• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Serum Kilo Aldırır Mı

Serum Kilo Aldırır Mı

Serum kullananlar bilir. Özellikle zayıf kişiler kısa süreli serum kullanımında bir anda kilo gereğinden fazla kilo alır. Peki, nedir serumun kilo konusundaki etkisi?  Daha sonrasında serum çeşitleri nelerdir? Serum nasıl hazırlanır? Hangi durumlarda serum takılır gibi soruların cevabını vereceğiz. Serum kilo aldırır mı sorusunu ise son başlıkta cevaplayacağız, isteyenler göz atabilir fakat burada bir özet geçmek istedim. Önce serum nedir kısaca bir göz atalım.

Serum kilo aldırır bunun nedeni ise değişkendir. Kimi serumlar çok fazla demir minerali içerir ve bu kilo alımına sebep olur fakat bu gaita ve idrarla vücuttan hızlıca atılır. Ayrıca serumun ağırlığı kadar bir kilo alınacaktır. Bir diğer sebep ise ağız yoluyla alınan besinlerde bağırsak olağan şekilde çalışır ancak serum ile alınan besinlerde bağırsak normal bir şekilde çalışmayacak ve bağırsak sindirimi yavaşlayacaktır. Bu sebeple kilo alımı olabilir fakat bu kilo çok çabuk bir şekilde vücuttan atılır.

Serum Nedir?

Serum Nedir?
Serum Nedir?

Serumlar vücut bağışıklığı arttırma amacıyla at ve sığır gibi hayvanların kanında elde edilir. Serum kanın pıhtılaşması ile elde edilir. Hepiniz kan verdiğinizde, numune şişesini görmüşsünüzdür, pıhtılaşan kandan ayrılarak tereyağı gibi en üste çıkan hafif sarı saydam olan sıvı serumdur. Serum kanın çok değerli bir kısmıdır, kanın pıhtılaşmasını sağlayan fibrinojen içinde protein bulunduran bir maddedir. Fakat kan pıhtılaştığında fibrinojen adı verilen maddenin bir kısmı serumun içinde kalır.

Serum Çeşitleri Nelerdir?

 • Tuzlu Serum; yani tuzlu su, diğer bir anlamda sodyum klorür katılmış su, Steril Serum diye bilinir.
 • Şekerli Serum; şeker oranı %5 ila %30 arasında olan Serum’dur.
 • İzotonik Serum; Vücut sıvısının öz ağırlığına eşit olan serumlara bu ad verilir.
 • Elektrolitli Serum; Kusan ya da ishal olan yani sıvı kaybeden hastanın, elektrolit kaybından dolayı verilen serumdur. Bu elektrolitlerden bazıları; Sodyum, Klorür, Potasyum’dur.
 • Plazma Genişletici Serum; Damar yatağının hacmini geliştiren, dokulardan sıvı çekmek için yapılan serumlardır.

Serum Nasıl Hazırlanır?

Serum Nasıl Hazırlanır?
Serum Nasıl Hazırlanır?

Serum bildiğiniz gibi zayıf hastalık mikroplarından meydana gelir. Bu zayıf mikroplar vücut tarafından kolaylıkla yok edilir ve vücut bağışıklık kazanır. Kısa vadede hastalılara karşı çözüm olan serum aşının aksine hasta bireylere uygulanır. Etkisi kısa sürelidir.

Serumun ana mantığı öncelikle kandaki antikorun artırılıp hastalıklara karşı kandaki direncin artırılmasıdır. Bu sebeple hasta yapıcı mikropların kuvveti azaltılır ve at, inek gibi hayvanlara enjekte edilir yani bir nevi bu hayvanlara aşı yapılır. Aşı yapılan hayvanlar hastalık yapıcı mikropların etkisiyle hasta olurlar ve kanlarının direnci artar, yani kanlarında antikorlar oluşur. Daha sonra bu hayvanlardan alınan bol antikorlu kanlardan serum elde edilir.

Hangi Durumlarda Serum Takılır?

