• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Ramazan’da Oruç Tutarken Nasıl Zayıflayabiliriz

Ramazan’da Oruç Tutarken Nasıl Zayıflayabiliriz

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte oruç tutan kişilerin yemek yeme alışkanlıkları değişir. Bu değişiklik öyle ki, günde üç öğün yemek yiyen biri için neredeyse tek öğüne düşer. Çünkü gün boyu oruç tutan bir bünyeye aniden yemek yedirmek, insanlarda olabildiğince fazla tokluk hissi yaratacaktır. Elbette ki teke inen öğün ile birlikte yediğimiz yemeklerdeki tuz ve yağ oranı normaline göre çok daha yüksektir. Hal böyle olunca vücudumuz normal alıştığı düzeni terk edip daha fazla yorulacak, yorgunluk hissedecektir. Peki oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz yada zayıflayabilir miyiz? Tek öğünde hızlı ve aşırı beslenmek insanlarda tansiyon yükselmesi veya midede şiddetli ağrı şeklindeki zararlı belirtileri ortaya çıkaracaktır.

Oruç Tutarken Nasıl Zayıflayabiliriz

oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz
oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz

Kilolu insanlar her yıl Ramazan yaklaşırken kilo verme hesabı yapar. Oysaki Ramazan’ın gelmesi ve oruç tutmak asla kilo verme aracı olarak kullanılmamalıdır. Çünkü olabildiğince dengesiz besin alımını bu dönemde yaparız. Elbette ki her vücut, günlük alması gereken kalori miktarının altına düştüğü zaman kilo kaybı yaşamaya başlar. Ramazan’da oruç tutmak da gözünüzde bu kalori kaybının oluşmasına bir yol olarak görünebilir ancak her zaman sağlıklı zayıflamak en güzelidir.

oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz
oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz

Doktora görünüp kilo alımınızı etkileyen faktörlerin olup olmadığına baktırdıktan sonra diyetisyen yardımıyla verilen kilo, dengeli beslenme ile birlikte asla geri alınmaz. Ramazan’da oruç tutarken verdiğimiz kiloları ilerleyen dönemlerde kesinlikle geri alma potansiyeline sahibiz. Çünkü yeme alışkanlığımız değişmez. Sadece zaman faktörü değişir. Zaman faktörü ortadan kalkıp eski yemek yeme düzenine döndüğümüzde de eski kilolu halimize kavuşuruz.

Tüm bunların dışında oruç tutmaktan ziyade, sahurda bir şey yemeyen insanların olması çok üzücü… Sahurda bir şey yemeden tutulan oruç size kilo kaybı değil, sağlığınızı tehdit eden hastalıkları getirecektir. Hele ki bu oruç tuttuğunuz dönemde tansiyon ve şeker hastalığınız var ise iki kat daha fazla kendinize dikkat etmeniz gerekmekte ve ona göre beslenmek durumundasınız.

İlginizi Çekebilir :   Zehra Bora Diyet Listesi

Oruç Tutarken Nasıl Zayıflayabiliriz? Oruç Tutmak Zayıflatır Mı?

oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz
oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz

Oruç tutarken kilo vermek mümkün görünse de aslında çok da mümkün değildir. Çünkü bu dönemde hiç yemek yemeyen bir bünyeye aşırı ve hızlı yemek yedirirseniz, bünyeniz kilo almaya başlar. Çünkü hızlı ve bir anda yenen yemeğin kalorisi, yavaş yenen aynı yemeğin kalorisinden çok daha fazladır. Uzun süre aç kalmak kimseye kilo verdirmez unutmayalım. Eğer uzun süre aç kalıp kilo vermeyi kafaya koymuşsanız bile bu dönemde mutlaka doktor kontrolünde olmanız gerekir. Çünkü böyle dönemlerde öfke, mide bulantısı ve baş ağrısı en yüksek seviyede görülür.

oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz
oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz

Eğer kilolu bir bireyseniz ve normal olarak oruç tutuyorsanız bu söyleyeceklerimi mutlaka dinleyin ve kulağınıza küpe yapın. Her normal birey orucunu açmak için iftar vaktini bekler değil mi? Evet. Ancak siz beklemeyin. İftar ile sahur arasındaki vakti üç veya dört farklı öğüne bölün ve azar azar yemek yiyin. Bu en doğru ve en sağlıklı şekildir kilo vermek için.

 • Tüm bunların dışında yağlı yiyecekler kesinlikle yemeyin.
 • Salatayı bol tüketin, meyveyi bol tüketin.
 • Ağır şeyleri yerine kolay sindirilebilir yiyecekleri tercih edin.
 • Tatlı kesinlikle yemeyin.Tatlı kilonun en iyi arkadaşıdır.
 • Ayrıca tüm yediğiniz yemek sonrasında bol su için.

Su içmek bağırsaklarınızı çalıştırır ve daha hızlı sindirim sağlar. Böylece yediklerini hızlıca geri çıkartmış olursunuz. Günde üç litre su içmeyi ben herkese öneriyorum.

