• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı

Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı

Sigarayı bırakanlarda görülen ilk değişikliklerden biri de kilolarıdır. Sigarayı bırakan bir kişi ortalama olarak 4.5 kilo alır. Bu değer, her gün ortalama bir paket içmiş, 20 – 30 yıllık içicilerde ise daha fazla olabilmektedir. Bir anda bırakılan sigara sonucu metabolizmadaki glikoz oranı da ani bir düşüş yaşayacaktır ve vücut sürekli olarak şeker yemek isteyecektir. Bu yazımızda sigarayı bırakmak kilo yapar mı hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı? Neler Yapılmalı?

Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı Ne Yapılmalı
Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı Ne Yapılmalı

Sigarayı bırakmadan önce bazı alışkanlıklara dikkat etmek gereklidir. Yani hayatınızı beslenme noktasında bir düzene koymanız gereklidir. Sigarayı bırakmadan önce egzersiz programlarına yazılabilirsiniz. Çünkü araştırmalara göre spor yapan kadınların spor yapmayan kadınlara göre sigarayı bırakma başarısı 2.5 kat daha fazladır. Sigarayı tatil döneminde yada sınav dönemi gibi stresli dönemlerde bırakmak da ters etki gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda stresten yada çok boş vakitten yemek yemeye başlayabilirsiniz.

Şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz veya taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz. Taze meyve suyunun içinde bulunan fruktoz, sizin şeker ihtiyacınızı bitkisel olarak karşılayacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra da kafeinli içeceklerden bir süre uzak durun. Kafeinli içeceklere kahve, cola, gazoz örnek olarak gösterilebilir.

Sigarayı bırakınca kilo alınmasının bir diğer nedeni ise psikolojiktir. Sigara tiryakilerinin en büyük zevki yemekten sonra içilen sigaradır. Bu sebeple yemek yerken bu düşüncede olduklarından dolayı sigara içmeyi bir an önce gerçekleştirmek için çabucak yemeği bitirirler. Fakat sigarayı bıraktıktan sonra ne zaman yemek yeme eylemini bırakacaklarını kestiremezler ve bu da kilo alımına sebep olabilmektedir.

Sigarayı Bırakmaya Karar Verdikten Sonra Neler Yapılmalı

Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı Yapmaz Mı
Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı Yapmaz Mı

Birçok kadın sigarayı bıraktıktan sonra kilo alırım psikolojisinden dolayı sigarayı bırakmayı ertelemektedir. Kimileri ise önce kilo vereyim daha sonra sigarayı bırakırım düşüncesi ile yaşamaktadır. Bu tamamen yanlış bir husustur. Önce sigarayı bırakayım olayı sadece bir bahanedir. Bu felsefeyle yola çıkan kişi sigarayı bırakınca kilo alacak ve daha sonra strese girip tekrar sigaraya başlarsam kilo verebilirim gibi hisse kapılacaktır. Tamamen yanlış bir stratejidir.

Sigarayı bırakmak ilk hafta ödem ve suyun vücutta birikmesi ile birlikte 2.5 kiloya kadar kilo aldırabilir. Fakat bu kilo çok çabuk verilebilir. Çünkü ödem atmak zor değildir, bunun için endişe yapmayın ve bu sebeple yolunuzdan dönmeyin!

Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra mutlaka yeme ve içmenize özen gösterin, tatlı yememeye yada az yemeye dikkat edin. Yapabiliyorsanız mutlaka egzersiz ve yürüyüş yapın, bu şekilde kilo verebilir ve motivasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Tiroid bezini nasıl yavaşlatabiliriz? Tiroid bezinin kilo ile olan ilişkisi!

Sigarayı Bırakmak Neden Kilo Aldırır

Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı
Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı

Sigara içmek kişideki tat ve koku hislerini köreltir. Sigarayı bıraktığınızda ise yiyeceklerden alınan tat da artar ve kişinin iştahı açılmaya başlar. Sigara içen kişi yemek sonralarında hemen sigarasına sarılırken, sigara içmeyen kişi ise daha çok içeceklere ve tatlılara yönelir. Bu yüzden sigara bırakıldıktan sonra kilo alınır.

Sigara içenlerin zayıf olma nedeni ise, sigaranın içerisinde bulunan maddeler yüzünden sürekli olarak vücudu uyarmasıdır. İçerisinde bulunan kafein benzeri maddeler sürekli olarak beyni uyarır ve metabolizma hızını artırır. Bu da sürekli olarak karbonhidrat yıkımını tetikler, depodaki organik maddeler de yakılmaya başlanır ve kilo verme süreci başlar.

Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı Ne Yapılabilir
Sigarayı Bırakmak Kilo Yapar Mı Ne Yapılabilir

Bir diğer konu ise metabolizma hızıdır. Sigara’nın içerisinde ki nikotin sebebiyle metabolizmayı hızlandırdığına inanılır. Sigarayı bırakınca metabolizma hızının düştüğüne inanılmaktadır. Sigarayı bırakmak için birçok neden bulunmakta, siz de daha sağlıklı bir yaşama geçmek istiyorsanız en yakın zamanda bir uzmandan destek almaya başlayın. Sizlere bu yazımda sigarayı bırakmak kilo yapar mı konusunu anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. Unutmayın çocuklarınız, eşiniz, aileniz bu kötü alışkanlıktan daha önemlidir.

( son güncelleme : 14/12/2017 )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Muhtemelen sigarayı bırakmak sizin de dediğiniz gibi kilo almamıza etken.Bir bırakabilsem şu mereti..

  2. bende sigarayı bırakırken sizin dediğiniz gibi yapmıştım.sigara yerine sakız çiğnedim,leblebi yada çerez yemeye başladım.kurtuldum o illettten…

  3. sigarayı bıraktıktan sonra iştahımızın açıldığı bir gerçek tabi buda kilo yapıyor ama yinede sigaranın zararlarından kurtulmak gerekli alınan kilolar bir şekilde tekrar verilir nede olsa.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status