• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tiroid bezini nasıl yavaşlatabiliriz? Tiroid bezinin kilo ile olan ilişkisi!

Tiroid bezini nasıl yavaşlatabiliriz? Tiroid bezinin kilo ile olan ilişkisi!

Tiroid hormonu vücudumuzun çalışma hızını ayarlayan bir hormondur. Bu sebeple tiroid eksikliği durumunda vücudumuzda ki bütün hücreler yavaş çalışmaya başlar. Hücreler daha yavaş çalıştıkları için daha az enerji harcarlar.

Her gün aşağı yukarı aynı besinler yiyen, aynı miktarda enerji alan bir kişi vücudunun yaşamsal faaliyetlerini yerine getiren enerji azalacağından alınan enerji daha fazla olacaktır. Bu da kilo alımına yol açacaktır.

Bir insanın vücut ağırlığı aldığı kalori ile harcadığı kalori arasında ki farka bağlıdır, harcadığınız kalori aldığınızdan daha fazla olursa kilo verme eylemi gerçekleşir. Tam tersi bir durumda ise kilo alma eylemi gerçekleşecektir.

Aldığımız kaloriler yediklerimiz ile alakalıdır, vücudumuz sadece besinlerden kalori almaktadır. Harcadığımız kalori ise vücudun çalışma hızına bağlıdır, buna metabolizma denir. Bu metabolizma hızı harcanan kalorinin %80’ini oluşturmaktadır. Kalan %20’lik kısım ise tamamen bize bağlıdır, vücudun hareket etmesine yani spor, egzersiz yapmasına bağlı olarak değişir.

Bu egzersizler, koşmak, merdiven çıkmak, yürümek, çalışırken harcanan kalori, kısacası hareket halinde olunan tüm olayları kapsamaktadır.

Bu yüzden tiroid eksikliği durumunda daha az kalori harcanacaktır ve kilo alınacaktır.

Bunun tam tersi bir durumda yani vücudun tiroid fazlalığı durumunda ise metabolizma hızı artacaktır. Buna bağlı olarak harcanan kalori artacaktır ve kilo verilmeye başlanacaktır.

Tiroit bezi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki fotoya tıkla!

Tiroid Bezini Nasıl Yavaşlatabiliriz

Tiroid bezi soluk borusunun hemen yanında bulunur. Tek başına çalışma özelliği yoktur. Sadece beyinin kontrolünde salgı yapar ve diğer bezlerle de etkileşim halindedir. Tiroid bezinin az veya çok çalışması sonucu bazı hastalıklar ortaya çıkar. Tiroid bezinin az çalışması sonucu bireyin metabolizma hızı yavaşlamaya başlar. Yenilen besinler daha zor sindirilir ve kişide yorgunluk hisleri de görülmeye başlanır. Ayrıca deride kuruluk, dudak çevresinde derinin kalkması gibi etkileri de vardır. Eğer tiroit bezinden salgılanan hormon, küçük yaşlardan itibaren az salgılanırsa kişide cücelik ve zeka geriliği de görülmektedir. Büyüme ve gelişme ömür boyunca tam olmaz. Görülen diğer hastalıklar ise guatr, miksödem, kreten, iltihaplanma ve kireçlenmedir.

İlginizi Çekebilir :   Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

Tiroid bezinden çok salgılanan hormonlar da çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Parankima dokusunun çok çalışması sonucu ortaya çıkan hastalıklar arasında; Basedow, Plummer hastalıkları gösterilebilir. Ayrıca metabolizma da aşırı bir şekilde hızlandığından yenilen besinler daha hızlı tüketilmeye başlanacak ve bireyin iştahı da oldukça artacaktır. Buna bağlı olarak da hızlı bir kilo alımı yaşanabilir. Tiroit bezi çok çalışan insanlar da görülen başka belirtiler ise sinirli ve kavgacı yapıya sahip olmalarıdır. Böyle insanlar daha tez canlı olur ve sabır seviyeleri de oldukça düşüktür. Sizler de bu özelliklere sahipseniz en yakın zamanda bir kan tahlili yaptırarak doktorunuza başvurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. yazınızın ilk paragrafında verdiğiniz bilgiler tamda bende olan belirtiler.en kısa zamanda doktora gitmem lazım demekki…
    bilgilendirme için teşekkürler…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status