• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Tai Chi Nedir ve Nasıl Yapılır

Tai Chi Nedir ve Nasıl Yapılır

Daha önce Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre en iyi egzersizler konusunda tai chi adını duymuştuk. Peki bir çok şifası bulunan tai chi sporu nedir, nasıl yapılır, tai chi hareketleri hangi hastalıklara iyi gelir gibi, bu sporu enine boyuna inceleyeceğiz. Tai Chi sporu rahatlamaya yönelik bir spor olup müzik eşliğinde yapılmaktadır. Bu spor yavaş hareketlerle yapılmaktadır, yumuşak hareketlerden oluşmaktadır. Bir bakışta iyi geldiği hastalıkları sayacak olursak romatizma, stres, tansiyon hastalıklarına iyi geldiğini söyleyebiliriz. Fakat sadece bu hastalıklara değil bir çok farklı hastalığa iyi gelmektedir. Tai chi hareketleri hangi hastalıklara iyi gelir konu başlığında detaylı olarak inceleyeceğiz. Şimdi gelelim tai chi nedir ve nasıl yapılır konusuna.

Tai Chi Nedir

tai chi nedir
tai chi hareketleri

Bu sporu yogaya benzetebiliriz aslında, tai chi de yoga gibi bir tür meditasyon yöntemidir. Öncelikli amaç nefes kontrolünü ve vücuttaki hareket kolaylığını sağlamaktır. Bunların yanı sıra tai chi meditasyonunu öne çıkaran sağlığa katkılarıdır. Tai chi hareketleri çok yavaş yapılmaktadır, hareketleri deniz dalgasına benzetebiliriz, yavaş ve akıcıdır.

Bu egzersizler vücutta dinginliği sağlar, stresi azaltır ve rahatlamanızı sağlar. Tai Chi ünlü Şaolin tapınağında ortaya çıkmıştır ve geçmişi milattan önce 2000’li yıllara dayanmaktadır. Aslında tai chi bir savunma sanatıdır. Fakat hareketlerin sağlık açısından önemi keşfedildiğinde zamanla sağlık egzersizlerine dönüştürülmüştür. Bugünlerde Çin’de bir çok sağlık kuruluşu tai chi egzersizlerini tedavi amacı ile kullanmaktadır. Ayrıca Çin’de sabahları okullarda, açık alanlarda ve fabrikalarda işçiler işe başlamadan uygulanmaktadır.

Tai Chi Nasıl Yapılır

tai chi nasıl yapılır
tai chi hareketleri nasıl yapılır

Tai chi ilk çıktığında bir savunma sporuydu halen savunma sporu kimliğini korusa da, sağlık egzersizleri olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tai chi nasıl yapılır diye soracak olursak, ilk olarak şunu söyleyebilirim hareketler çok yavaş olsa da hareket geçişleri çok akıcıdır. Çince de tai chi, mükemmel yüce güç demektir.

İlginizi Çekebilir :   Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri

Tai chi yapılırken rahat bir kıyafet giymekte fayda vardır. Tai chi açık havadaysanız yalın ayakla, yada ince tabanlı bir ayakkabı ile yapılabilir. Bu egzersizlerin en güzel tarafı her yerde uygulanabilir olmasıdır, evde ve ofiste boş zamanlarınızda rahatça yapabilirsiniz. Tai chi hareketleri uzun da sürmemektedir, yarım saatte bir seansı tamamlayabilirsiniz. Haftada en az 3 seans yapmanız önerilmektedir, bu şekilde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şimdi tai chi hareketleri için resimli bir anlatım hazırladım anlamayanlar için birde video yayınlayacağım. Yazının sonunda tai chi egzersizlerinin faydalarını bulabilirsiniz.

Tai Chi Hareketleri Hangi Hastalıklara iyi Gelir

Tai Chi Hareketleri Hangi Hastalıklara iyi Gelir
tai chi hareketleri

Tai chi hareketleri yaparken vücut ve zihin aynı amaca hizmet etmektedir, buda beyinin korteks bölgesini hareketlendirmektedir, bu bölgede bazı bölgeleri hareketlendirir, bazı bölgeleri ise yavaşlatır. Beyin de korteks bölgesinin stres, gerginlik sinyali oluşturan bölgesini yavaşlatarak dinlendirmektedir.  Bu hareketler kaslarınızı esnetirken aynı zamanda esneklik sağlamaktadır.

Şimdi gelelim tai chi hangi hastalıklara iyi geliyor konusuna;

 • Tai chi yapmak kemik yoğunluğunu korumaya yardımcıdır, osteoporoz ve fibromyalji gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır.
 • Romatizma ağrılarına ve kalp ve damar sağlığını geliştirmeye yardımcıdır.
 • Uykusuzluk problemi yaşayanlar, dikkat eksikliği yaşayanlar, hiper aktivitesi olanlar, tedirginlik, stresli olma gibi ruhsal problemleri olanlar için çok yararlıdır.
 • Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.  Felç, parkinson, yüksek tansiyon, astım, bronşit ve bazı alerjik hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Özellikle depresyonu olanlar, yoğun stres altında yaşayanlar için çok etkilidir.
 • Tai chi yaşlılar tarafından sıklıkla yapılmaktadır, bunun sebebi dengeyi arttırmaktadır. Dengenizi sağlamlaştırır ve yaşlılıkta sıklıkla karşılaşılan düşme riskini azaltır.
 • Nefes egzersizleri sayesinde nasıl yavaşlayacağınızı ve hayatı nasıl akışına bırakacağınızı öğretir.