Bu yazımda diyet tarifi vermeyeceğim çünkü okuyan kişinin vücut endeksleri hakkında bilgi sahibi değilim. Her bireyin özellikleri farklı olduğu için verdiğim diyet listesi çok yanlış olabilir. O yüzden özele inmeden, genelden devam edecek olursak; tatlı yemiyoruz, yağlı yiyecekler yemiyoruz, bol salata ve sebze tüketiyoruz, meyve tüketiyoruz, uzun süre aç kalmıyoruz ve dengeli beslenmeye çalışıyoruz, oruç tutmayı kilo verme aracı olarak kesinlikle görmüyoruz. Oruç tutarken nasıl zayıflayabiliriz ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık aşağıda ki linke tıklayarak oruç tutmak insanı zayıflatır mı hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Streç Film Zayıflama Tekniği

Oruç Tutmak İnsanı Zayıflatır Mı Hakkında Detaylı Bilgi için Tıklayınız

( son güncelleme : 19/12/2017 )

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

150 yorum

 1. Birbirinden bağımsız konular olarak değerlendirilmelidir. Oruç tutarken zayıflama çabası yerine sağlığı koruma yeterli ve zorunlu bir gayedir, fazlası hoş olmayabilir.

 2. Yüce rabbimizin bize bir lütfudur ramazan ayı hem insan foröda oluyor hemde istenmeyen kilolarından kurtuluyor allah herkesin nıyetını kabul etsin

 3. Ne kadarda dikkat etmeye çalışsak oruçlu olduğumuz için iftarda çok fazla yiyoruz ve bianda yemekte kilo yapıyor.

 4. Kilo almak maalesef artık modern insanın en büyük problemleri arasında. Yaz başında, kış gelsin, ele bi Ramazan girsin diyete başlayacağım, düzenli beslenip kilo vereceğim diye planlar yapar ama bir türlü uygulayamayız maalesef. Burada ana unsur irade ve hedef koymaktır. Bu hedefi günlük takip ederek, disiplin sağlamaktır.

 5. Her ne kadar bunları hepimiz bilsek de ramazanda insan kendisine laf geçiremiyor. Tüm gün süren açlık sonrasında düşünmeden yiyoruz

 6. Ramazan aylarında özellikle insanlar birden ve çok yemek tüketiyorlar. Yemeğe oturduğumuzda birkaç lokma alıp daha sonra bir süre bekleyip tekrar yemek çok daha faydalı olacaktır.

  Özellikle havaların sıcak olması sebebiyle ciddi sorunlar yaşanabilir. Herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

 7. Ramazan ayında insanlar oruç tutukların’da kilo vereceklerini sanırlar ama aslında biraz kilo alırlar 🙂 Güzel makale elinize sağlık .

 8. Valla arkadaşlar benimde kilo alma problemim var aslında. Nasıl kilo alabilirim ? zayıflamak istemiyorum 🙁

 9. Çok güzel ve faydalı makale olmuş teşekkürler. Maalesef bende ramazanda çok kilo alanlardanım.

 10. ramazanda neleri yemelerine dikkat edenlere özeniyorum ben hiç dikkat edemiyorum o yüzden ramazanda kilo alıyorum

 11. ramazanda sahur vakti bile az yiyorum cok kilo verdim etkiliii başarabilen kazanır 🙂 bu arada makale cok güzel olmuş

 12. ramazan da ben de denedim kilo vermeyi mümkün görünüyor ama iftar vakti yemeğe saldırmamalısınız 🙂

 13. ducan diyeti yapıyorum zayıflamak istiyorum ama kilo vermeye başladığımdan bu yana uzun süredir kilo veremiyorum bunun sebibi nedir ?

  • Araştırılmalı. Beslenme bozukluğu olabilir, genetik olabilir, herşey olabilir. Kontrol gerekli ilk önce.

 14. Gerçekten doğru tespitler olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Bu önerilerin dışında sergilenecek hareket obezite için tehdit oluşturacaktır.

 15. Ramazanda kilo vermek gerçekten zor birşey yemek yemiyor olabiliriz ama bazı durumlarda kilo bile alabiliriz. Önemli olan iftarda yemeğe yüklenmemek bence

 16. oruç tutarken yapılması gereken başlıca şey orucu uykuya tutturmamak. iftar sonrası da hareket edilirse zayıflamak mümkün.

 17. Kesinlikle oruç tutarken çok da kasmamalı insan kendini, zaten açsın zayıflamak içinde zorlamamalı.

 18. İftarda sabahtan beri açım diyerek kıtlıktan çıkmış gibi yemeyerek zayıflayabilirsiniz 😉

 19. Aslında zayıflamak değil vücut yapısını korumak için yemek masasından tam doymadan (göz doyması) kalkmak gerekir. Karnımız doyar ama gözümüz doymadığı için hala yemeye devam ederiz.

