• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Süt Tozu Hakkında Herşey

Süt Tozu Hakkında Herşey

Genelde hazır yiyeceklerde kullanılan süt tozu, süt içemeyen, sütten tiksinen yetişkinlerin ve çocukların günlük besin değerini arttırmak için de kullanılıyor. Süt suyunun buharlaştırılması ile elde edilen süt tozunun avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Süt tozu kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka yazımın tamamını okuyarak olumlu ve olumsuz taraflarını öğrenip ona göre tercihte bulununuz. Yazımda tüm merak ettiğiniz sorulara gücüm yettiğince cevap vermeye çalıştım, okumaya üşenenler sadece yeşil özetleri okuyabilirler.

Süt Tozu Nasıl Kullanılır

Süt Tozu Nasıl Kullanılır

Kahve beyazlatıcı süt tozu olarak bilinmektedir. Fakat bu gerçek süt tozu değildir, burası çok önemlidir. Süt tozu içindeki besinleri, kalsiyumu ve proteini yok etmeden, sütün belli ısı ve basınçta ısıtılıp tamamen katı hali alması ile elde edilmektedir. Peki süt tozu nasıl kullanılır? Bildiğiniz üzere bebek mamalarında, bisküvi, ambalajlı çikolata, hazır kurabiye gibi ürünlerde ve hazır çorbalarda sıkça kullanılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise süte göre daha ucuz olmasıdır ve süte göre saklanma koşulları daha kolaydır.

Fakat sadece endüstriyel besinlerde değil, evde de sıkça kullanılmaktadır. Evde hamur işi, ev yapımı pasta, dondurma, ev yapımı çokokrem gibi yiyeceklerde, sütlü tatlılarda kullanılmaktadır.

Süt tozu süte göre 10 kat daha hafif olup, süte nazaran daha fazla süre bozulmadan kalabilmektedir. Aynı miktarda süt tozu, süte göre daha ucuz olduğu için endüstriyel ürünlerde kullanılmaktadır.

Süt Tozu Nasıl Yapılıyor

Süt Tozu Nasıl Yapılıyor

İlk olarak fabrikaya gelen süt ısıl işlemlerden geçirilip, pastörize edilerek, analiz edilir. Daha sonrasında sütteki bulunun yağ sütten ayrıştırılır. Bunun en büyük sebebi süt tozunun raf ömrünü uzatmaktır. Eğer yağ ayrıştırılmadan süt tozu yapılsaydı zamanla yağdan dolayı acıma, ekşime ve renk değiştirme gözlenebilirdi. Buna bağlı olarak süt tozunun raf ömrü kısa olurdu. Bundan sonraki aşamada süt içerisinde bulunan su buharlaştırılarak süt konsantre edilmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Hızlı Kilo Almak için 5 Destekleyici Ürün

Burada dikkat edilmesi gereken kısım sütün içerisinde bulunan kazein denilen proteinlerin ısıl işlem sırasında zarara uğramamasıdır. Bu sebeple ısıl işlem uygulanırken sıcaklık 70 dereceyi geçmemektedir. Son olarak konsantre süt endüstriyel kurutma makineler ile kurutulur ve bizim gördüğümüz toz halini alır. Süt tozu nasıl yapılıyor kısmını dilimiz döndüğünce anlattık peki biz bu işlemi evde yapabilir miyiz?

Sütün %12’si katı madde %88’si ise su içermektedir. Süt tozu bu suyun buharlaştırılması ve süt yağının sütten ayrıştırılması ile elde edilmektedir. Yağın ayrıştırılmasının sebebi sütün raf ömrünü uzatmaktır. 

Evde Süt Tozu Nasıl Yapılır

Evde Süt Tozu Nasıl Yapılır

Arkadaşlar bazı yerlerde görüyorum evde süt tozu nasıl yapılır diye konuları lütfen böyle yazılara itimat etmeyiniz. Çünkü evde süt tozu yapamazsınız. Neden yapamayacağınıza gelecek olursak süt tozu yapmak çok hassas bir iştir. Eğer kaynattığınız dereceyi olması gereken 70 derecenin üstüne çıkarırsanız, sütün tüm besin değerini öldürürsünüz.

