• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
South Beach Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

South Beach Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde popüler olmayı başaran South Beach diyeti son derece kısıtlayıcı bir diyet türüdür. Bunun yanı sıra düşük karbonhidratlı bir diyet olduğu için kalp sağlığının gelişmesine yardımcı olurken açlık olmadan da hızlı bir şekilde kilo kaybetmeyi vaat etmektedir.

Ancak South Beach diyeti kısıtlayıcı bir diyet olduğu için de eleştiriye açık bir diyet türüdür. 1990’lı yılların ortalarında Florida’da Dr. Arthur Agatston adında bir kardiyolog tarafından üretilen South Beach diyeti, Dr. Agatston’un kalp hastalıklarına yönelik araştırmalarında ki çalışmaları ile koroner arterlerde bulunan kalsiyum miktarını ölçen Agatston skorunun geliştirilmesine de yol açmıştır.


Dr. Agatston, yayınlanmış olan röportajlara dayanarak Atkins diyetinde olan hastaların kilo ile göbek yağında azalma kaydettiğini, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerin sonuçlarını alabilmek için mücadele ettiğini gözlemlemiştir.

Ayrıca Atkins diyetinde izin verilen doymuş yağ miktarı ise özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişiler açısından sakıncalıdır.

Fakat South Beach diyeti yüksek lifli gıdaların, tahılların ve meyve gibi iyi karbonhidratlar olarak kısıtlanmasına karşı çıkmıştır. Bu nedenle de Dr. Agatston, diyabetik, fazla kilolu ve prediyabetik kişilerin kilo vermesi ile kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yarayan bir diyet hazırlamak istemiştir. Dr. Agatston bu doğrultuda yağsız proteinler, düşük glisemik indeksli ve doymamış yağlar açısından zengin olan South Beach diyet programını geliştirmiştir.

 South Beach Diyeti Nasıl Yapılır?

 

South beach diyeti için üç farklı evre bulunmaktadır ve ilk iki evre kilo kaybı üzerineyken üçüncü evre ise kilo koruma üzerinedir.

South beach diyetinin ilk evresi on dört gün sürer ve tahıl, meyve ve diğer yüksek karbonhidratlı gıdaları insülin ile kan şekeri seviyelerini düşürmek, yeme isteklerini azaltmak ve açlık hissini düzenlemek için sınırlandırılmış olan en katı aşamadır.

İlginizi Çekebilir :   Hipnoz insanı zayıflatır mı

Birçok insan bu birinci aşamada ortalama üç kilo ile altı kilo aralığında vücut ağırlığında azalma bekleyebilir. Birinci aşama boyunca nişasta içermeyen sebzeler, yağsız protein ile az bir miktarda baklagiller ile sağlıklı yağ içeren günde üç öğün tüketilir.

Buna ilave olarak gün içerisinde iki kez zorunlu atıştırmalık için tercihen yağsız protein ile sebze kombinasyonu tüketilir.

South beach diyetinin ikinci aşaması on beşinci günde başlamakta ve hedef kiloya ulaşılana kadar da devam edilmektedir. İkinci aşamada yaklaşık olarak haftada yarım ya da bir kilogram kadar kayıp beklenmektedir.

Ayrıca ikinci aşama boyunca birinci aşamadan gelen bütün gıdalara, belirli alkol türleri ile kepekli tahıl gibi sınırlı miktarda karbonhidratlar ile meyvelere izin verilir. Hedef kilonuza ulaşmanız durumunda South beach diyetinde üçüncü aşamaya geçebilirsiniz.

Üçüncü aşamada ise ikinci aşamada ki kuralları, yaşam tarzınızın temeli olarak benimsemenizin yanı sıra arada sırada yapılabilen küçük kaçamaklara da izin verilir ve aslında hiçbir gıda gerçekten yasak değildir.

Ancak bununla birlikte geri dönüşlere ve kilo almaya başlanır ise Dr. Agatston, üçüncü aşamaya dönmeden bir ya da iki hafta önce birinci aşamaya dönmeyi önermektedir. Ayrıca Dr. Agatston, South beach diyeti programı boyunca düzenli egzersizi de önermekte ve diyet evrelerine eşlik edebilecek üç aşamalı bir spor programı sağlar.

South Beach Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

South beach diyeti ile iki hafta içerisinde altı kilo verilebilir. Ancak South beach diyetinde birinci aşamanın ilk haftasında üç kilo ile altı kilo arası verilmesi beklenir. Bunun yanı sıra hedef kiloya ulaşılana kadar uygulanan ikinci aşamada ise haftalık ortalama yarım kilo ya da bir kilo kadar verilmesi beklenir.

 South Beach Diyeti İle Zayıflayanlar

South beach diyeti ile zayıflayanların birçoğu on dört günden oluşan birinci aşamada en katı dönem olması nedeniyle biraz zorluk yaşasalar da hafta da altı kilo verebilmiştir. Bunun yanı sıra South beach diyet programına tamamen uyanlardan iki gün içerisinde toplamda iki kilo verebilenlerin de olduğu gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Zayıflama Haplarının Yan Etkileri Nelerdir

Ayrıca South beach diyet programını uygulayanların, açlık hissetmediği, aç kalmadığı, canlarının tatlı ya da karbonhidratlı besinler istemediğini belirtmelerinin yanı sıra gerçekten kan şekerlerinin de düzenlendiğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda South beach diyet programını uygulayanların, diyet menülerinin hazırlanmasının kolay olduğunu ve hazırlanan menülerin yanında taşınmasının da kolay olduğu belirtilenler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status