Serum takılmasına sebep olan en etken şey sıvı kaybıdır. Serum takılmadan önce bazı durumlarda sizden idrar tahlili istenir. Bunun sebebi idrarınızın öz ağırlığına bakılmasıdır. İdrarınızın öz ağırlığına bakarak vücudunuzda sıvı açığınızın olup olmadığı anlaşılır. Eğer terleme, kanama ya da kusma yoluyla vücudunuz sıvı kaybettiyse idrara çıkmanız azalır, dolayısı ile idrar öz ağırlığınızda azalır, çünkü vücudunuz sıvıları dışarıya atmamak için uğraşır. Bu şekilde seruma ihtiyacınızın olup olmadığı anlaşılır. Hastalığınıza göre, vücudunuzda eksik olan elektrolitlere bakılarak size aşırı şeker yüklü, aşırı potasyumlu ya da tuzlu serum takılır. Vücudunuzun ihtiyacına göre size takılan serum da antibiyotik ve vitaminler de olabilir.

Unutulmaması gereken konu serum takılmasına karar verilmeden önce sizin durumunuza bakılır. Eğer ağız yolu ile bir şeyler yiyebiliyorsanız öncelik olarak serum takılmaz.

Hangi Durumlarda Serum Takılır?
Hangi Durumlarda Serum Takılır?

Hangi Hastalara Serum Takılır?

Yukarıda belirttiğim üzere ağız yoluyla beslenebilen hastalara öncelikli olarak serum takılmaz, peki hangi hastalara serum takılır;

 • Kusan hastalara,
 • Ameliyat olmuş hastalara,
 • İshal olan hastalara,
 • Ateşli iltihap kapmış ve sıvı kaybeden hastalara serum takılır.

Bunların dışında yatalak olan ve ağızdan aldığı besinlerle de vücudun su ihtiyacını karşılayamayan hastalara da damar yoluyla serum verilir. Yaşlılarda ve yeni doğan bebekler de sıvı alımı çok önemlidir ve bu sebeple bu hastaların vücut kiloları başına belli bir sıvı gerektiği takdirde serum yoluyla tedarik edilir.

Serumla Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Birçok hastalığa karşı serum tedavisi uygulanır. Bunlar;

 • Tetanos (kazıklıhumma),
 • Difteri (Kuşpalazı)
 • Kuduz
 • Dizanteri (kanlı basur)
 • Kangren
 • Şarbon (karakabarcık)
 • Veba
 • Kolera gibi hastalıklardır.

Ayrıca mantar zehirlenmesi, yılan ve akrep sokması gibi durumlarda da özel serumlar kullanılabilir. Serum kullanımı kesinlikle bir uzman eşliğinde olmalıdır. Vücudunuzda çeşitli testler yapılıp bu testlerin sonucuna göre ne çeşit bir serum tedavisi uygulanacağı belirlenmelidir. Bilinçsiz ve yanlış tedavi sizi istemediğiniz birçok duruma sokabilir.

Serum Kilo Aldırır Mı?

Serum Kilo Aldırır mı?
Serum Kilo Aldırır mı?

Her insanın maruz kalabileceği serum tedavisi özellikle hamile bayanlarda çok daha belirgin etkiler gösterir. Çok daha fazla kilo alma hamile bayanların şikâyetleri arasında. Öte yandan zayıf bireylerin serum kullanımı sonrası kilo alması sık gördüğümüz etkiler arasındadır.

Bir çok çeşit serum vardır. Kendinize uygun serum kullanmak her zaman avantajınıza olacaktır. Özellikle demir eksikliğinde kullanılan serumların dozuna çok dikkat edilmelidir. Bu tür mineral eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklarda kullanılan serumlar vücutta aşırı kiloya sebep olur.Fakat ağız yolu ile sindirim başlayınca bağırsaklar çalışmaya başlar ve bu alınan kilo çok çabuk bir şekilde gaita ve idrar yoluyla vücut dışına atılacaktır.

Unutulmamalıdır ki verilen serumun miktarı kadar da bir kilo artışı olacaktır. Serum sırasında tüketilen besinler tedavi sürecinde daha yavaş sindirilir, vücutta çok daha fazla süre bulunur. Bu yüzden serum tedavisi boyunca yediklerinize de dikkat etmek zorundasınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde sıvı besinler tüketmek çok daha uygun bir tercih olacaktır.

Serum Kilo Aldırır mı?
Serum Kilo Aldırır mı?

