• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sıcak Su içmek Zayıflatır Mı

Sıcak Su içmek Zayıflatır Mı

Su, yaşamın vazgeçilmez ihtiyaçlarından bir tanesi. Herkes biliyor ki sağlıklı yaşam için günde en az 2 litre su tüketmemiz gerekiyor. Su içmenin faydaları vardır, fakat özellikle diyet yapan kişilere sıcak su içilmesi tavsiye edilmez. Genelde sıcak su içmek zayıflatır mı algısı yanlıştır, sıcak su içmenin yağ yakımını hızlandırdığı algısı yanlıştır. Sıcak su içmenin yağ yakını hızlandırıp, vücuttan hızlı atımının yapıldığına inanılmaktadır. Bu yanlış bir düşünce tarzıdır, sıcak su yerine soğuk su içmek daha mantıklıdır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu mevsimine göre suyun sıcaklığıdır. Yani yaz günlerinde dolapta beklettiğiniz su, kış günlerinde ise normal oda sıcaklığının biraz daha altındaki suyu içmek önemlidir. Burada önemli olan konu vücudunuz içilen soğuk suyu, kendi ısısına dönüştürmeye enerji harcayacaktır. Tabi bu da hali ile metabolizmanızı hızlandıracaktır. Metabolizmanızın hızlanması enerji tüketiminizi tetikler ve yağ yakımı vücutta buna bağlı olarak artar.

Sıcak su içmek zayıflatır mı? Ne işe Yarar?

sıcak su mu soğuk su mu içilmeli
sıcak su içmek zayıflatır mı

Ayrıca sıcak su içmek zayıflatır mı konusuna dönecek olursak, bilinenin aksine sıcak su vücuttaki yağları yakarak vücutta yoluna devam etmez. Okurlarımdan çok sık bu yönde soru geliyor bu yanlış bilinen bir konudur, sıcak su sadece sindirimi kolaylaştırması için tavsiye edilmektedir. Sıcak su içmek bağırsakları yumuşatmakta ve bağırsak sistemini bir nebze düzenlemektedir. Bu önemlidir çünkü zayıflamak isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi kabızlık problemidir. Kabızlık problemi yaşayan kişiler için sıcak su içmek önemlidir.

Sıcak su içmenin önemi

 

sıcak su içmek zayıflatır mı
sıcak su içmek zayıflatır mı

Gün içerisinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak için su içmenizde fayda vardır. Yaz aylarında ise soğuk su tüketirken suyun içerisine birkaç damla limon suyu dökmeniz yine kalori yakma açısından faydalı olacaktır. Ayrıca suyun tok tutma özelliği de vardır. Soğuk su  mideden 30 dakika gibi bir sürede kalırken sıcak su 80-90 dk kadar kalmaktadır. Yemeklerden önce bir bardak su tüketmeniz tokluk hissi vereceğinden daha az yemek yemenize sebep olacaktır. Bu sayede kilo vermenize de katkıda bulunacaktır.

İlginizi Çekebilir :   Lahana Suyu Diyeti Nasıl Yapılır

Sıcak su içmek zayıflatır mı, faydası var mıdır?

 

sıcak su içmek yararlı mı
sıcak su içmek zayıflatır mı

Yukarıda ki bilgiler de soğuk suyun metabolizmayı hızlandırdığı ve tokluk hissi verdiği üzerinde durduk. Burada önemli olan gün içinde tüketilen su ihtiyacının tamamını sıcak su ile karşılamaktan ziyade, günde belirlenen oranlarda sıcak su tüketmek daha verimli olacaktır. Örneğin ; yemeklerden önce bir bardak su hem tokluk hissi verecek hemde yediğiniz yemeğin eritilmesi daha hızlı olacaktır. Sıcak su içmek zayıflatır mı konusu için diyeceklerimiz bu kadar diğer yazılarımıza bir göz atabilirsiniz.

sıcak su içmek zayıflatır mı
sıcak su içmek zayıflatır mı

Su içmek fazla kilolardan kurtulma yolunda yaptığınız diyete de yardımcı olmaktadır. Sıcak su içmek ise diyet sırasında yaşadığınız kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Su kan dolaşımını hızlandırıcı ve vücut ısısını koruyan bir özelliğe de sahip olduğu için yapılan tüm diyet ve programların içinde su olmazsa olmazlarımızdandır.

Sıcak su içmek zayıflatır mı sorusuna değindiğimiz bu yazımızda sonuç olarak oda ısısında yada daha soğuk su içmeyi tercih edin diyoruz. Son olarak bu konu ile ilgili birde video paylaşacağım.

( son güncelleme : 07/11/2017 )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Her gün 1 saat koşu yapmak çok yararlı Yeşil elma ve sade kahve ile metobolizmayı hızlandırın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status