• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

Salma tavukçuluk yapan arkadaşlarımızın en büyük sorunlarından biride kış aylarında tavukları soğuktan korumaktır. Aslında soğuktan koruma işlemi yazında gereklidir fakat yazın kısmi olarak geçerlidir. Yaz veya kış aylarında soğuktan etkilenen tavuklar hastalanır ve kısa sürede bu tüm kümeste yaygın hale gelir. Bundan dolayı tavuklarınızı soğuktan korumak bu iş için en önemli kısımdır. Buna göre tavuk kümeslerimizi korumamız rüzgâr, yağmur gibi etkenlerden korumamız gerekli.

Bu yazımızda tüm detayları ile birlikte bir tavuk kümesi nasıl olmalıdır inceledik. Yorum kısmına kendi tasarladınız tavuk kümeslerine dair bilgi verirseniz, yazımızı okuyanlara ışık tutmuş olursunuz.

 

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalıdır

 

büyük tavuk kümesi nasıl olur

 

Öncelikle bir tavuk kümesi nasıl olmalı onu anlatmak istiyorum daha sonra yaz ve kış aylarında tavuk kümeslerine yapacağımız uygulamayı anlatacağım. Tavuk kümesleri her 5 tavuğa 1 metrekare alan düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu tavuğun içeride rahat yaşamasına etki ettiği gibi tavuklar arası yaklaşımın az olacağı için hastalıkların yayılma süresi de uzayacaktır. Ayrıca bu alanın büyük olması tavuğun rahat etmesi demektir ve rahat tavuk size daha çok yumurta ile karşılık verecektir.

Tavuk kümesinin yüksekliği aslında 1 metreden az olmaması gereklidir.

Lakin sizin içeride rahat temizlik yapmanız için en az 1,5 metre yapmanızı öneriyoruz.  Ayrıca kümesteki yükseklik bizim follukların yüksekliğini de ayarlamamız açısından önemlidir.

Folluklar en az 70 cm yüksekte olmalıdır.

Folluklar üst üste durmamasına dikkat edin ki, alt follukta duran tavuğun başına üst folluktaki tavuk pislemesin. Tavuk kümeslerinin taban kısmına gelecek olursak, taban çok önemlidir.

Tabanlar soğuk olmaması lazım ve ayrıca tavuğun eşeleyeceği bir zemin olması lazımdır.

Bizim en ideal gördüğümüz tavuk folluğu en altta beton zemin (beton zemini yırtıcı hayvanların kümese girmesini engellemek için yapılır.) ,üste tahta zemin (Tahta zemin tabanın ısısı için önemlidir.), onun üstüne ise talaş beyaz kum karışımı bir zemin (bu zemin ise tavuğun eşeleme ihtiyacı için) yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir :   Tembeller İçin Zayıflama Yolları

 

Yaz Aylarında Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

 

tavuk kümesi nasıl yapılmalı
tavuk kümesi nasıl yapılmalı

 

Tavuk kümesimizi inşa ederken 3 tarafı açık olacak ve 1 tarafı tamamen kapalı olacak şekilde yapılması lazım.

 

Kapalı olan tarafı ister duvar örün, isterseniz tahta ile yapın ama kapalı kısımdan rüzgâr girmemesi lazım. Bundan dolayı kapalı kısım kuzey tarafta olacak. Kuzey rüzgârları soğuk eseceği için kapalı kısım soğuk rüzgârları kümese almayacaktır. Diğer açık olan 3 tarafın ise kümes çiti dediğimiz içeriye serçe gibi küçük kuşların giremeyeceği delikleri olan bir çit çekilmesi lazım. Ayrıca bu çiti 2 kat çekerseniz içeriye diğer hayvanların çiti delip geçmesini de önlersiniz.

