• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigara kilo verdirir mi?

Sigara kilo verdirir mi?

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz.  Sigaranın içinde bulunan nikotinin iştahı bastırma etkisi vardır.Peki sigara içmek kilo verdirir mi? Sigarayı bırakmak kilo mu aldırıyor? Bu soruların yanıtını vermeye çalışalım.

Sigarayla içimize çektiğimiz duman akciğerlerimize doluyor. Bunun sonucu nefes alıp vermekte güçlük çekiyoruz. Harekete dayalı işlerimizi yapamıyor, merdiven çıkamaz hale geliyoruz. Halı sahada koşarken kesiliyoruz. Ağzımız ve üzerimiz sigara  kokuyor.  Aynı ortamda bulunduğumuz sigara içmeyen insanlar bundan rahatsız oluyor. Dahası eğer çocuklarımızın yanında içiyorsak,  hem onları zehirliyoruz hemde hiçte iyi örnek olmuyoruz demektir. Daha birçok zararı var. Sigaranın zararlarını yazmaya satırlar yetmez. Bu yüzden sigara içiyorsanız kesinlikle içmeyin diyerek asıl merak edilen soruya gelelim sigara içmek kilo verdirir mi?

Bazen toplum içinde sigarayı bıraktığım için kilo aldım sözünü duymuşsunuzdur.  Aslında bu söz bir bakıma doğrudur ama işin aslını tam bilmek gerekir. İştah kaybının asıl sebebi, sigara dumanını ciğerlerinize çektiğinizde kan damarlarınız daraldığı için, damarlardan yeterli miktarda kan akmaması ve bu işlevin yavaş işlemesidir. Bu nedenle sigara kalp krizi riskini arttırmaktadır. Sigara dumanı çektiğinizde kan damarlarınızı daraldığından dolayı, damarlarınızda tıkanma riski oluşuyor. Sigara içmek kilo verdirir mi? sorumuzun cevabı her ne kadar sigara içerek kilo vermek mümkün olsa da diğer kötü etkilerinden dolayı içmek istemezsiniz. Bu şekilde vücudunuza zarar vererek kilo vermek oldukça zararlı bir yöntemdir. Bu nedenle sigara içmek yerine diyet yapmak yada spor yapmak daha güzel bir seçimdir.

İştah kesme özelliğine sahip olan sigara hem sağlıksız beslenmeyi sağlıyor hemde daha zayıf görünmeye neden oluyordu.  Sigara içtikçe vücut zayıf kalıyor metabolizma yavaşlıyor.  Bu nedenle sigaranın zayıflama üzerinde doğrudan bir etkisi olmayıp dolaylı bir etkisi vardır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir :   Hızlı Kilo Almak için 5 Destekleyici Ürün

Sigara dolaylı yönden zayıflatıyor ama zayıflayacağım diye de sağlığınızı bozmanıza gerek yok. Her ne kadar sigara içerim iştahım kesilir kilo veririm diye düşünseniz de siz siz olun daha sağlıklı yöntemlerle kilo vermeye çalışın. Çünkü içmiş olduğunuz sigara kilo sorunlarınızdan daha büyük sorunlara  yok açabilir.

 

Sigara İçmek Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Sigara içip kilo verme döngüsü şu şekilde olur; İlk olarak sigaradan ciğerlerinize duman çekersiniz, daha sonra damarlarınız daralmaya başlar, mideniz geçici olarak kapanır. Mideniz geçici olarak işlev görmediği için iştahınız kapanır ve daha az yemek yersiniz. Her ne kadar kilo vermenize yardımcı gibi görünse de bu vücudunuza zarar verir. Kilo verdiğinizi gördüğünüzde daha da endişelenirsiniz ve sigara içme isteği oluşur ve bu döngü böyle devam eder.

 

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neden Kilo Alınır?

İnsanların sigarayı bırakmaya karar verdiklerinde en büyük korkusu kilo almaktır. Peki sigarayı bıraktığımızda neden kilo alırız? Sigara içiyorsanız vücudunuz nikotine alışmıştır. Sigarayı birden kestiğinizde nikotin alamayınca vücutta iştahı bastıracak hiç bir şey olmaz. Zamanla mideniz eski haline gelir ve sağlıklı bir şekilde çalışır. Bu yüzden sigara içerken ki yediğinizden daha fazla yiyebilirsiniz.

Bir diğer konu ise sigara sizin tat alma hissinizi azaltır. Sigarayı bıraktıktan sonra tat alma hissiniz artar ve sigaranın ağızda bıraktığı koku geçer. Bu da yediğiniz yemekten daha fazla tat almanızı sağlar. Düşünsenize tatlıdan, yemekten eskisine göre daha fazla tat alıyorsunuz. Neden bu kadar yemek yediğinizi anlamak güç değil.

Her alışkanlığı bırakmak stresli bir süreçtir. Sigarayı bırakmak da çok stresli bir süreçtir. Sigaraya özlem duyduğunuz anlarda da yeme dürtünüz artabilir, stresli iken daha çok yemek yersiniz.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelikte Beslenme ve Diyet Desteği

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Alma ile Nasıl Başa Çıkılır?

Sigarayı bıraktıktan bir süre sonra akciğer, mide gibi organlar eski sağlıklı hallerine kavuşurlar.Mideniz daha sağlıklı olduğu için, tat alma duyunuz arttığı için ve nikotinsiz bir hayat sürdüğünüz için kilo almanız kaçınılmazdır. Bu sebeple ilk olarak sağlıklı bir yaşama geçtiğiniz bu evrede spor kaçınılmazdır. Yaktığınız kaloriyi artırırsanız, sigara içerken yediğinizden fazla bile yerseniz kilo almayacaksınız.

Kesinlikle sigarayı kilo verdirici bir araç olarak kullanmayın. Sigara kilo verdirir diye sağlığınızı heba etmeyin.

Bu süreçte kilo almamanız için diğer tavsiyeler ise yemeğinizi normal çiğnediğiniz zamandan daha fazla çiğneyin. Yemeğinizi küçük ısırıklar alarak yiyin, yemeğinizi ağzınıza almadan önce keserek yeme zamanınızı uzatın. Sigara krizi tuttuğunda, özlem duyarak stres olduğunuzda sakız çiğneyin bu da özleminizi gidermezse düşük kalorili cipsler gibi alternatif bir şey bulun.

Unutmayın ki her yıl sigara fiyatları artmakta, sigara almayarak daha güzel para biriktirebilirsiniz. Eğer sigarayı bırakarak zamanla kilo alacağınızdan korkuyorsanız, hayatınızda sağlık gibi kilodan daha değerli şeyler olduğunu unutmayın. Kilo alacağım diye çocuklarınızı torunlarınızı kendinizden mahrum bırakmak işte bu en büyük bencillik. Lütfen daha iyi bir yaşam için sigarayı bırakın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status