülakatlarında boy kilo endeksi kullanmaktadır. Sizler için boy kilo endeksi hesaplaması yapacağım.

PÖH yani Polis Özel Harekat için boy kilo endeksi hesaplamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kesinlikle internet sitelerinde ki testlere güvenmeyin yanlış çıkabiliyor. İkincisi bu test kadına, erkeğe göre değişmez ikisi içinde aynıdır. Aynı kilo da bir bayan da bir erkek de aynı sonucu verir. O yüzden alın kağıt kalemi hesaplamaya başlayın. Şimdi bir örnek ile anlatacağım.

Erkek yada Kadın için boyunuz 1.75 olsun, kilonuz ise 73 kilo olsun.

73 / (1.73*1.73) = 24,39

Yani sonucunuz 24 geldi. Bu ideal bir sonuçtur yukarıda da belirtmiştik.

18,50 ile 24,9 arası normal kilolu sonucudur. Bu sonuçla PÖH mülakatlarının bu kısmını geçebilirsiniz.

Bu yazımda vücut kitle endeksi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Birde vücut kitle endeksi ile ilgili video yayınlayacağım. Sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

( son güncelleme : 29/09/2017 )

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

19 yorum

 1. ben yaptım biraz fazla çıktı, doveman in iphone uygulaması var o da çok faydalı tavsiye ederim.

 2. Detaylı anlatım ve açıklayıcı hesaplama için teşekkürler. Tüp bebek tedavisi göreceklerin de dikkatle okuması gereken bir yazı. Zayıf, fazla kilolu ya da obez olarak nitelendirilen kişilerin tedavide başarı şansları vücut kitle endeksi normal olanlara oranla daha düşük.

 3. Vücut kitle hesabını bilgisayarınızda kolayca yapabilmeniz için ve vücut anatomisi güzel bir uygulama. Eminim hoşunuza gidecek.

 4. Önemli olan bişilerden vazgeçmektir,mesela sabah kahvaltıda sadece 2 dilim ekmek ve 2 yumurta , öğle yemeği akşam ile birleştirilmeli.
  Yağlı yiyecekler yerine sebze ve hafif yemeklere özen gösterilip günde 10 dk spor yapılırsa hem ince hemde daha fit olabilirsiniz.

 5. Bu doğrumu bir kaç sitede farklı şeyler gördüm hangisi doğru karar veremedim

 6. Teşekkürler farklı sitelerde farklı şekilde yapmışlar ama doğru olan bu arkadaşlar

 7. bence en önemli olan vücuda ki yağ oranı ve kas oranını iyi dengelemek ve diyetimizi ona göre yapmak kasları eritmek çok tehlikeli bir durum yağları eritmek için özel teknikler kullanmalıyız

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status