 

Kış Aylarında Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

 

Dediğimiz gibi kış ayları bizim tavuklarımız için en kritik günlerden biridir. Fakat gerekli kontroller yapılırsa hiç kafanızı yormanıza gerek kalmayacak. Yaz aylarında 1 tarafı kapalı 3 tarafı açık ve kapalı taraf kuzey cephesine gelecek şekilde ayarlanmalı demiştik. Yaz ayı yaptığımız yapı üzerinde bir kaç değişiklik ile kış ayına kümesimizi hazır hale getireceğiz.

Açık olan taraflara şeffaf naylon alıp her tarafını kapatacağız.

Yani yaş yağmur girmeyecek şekilde. Yalnız içeride günlerce hapis kalacak hayvanların dışkılarıyla beraber içeride ki hava kontrolünü de sağlamamız gerekli. İçeride ki havayı devir dayım etmek için güney cephenin en üstüne 20 cm kadar bir boşluk açın. Fakat gerektiğinde hemen kapatılabilecek şekilde olursa iyi olacaktır. Ayrıca doğu ve batı cephesine ise bir avuç içi kadar büyüklükte 2 şer tane delik açın ve işlemi tamamlayın. Böylelikle doğu ve batıdan esen rüzgârlar kümesimizin içerisinde hafiften bir devir dayım yaparak pis havayı dışarı atmasına yarayacaktır.

Kış aylarının çok sert geçtiği yörelerde ve mekânlarda çiftliklerimize özel bir ısıtma sistemi yapılabilir. Eğer kümesiniz 300 400 gibi hayvan barındıracaksa zaten içeride soba yakmak gerekli ki sobadan hayvanları korumanız şart. Sobanın etrafına bir korumalık yaparsanız hayvanlar çok yaklaşıp veya üzerine atlayıp yanmasınlar. Eğer kümesiniz küçük ise hava sıcaklığının aşırı düştüğü günlerde bir teneke içerisine ateş korlaşıp içeriye koyun. Fakat yine etrafına bir korunak yapın ki hayvanlar yanmasın.

İlginizi Çekebilir :   Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

 

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı Konusu ile İlgili Sizden Gelen Sorular ve Cevaplar

 

Soru: Merhaba, yaptığım araştırmalarda bir tavuk için, günde 100, 125 gr yem deniliyor. Siz, 50, 70 gr diyorsunuz. 125 gram üzerinden düşünecek olursam maliyetler fazlaca yüksek oluyor. Ve işin cazibesi kalmıyor. Nihayetinde milyonluk çiftlik kurmayacağım için, maliyeti ve karı önemsiyorum. 2. olarak da tavuklardan ayda ortalama kaç yumurta alacağımı da merak ediyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Benim hesaplarım ile 50 70 gr nasıl derseniz; ben hesaplarımda arsa büyüklüğünü geniş tuttum ve hayvanların yayılma alanlarını genişlettim. Böylece doğadaki besinleri yemesine daha çok olanak verirsek 0 a bile düşer bu. Tabi verdiğim yemler daha çok yumurta verdiriyor. Ama yem maliyeti 0 denince maliyet çok fazla düşüyor. Eldeki tüm yumurtalar kar olarak size kalıyor.

Soru: Ben bu işi yapmak istiyorum orduda rakam biraz yüksek bu Yüzden kış ayları soğuk bu Kümes Şart mı bu Şekil olması

Cevap: Bu şekil olması şart değil biz burada tavuğun yaşayacağı en ideal şartları sunduk. Eğer kış ayları sert geçen bir yerdeyseniz yapmanız gerek soğuğa karşı bir kaç önlem almaktır. Ama anlattıklarımız doğrultusunda ilerlemeniz ve ekstra soğuğa önlem almanızı öneririz.

Soru: Hangi ilaçları. Hangi hastalıklarda kullanılır? İsimleri nelerdir.

Cevap: İlaçlar hakkındaki en iyi bilgileri veteriner hekimler bilir. Kullandığınız tür, doğa şartları vs. her türlü etkene göre değişen ilaçlar mevcut. Bunun için benim tavuk ilaçları hakkında kesin bir bilgim yok.

 

Yumurta ve Tavuk Satışı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status