Bu konuyu başardınız diyelim yani 70 derecede sütü kaynatıp, suyunu ayrıştırdığınızı düşünelim. Kurutma işlemi için yeterli ekipmanınız olmadığı için, sütü toz kıvamına getiremezsiniz. Fabrikada sütü toz haline getiren valsli kurutucu ve spreyli kurutucu olmak üzere iki makine bulunur. Valsli makine 110 derecede kurutma işlemini gerçekleştirdiği için spreyli makineye göre dezavantajlıdır.

Evde süt tozu yapılır tarzı konulara itibar etmeyiniz. Evde süt tozu yapamazsınız, sütü toz haline gelinceye kadar kurutamazsınız. Ayrıca sütü yağından ayırmadığınız sürece, süt tozunun raf ömrü de kısalacaktır ve bir anlamı kalmayacaktır.

Süt Tozu Kahve Beyazlatıcısı Olarak Kullanımı 

Süt Tozu Kahve Beyazlatıcısı Olarak Kullanımı 

Peki aldık süt tozunu kahve beyazlatıcısı olarak kullanabilir miyiz? Bu konuda çok yanlışlar yapılıyor. 3’ü 1 aradayı hazırlayıp içine bu tozu koyduğunuzda, süt tozunun erimediğini topak topak kaldığını göreceksiniz. İşte işin püf noktası 3’ü 1 arada için su ısıtmadan önce, soğuk suya bu tozu koyup eriyene kadar karıştırmak sonra kaynatmak olacaktır. Bu şekilde bir kullanımda süt tozu topaklanma yapmayacak eriyecek ve kahve beyazlatıcısı olarak kullanılabilecektir.

Süt tozu hakkında en çok bilinen yanlışlardan birisi, süt tozu sıcak kahveye konmaz, suyu kaynatmadan önce süt tozu suya konur karıştırılır, su öyle kaynatılır.

Süt Tozu İçindekiler ve İçeriği

Süt Tozu İçindekiler ve İçeriği

Süt tozu içindekiler kısmında göreceğiniz gibi, besin değeri yüksektir ve diyet yapanlar, sporcular tarafından kullanılmaktadır. Bu toz içeriğinde A vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum gibi vitamin ve mineraller bulundurmaktadır. Ayrıca 100 gram porsiyonunda;

  • 27 gram yağ
  • 26 gram protein
  • 495 kalori
  • 38 gram karbonhidrat
  • 1.330 mg potasyum
  • 371 mg sodyum
  • 97 mg kolesterol bulunmaktadır.
İlginizi Çekebilir :   Kızlık Zarı Muayenesi (Kontrolü) Nasıl Yapılır

Süt Tozu Fiyatları Genel Değerlendirme

Aynı gramajlarda süt tozu ve sütü karşılaştıracak olursak. Süt tozu, süte göre daha ucuzdur. Zaten tercih edilmesinde ki en büyük neden süte göre daha ucuz olmasıdır. Ülkemizde market raflarında pınar süt tozunu görebilirsiniz. Fakat internette satılan bazı süt tozları da vardır. Ben sizler için bir derleme yaptım ve burada yazıyı yazdığım tarih itibari ile fiyatlarını da paylaşacağım.

süt tozu fiyatları
süt tozu fiyatları

Görüldüğü gibi süt tozu fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Pınar hariç diğerlerini internette kolayca bulabilirsiniz.

Süt Tozu Zararları

Süt Tozu Zararları

Süt tozu zararları var mı, kullansak bir zararı dokunur mu soruları çok tartışmalı sorulardır. Süt tozu zararlı mı faydalı mı hala tartışılan bir konu fakat UHT sütleri araştırırsanız onlarında pek sağlıklı olmadığını göreceksiniz. Keşke günlük sağılmış inek sütü tüketsek dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda çeşitli rivayetler var, hatta melamin içeren süt tozlarının kanserojen olduğu iddia ediliyor. Fakat bana göre gerçek sütten elde edilen bir bu tozu gerekli aşamalardan özverili bir şekilde geçmiş ise yani ısıl işlemde yararlı besinlerin öldürülmemesine dikkat edilmişse bu toz kullanılabilir. Hatta kullanıyoruz da çünkü yediğimiz bir çok hazır ürünün içeriğini inceleyebilirsiniz, bu toz mutlaka bulunuyor.

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status