Tai chi temel felsefesi hayat ile uyumu yakalamaktır. Hayatın zorlukları konusunda, hayatı akışına bırakmayı amaçlayan bir felsefeden gelmektedir. Tai chi’nin ömrü uzattığı ve sağlıklı yaşama destek verdiği savunulmaktadır. Belki de en önemli yararı ise konsantrasyonu arttırmasıdır, duyu organlarının yeteneğini geliştirerek konsantrasyon ve dikkat yeteneğinizin gelişmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir :   En İyi Bebek Arabası Hangisidir

Tai Chi Nasıl Öğrenilir

tai chi hareketleri
tai chi hareketleri

İlk olarak tai chi hareketlerinin temeline inecek olursak. Tai chi öğrenirken dikkat edilmesi gereken üç husus vardır.

 • Nefes alış verişinizi kontrol etmelisiniz, nefes alıp vermeniz doğru bir şekilde belli bir harmoni içinde ve en önemlisi doğal olmalıdır.
 • Zihin kontrolüne de dayanır, zihninizi yoğunlaştırmalısınız, başka bir şey düşünmemelisiniz tai chi hareketleri yaparken.
 • Tüm hareketler yavaş ve seri olmalıdır, sanki yaparken havada uçtuğunuzu düşünerek gerçekleştirmelisini.

Tai Chi Hareketleri Resimli Anlatım

Bu kısımda detaylı bir şekilde tai chi hareketlerine yer vereceğim. Bu kısımda bir çok hareketi bulabilirsiniz, eğer buradan bir şey anlamazsanız yazı sonunda uygulamalı olarak anlatan tai chi hareketleri videosunu izleyebilirsiniz. İlk olarak video da ki tai chi hareketleri size zor gelebilir diye, hareketleri tek tek anlatmayı tercih ettik. Bu hareketleri sizlerde uygulayabilirsiniz. Video’da tam olarak kavrayamadığınız tüm hareketlere bu görsellerden detaylı açıklamasına ulaşabilirsiniz.

tai chi nedir nasıl yapılır
tai chi nedir nasıl yapılır
tai chi hareketleri nasıl yapılır
tai chi hareketleri nasıl yapılır
her derde deva tai chi
her derde deva tai chi
Tai Chi Hareketleri Hangi Hastalıklara iyi Gelir
Tai Chi Hareketleri Hangi Hastalıklara iyi Gelir

Tai Chi Nasıl öğrenilir

tai chi hareketleri
tai chi hareketleri
tai chi nasıl yapılır
tai chi nasıl yapılır
tai chi hareketleri
tai chi hareketleri

Tai chi hareketlerinin bir çoğunu açıklamalı olarak bu kısımda görsellerde ve galeride vermeye çalıştım fakat uygulamalı olarak izlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer uygulamada gördüğünüz tai chi hareketleri yapamıyorsanız buradaki açıklamalardan yardım alabilirsiniz. Bu egzersiz maalesef ülkemizde çok fazla yaygınlaşmadığından dolayı çok fazla kaynak bulunmuyor.

Tai Chi Diğer Savunma Sporlarından Farklı Mı?

Tai Chi Nasıl Öğrenilir
tai chi hareketleri

Bu spor meditasyon olsa da aslında savunma sporudur. Son 70-80 yıl içerisinde savunma sporundan sağlığa dönük spor egzersizleri olarak dönüştürülmüştür. Bir çok hastanede, kliniklerde iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanılmıştır. Bu sebeple diğer doğu kökenli savunma sanatlarından ayrılmaktadır. Fakat her savunma sporunun içsel ve dışsal tarafı vardır. Diğer savunma sporları dışsaldır, sert hareketlerden oluşur, tai chi de içsel hareketlerin dışa yansıması şeklinde bir temele dayanmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Kaliteli Diyetin Altın Kuralları 
Tai Chi Diğer Savunma Sporlarından farklı mı
tai chi hareketleri

Tai chi daha çok hareketli meditasyon olarak tanımlanmaktadır. Su sesini dinleyerek meditasyon yapıldığı gibi, tai chi de zihin beden ilişkisini kurmaya yönelik bir içsel dışa vurumdur. Tai chi anti stres bir uygulama olup, gerçekten çok yararlıdır. Bu sanatı iletişim sanatı olarak da nitelendirebiliriz, tai chi hareketlerinde zihin beden birlikteliği vardır.

Tai Chi hareketleri için sizler için hazırlamış olduğum videoyu izleyebilirsiniz, 2 adet tai chi hareketleri bulunduğu video oluşturdum birisi görsel açıklamalı, diğeri ise uygulamalıdır. İkisinden de yardım alabilirsiniz.

 

 

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status