• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tansiyonu Hangi Yiyecekler Düşürür

Tansiyonu Hangi Yiyecekler Düşürür

Doktorlar yüksek tansiyonu dünyada en yaygın hastalık olarak kabul etmektedirler. Bu hastalıktan dünya nüfusunun önemli bir bölümü şikâyet etmektedir. Her yıl milyonlarca insan bu rahatsızlıktan dolayı hayatını kaybediyor. Yüksek tansiyon ayrıca bir yığın hastalığın gelişmesine neden olur. Fakat öncelikle önemli organlar olan kalbe, ana beyne, böbreklere, gözlere darbe vurur. Bu organlar hipertansiyon hastalığı sonucunda çok zarar gördüklerinden dolayı kardiyologlar bunlara hedef organlar diyorlar.

 

Bu yazımızda tansiyonu düşüren yiyecekleri ele alacağız. Tansiyonu düşüren bir çok besin vardır; bazı meyveler, sebzeler, süt ürünleri, tahıl ürünleri, kuru yemişler ve deniz ürünleri tansiyonu düşürmektedir. Aşağıda bunlara örnekler verdik.

 

Tansiyonu Hangi Yiyecekler Düşürür

 

Tansiyon Ne Yersek Düşer
Tansiyon Ne Yersek Düşer

 

Bugünkü yazımızda tansiyonu düşüren yiyeceklerin kısa bir listesine yer veriyoruz.

 

Tansiyonu Düşüren Sebzeler

 

Sebzeler tansiyonu düşürürler ve ayrıca vücutta gıda liflerinin, potasyumun, magnezyumun, diğer minerallerin birikmesine neden olurlar. Bir gün içinde koyu yeşil yapraklı sebzeler ilk sırada olmak üzere, çiğ veya buharda pişirilmiş çok miktarda sebze tüketilmelidir. Patates, domates, ıspanak, brokoli gibi sebzeler tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

 

Tansiyonu Düşüren Meyveler

 

Meyveler de tıpkı sebzelerde olduğu gibi lif, mineral ve çeşitli vitaminler açısından zengindirler. Elmas, muz, çilek, ananas, turunçgiller (mandalina, portakal, limon), şeftali, mango gibi meyveler tansiyonu düşüren besinler arasındadır. Meyveleri çiğ tüketmek yerine suyunu sıkıp içmeyi tercih ediyor olabilirsiniz, ancak içine bu durumda şeker katılmamalıdır.

 

Tansiyonu Düşüren Süt Ürünleri

 

Süt ürünlerinin içerdiği kalsiyum damarların sağlığı açısından önemlidir. Kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğurt, peynir tansiyonu yüksek olan insanların beslenme listesinden eksik olmamalıdır. Tabii bu ürünler az yağlı ve tuzsuz olmalıdır.

 

Tansiyonu Düşüren Tahıl ürünleri

Esmer pirinç tüketebilirsiniz, bu tahıl kan basıncını düşürmeye yardımcı olan, lif açısından zengin olan bir gıdadır. Kepekli ekmek, arpa ve yulaflı gıdalar beslenmenizde bol olmalıdır. Şekerle beyaz ekmek gibi rafine edilmiş karbonhidratlar yerine, tam tahıl ürünleri kullanın.

İlginizi Çekebilir :   Kabızlık Tedavisinde Neler Yapılmalıdır? 

 

Tansiyonu Düşüren Balık ve Deniz Ürünleri

Tansiyonu dengeleyen proteinin hangi besinlerden alındığı da önemlidir. Protein açısından zengin olan somon ve ton balığı gibi soğuk su balıklarını tüketebilirsiniz. Haftada 2 kez tüketilmesi önerilen balık vücuda gereken ve organizmanın üretim yapamadığı Omega-3 asidinin doğal kaynağıdır.

 

Tansiyonu Düşüren Kuru Yemişler ve Çerezler

Badem, ceviz, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler günde yaklaşık bir avuç miktarında tüketilebilir. Tuzsuz olmalarına alırken özen gösterilmelidir.

 

Tansiyonu Düşüren Potasyum

Potasyum açısından zengin olan gıdalar tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur. Avokado, kayısı, kabak, domates, yoğurt ve süt potasyum kaynağıdır. Böbrek hastaları doktora danışmadan fazla potasyum tüketmemelidirler.

 

Tansiyondan Korunmak için Doğru Beslenin

 

Tansiyonu dÜŞÜREN yİYECEKLER
Tansiyonu dÜŞÜREN yİYECEKLER

Hastanın kilosu ile tansiyonun düzeyi arasında doğrudan ilişki vardır. Sigara içen, dengesiz beslenen, tuzlu ve yağlı gıdalar tüketen, alkolü kötüye kullanan, fazla kiloları olan kişilerde hipertansiyon 5-6 kez daha fazla gelişir. Kardiyologların yaptıkları gözlemlere göre, kilonun 10 kg artması tansiyonun 2-3 mm artmasına yol açıyor. Ayrıca, çok sayıda bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, gereğinden fazla yemek tuzunun kullanılması tansiyonun yükselmesine yol açıyor. Tuza karşı özellikle fazla kilolu kişiler ve yaşlıların hassasiyeti görülür. Bir günde 2 gramdan fazla tuz kullanmayın ve beslenmenizde içinde aşırı tuz olan gıdaları çıkarın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status