• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

Sigara bağımlılığı ülkemizde ki ciddi bağımlılıklardan biri olarak karşımıza çıkarken, bağımlı sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Sigaranın sağlığa etkileri günden güne artış gösterirken sosyal platformlar ve birçok kuruluşun bunu açık açık dile getirmesi ile birçok kişi sigaradan kurtulmak için adeta savaş vermektedir. Kullanım süresinde etkileri oldukça ciddi olan sigara, sigarayı bıraktıktan sonra da vücutta birçok değişimi beraberinde getirebilmektedir. Bu yazımızda sizler için sigara bağımlılığından kurtulduktan sonra görülebilen hastalıklar nelerdir, bu bağımlılığın ardından yaşanan sorunlar nelerdir, çözüm yöntemleri nedir bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde tüm bunları merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Çıkan Hastalıklar Ve Problemler

Sigara kullanan birçok kişi sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülebilecek problemler ve hastalıklardan endişe duymaktadır. Bu başlık altında sizler için bu hastalıklar nelerdir, ne gibi sorunlar yaşanabilir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. En çok görülen sorunlar arasında ağız için yaralar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sabahları balgam çıkarma, yoğun bir stres ve sinirlilik hali, kas ağrıları, yüzde ve vücutta sivilce artışı, mide bulantısı ve kabızlık en sık görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Ancak tüm bu sorunlar ortalama olarak 1 hafta ile 20 gün arasında size veda edecektir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Gaz Problemi

Birçok kişi sigara bağımlılığından kurtulduktan sonra gaz problemi ile karşı karşıya kaldığını belirtmektedir. Aslına bakılırsa gaz sorununun sigara ile çok bağlantısı bulunmaz. Bunun sebebi sigarayı bırakma sürecinde aşırı sakız çiğneme, nikotin sakızları ve yoğun yemek yeme ile ilgilidir. Ancak bu dönem içinde ki gaz artışı sigara bırakma ile bağdaştırılır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Terleme Problemi

Sigarayı bırakma aşamasında birçok sorun ile karşı karşıya kalınabilir. Elbette ki uzun zamandır süregelen bir bağımlılığı bırakmak kolay değildir. Bu süreçte birçok sorun elbette ki baş gösterebilir. sigarayı bıraktıktan sonra en sık yaşanan durumlardan biri panik atak benzeri ataklardır ve kişi nikotine büyük bir ihtiyaç duyar. Bu süreçte vücutta stres büyük bir artış gösterdiği için terleme problemi sıkça görülmektedir. Ancak bu süreç ortalama olarak 3 haftanın sonunda tarihe karışacak ve bu bununla birlikte terleme sorunu da ortadan kalkacaktır.

İlginizi Çekebilir :   Facebook Instgram vb. Uygulamalara Mobil Veri'den yada Wifi'den Bağlanamıyorum ?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Halsizlik Problemi

Nikotin bağımlılığı birçok bağımlılık türü ile benzerlik göstermektedir. Bu noktada halsizlik durumu da aynı uyuşturucu yoksunluğunda olduğu gibi nikotin eksikliğinde de görülecektir. Bünye nikotin alamadıkça ilk dönemlerde bir halsizlik, kaslarda güç kaybı görülebilir. Bununla birlikte titreme ve sürekli uyku hali de söz konusudur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kabızlık Sorunu

Bağırsak fonksiyonlarında değişim genellikle beslenme alışkanlıkları ile görülmektedir. Sigarayı bırakma ile beraber bağırsaklarda oturtulan düzen ve rutinden bir çıkış yaşanır ve bu noktada yaygın olarak sigarayı bırakma durumunda kabızlık yaşanmaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra İshal Sorunu

Bağırsak fonksiyonlarının alıştığı rutinden çıkması ile birlikte bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Yaygın olarak kabızlık yaşansa da yaygın olmamakla birlikte bazı bünyelerde bu durum ishal olarak da kendini gösterebilmektedir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Oluşan Ağrılar

Sigarayı bıraktıktan sonra kişilerde birçok farklılık ve bünyede değişim görülebilmektedir. Aslına bakıldığında bu etkiler ilk dönem için geçerli olup zaman içinde hızla kaybolmakta ve kişi sağlıklı bir yaşamı devam ettirebilmektedir. Sigara bağımlılığından kurtulduktan sonra bazı kişilerde vücutta ağrılar sıkça görülmektedir. Bunun sebeplerine baktığımızda vücutta ki nikotin eksikliği ilk sebepler arasında yer almaktadır. Aynı uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi kişi nikotine ulaşamadığında kasılmalar yaşanabilmektedir ve vücutta ağrı görülür. Bunun yanı sıra ağrının en büyük etkenlerinden birisi de stres ve panik durumudur. Tüm bu durumlarda kişi kendini kastığı için vücutta bir takım ağrıların görülmesi son derece normaldir ve zaman içinde tüm bu ağrılar geçer.

 Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kaşıntı Olur Mu?

Sigarayı bırakma süreci ve sonrasında kaşıntı durumu birçok kişide görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Aslında bu süreç bir arınma sürecidir ve vücutta ki dolaşım zaman içinde düzelmeye başlar ve kişide kaşıntı durumu baş gösterebilir. bu durum için uzman bir hekimden yardım alınarak süreç sağlıkla ve kolaylıkla atlatılabilir.

İlginizi Çekebilir :   Herbalife Kullanırken Neler Yemeli|Herbalife Kullananların Öğünleri Nasıl Olmalı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status