• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Varis Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur

Varis Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur

Varis toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkan yeterince yaygın patoloji olup, erkeklerin % 10, kadınların ise % 30’luk bir kısmında bu rahatsızlık görülür ve hastalık yıllar geçtikçe gelişme eğilimindedir. Başlangıç ​​aşamalarda toplardamarların varis genişlemesi hasta için hiçbir sorun çıkarmazken zaman geçtikçe ödemler ve ağrılar şeklinde ilk sevimsiz belirtiler ortaya çıkar. Eğer varisin tedavisi zamanında yapılmazsa ayaklarda gözle görülür derecede damar düğümleri şekillenmeye başlar.

 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır
Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Toplardamarların varis genişlemesi sadece hastanın yaşam kalitesini azaltmakla kalmayıp ayrıca ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bundan dolayı hastalığın derinleşmesine ortam yaratmamalı ve ilk belirtileri meydana çıktığında doktora hemen başvurulmalıdır.

İlaç Tedavisi ve Varis Çorabı

Varisin ilaç tedavisinde jel ve merhemler şeklinde olan bazı ilaçların kullanımı öngörülüyor. Bu ilaçların etkisinin güçlendirilmesi için özel varis çoraplarının giyilmesi önerilir. Bu çoraplar damarları sıkmadan çevrelere dikkatlice baskı uyguluyor.

Fakat bazı durumlarda varis rahatsızlığı sırasında ilaçla tedavi hastayı varisten kurtarmaz, sadece hastalığın klinik belirtilerini azaltır ve bazı hastalıkların gelişimini önler

Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Varis tedavisinde başvurulan bir başka yöntem olan cerrahi müdahale her hasta üzerinde yapılamaz. Günümüzde varisin tedavisinde kısmen daha güvenli ve etkili yöntem Skleroterapi olarak görülür. Skleroterapi hasarlı damarlara özel ilaçların enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bu ilaçlar damarın üst katını dağıtarak yapışmasına sebep olur. 1,5 yıl içinde yapışmış damar emilir ve dolaşım işlevi sağlıklı olan damarlar ortaya çıkar.

Varisin tedavi yöntemi doktor tarafından, yapılan incelemeler sonucunda ve her hastanın durumuna bağlı olarak özel seçilir. Skleroterapi tedavisinde etkinin elde edilmesi için 3-6 seans gereklidir. Sonuç 2-8 haftadan sonra görülür.

Maalesef bu işlem varis hastalığından şikâyetçi olan tüm hastalara uygun değildir. Tecrübeli doktora danışmak önemlidir, öyle ki yöntemin yanlış kullanımı istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu durumda ayrıca işlemin etkisi sıfıra iner.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelik için Egzersiz Önerileri

 

Ameliyat ile Varis Tedavisi

 

Ameliyat ile Varis Tedavisi
Ameliyat ile Varis Tedavisi

Bazı durumlarda doktor varis tedavisi için ameliyat önerir. Bundan korkmak gerekmez, çünkü şu anda çok sayıda hastaya benzer işlemler uygulanmaktadır ve ameliyattan sonra yan etkilere nadiren rastlanır.

Varis tedavisinde en uygun yöntemin seçilmesi dikkatli bir muayene ve gerekli analizler yapıldıktan sonra doktor tarafından gerçekleştirilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Varis Tedavisi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status