Serum kilo aldırır mı konusunu tüm hatları ile irdelemeye çalıştık, ayrıca bu yazı ile ilgili birde video paylaşacağım. Umarım tüm sorularınıza cevap bulmuşsunuzdur.

İlginizi Çekebilir :   İnfra Trainer Aleti ile Yattığınız Yerden Zayıflayın
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

24 yorum

 1. Hocam öncelikle Selamun aleyküm paylasmis oldugunuz bilgi için cok tesekkur ederiz gercekten. Yalniz benim söyle bir sikintim var kilo alamiyorum doktora gidiyorum ve tahlil vs herbirisini yapıyorum ve doktor bana normal deyip bi çözüm vermiyor ama ben bu zayifliktan gerçekten cok sikayetciyim boyum 1.83 cm yasim 24 ve kilom 62 sizce ne yapmaliyim veya ne kullanmaliyim serum ile kilo alma karari aldim onereceginiz bir tedavi yontemi var mi simdiden tesekkur ederim.

  • Eğer tıbben bir rahatsızlığın bulunmuyorsa spora yazılmanı öneririm. Kilo almak için birçok yol mevcut fakat bunu sürekli devam ettirmek gerekiyor. Aksi halde eski kilona geri dönersin.

 2. Hocam çok zayıfım kilom 46 yaşım 31 boyum 1.61 bende kilo almak istiyorum ama alamıyorum doktora gittim bana dediki millet Zayıflamak için o kadar para döküyo sen napcan kiloyu dedi ve beni başından savdı..bende dedim ki banana milletten ben kilo almak istiyorum dedim ama ilgilenmedi boşver dedi gönderdi ne olur hocam yardımcı olun şimdiden tşk

  • Genetik olabilir bu durumun. Primobolan depot kullanmalısın düşük dozda. Çok zararı yoktur. Araştırabilirsin kullananları internetten.

 3. Serum mantıken kilo aldırır bir çok kezde buna şahit olduk fakat öyle 1-2 serumlada kilo alınmaz,Düzenli serum alındıgında kilo aldırır misal,Ailemden biri hastayken sadece serum ile kilo aldıgı olmuştu,Net birşey söyleyemem fakat aldırıyor bana göre,yazı içinde teşekkürler.

 4. Benim bildiğim serum vücutta daha yavaş sindirime uğruyor. Sağlıklı olmasının yanında böyle bir durum ile karşı karşıya geldiği için vücut hayliyle kilo alıyor. Yazıda da detaylıca belirtmişsiniz. Teşekkür ederim.

 5. Serum bence kilo yapmaz. Tamamen sıvı ve dengeleyici özelliği var. Ayrıca kilo yapsa bile gerekliyse serum yapılması yapılmalıdır.

 6. Serum tedavisiyle ilgili verdiginiz bilgiler gerçekten faydalı . Serum kilo aldırır mı bilmiyorum ancak mikropların temizlenmesi açısından vucüdumuza yardımcı olduğu gerçegini kimse atlıyamaz .

 7. Kilo problemi bendede var ve tıbbi yöntemleri pekte tercih etmiyorum

  ayrıca bence en saglıklı kilo almak boğazda kaynaklanıyor 3 ögün yemegi 5 ögüne çıkarabilsek hiç bi sıkıntı kalmıyacak aslında 🙂

 8. Serumun kilo aldırabildiğini ve serum alındığı süreçte sindirimin yavaşladığını, daha önce hiç duymamıştım.Oldukça ilginç, bilinmesi gerekn bir konu.
  Teşekkürler.

 9. Ben yakın zamanda bir burun ameliyatı geçirdim ve ameliyat sonrası bana serum verdiler. Bu bana kilo yapar mı?

 10. Merhaba arkadaslar. Sadece 8 yada 10 unite antibiyotik ve agri kesici serum aldim bogazimdaki apse icin. 2 gunde kilo aldim, ustelik hayatim boyunca ellerim ayaklarim yuzumu hic boyle dolgun gormemistim. Aslinda cok mutlu oldum. 38 yasindayim ve bildim bileli 52 yada 53 kiloyum. Ama serum bi umut oldu. Baska herseyi denedim kilo alamamistim.

  • Klasik serum ise vitaminden farkı olmaz. Hastalıktan vs. korur. İştahına vb. etki etmez. Gelişimine yardımcı olur ama.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status