 20. Sadece mübarek Ramazan Ayı’nda değil de her zaman yediğimize içtiğimize dikkat etmeli ve sofradan doymadan kalkmayı bilmeliyiz. Tıka basa yemek yemek hem sağlığımıza hem de ddış görünüşümüze zarar. Fit olmak en iyisi.

 21. ramazanda iftar vakitleri öküz gibi yiyip 5 kilo alan ben için oldukça faydalı bir yazı

 22. Ramazanda ister istemez insan kilo veriyor zaten. iftarda biraz dikkat ettikten sonra formu koruyorum 🙂

 23. selamlar siteniz süper olmuş öncelikle bunu belirteyim, sonrasında ramazanda kg kaybı olmadı bende bunuda belirteyim :))

 24. Oruç tutarken tek zayıflıyan benim sanırım cünki iftar olduğu vakit sofradan sadece corba ile kalkan ben olduğum için her sene ramazanda mutlaka 5 kilo veriyorum ve bir daha ki ramazana kadar ancak 5 kilo alıyorum ve böylelikle kilomu sabit tutmuş oluyorum 🙂

 25. Öncelikle belirtmeliyim ki ramazan ayında kilo veren insanlar kadar kilo alan insanlarda mevcut ve bu kitle için yazılmış güzel bir makale başarılarınızın devamını dilerim hocam.

 26. Ramazan ayında oruç tutarken yağlı ve tuzlu gıdalar tüketilmemelidir.Makaleniz gerçekten başarılı ve doğru bir yazı olmuş.

 27. Oruç tutarken zayıflayan varmı acaba çok merak ediyorum çünkü geç saatlerde yemek yiyoruz abanıyoruz birden kendimize dahada kilo alıyoruz aksine.

 28. Dini vecibeleri bu şekilde lanse etmek ne derece sağlıklıdır. Bence daha sağlıklı oruç nasıl tutarız şeklinde bir yaklaşım daha doğru olacaktır.

 29. İnsanlar yemeğe saldırmadan yavaş yavaş yerse zayıflamamak içten değil.Teşekkürler.

 30. İnsanın iradesine bağlı birşey sonuçta. Sürekli yemek yiyerek birşeyler yapılmaz. Kendimizi haftanın 7 günü için hazırladığımız bir programa sokmamız gerekir.

 31. Ramazan ayı bu sene yaz aylarına denk geldiginden ötürü biraz iftarları geç yaptık.Bu biraz kilo vermemize yaramış olabilir diye düşünüyorum.Eger ki iftarda oturup mideye fazla yüklenmediysek .

 32. Razaman ayında 6 kilo vermiştim, bu ramazan ayı için bu yazınız oldukça güzel oldu uzun zamandır takip ediyorum tüm yazılar için teşekkür ederim.

 33. Oruç tutmanın birçok doktor tarafından gerçekten faydalı olduğu ve kilo problemi olan arkadaşlarımıza şifa olduğu bilinmektedir. Ancak şöyle bir görüş de var: oruç tutulunca bir anda yemeğe çullanınca günde tek öğün yemek ile süregelen düzene alışan kişinin bünyesi kendisini kıtlıkta veya açlıkta sanıp yağ depolayabiliyor ama bunun için de oruçtan sonra bir anda tabaklar dolusu yemeğe çullanmamız lazım.

 34. Oruç kesinlikle kilo vermek için tutulmamalıdır dinimiz nasıl uygun görmuşsse öyle tutulmalıdır. Zaten artılarından faydalanabiliriz bu şekilde.

 35. aslında çok basit peygamber efendimizin sünetlerini yeri getirerek dahi rahatlıkla ve kolayca zayıflayabilirsiniz. tavsiyem yemekten tam doymadan kalkın.

 36. hocam orucu diet olarak görmemek lazim, ben her ramazanda kilo aliyorum verecegime, bilgilendirme icin tskler 🙂

 37. Ramazanda aksine kilo alıyordum hep. Paylaşımı dikkate alarak allah kısmet ederse bu ramazan uygulayacağım

 38. Yazilarinızı takip ediyorum, Güzel bilgiler paylaşımda bulunuyor ve bizleri bilgi sahibi ediyorsunuz teşekkürler.

 39. Orucu tabi ki zayıflamak niyeti ile tutmamak gerekir. Ancak zayıflamak istiyorsak iftar yemeklerini en sağlıklı şekilde ve fazla abartıya kaçmadan tüketmeliyiz.

 40. Özellikle mide küçültmek için birebir ramazan ayı. Günlük yaşantımızda iştahımızı kesemiyoruz. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

 41. gerçekten çok güzel bir makale olmuş arkadaşlar yazanın ellerine sağlık diliyorum. Keşke bizde kurtulabilsek şu kilolardan.

 42. Ramazan ayında orucun hepsini tuttum ve kilo verimi sağlamıştım. Ancak ramazanın çıkması ile birlikte hızla yeniden kilo almaya başladım.

 43. Ramazan’da kilo vermek ne yazık ki şehir efsanesi.. İslam’da oruç tutmak kilo vermek için yapılmamalı.

 44. Ramazan Ayında kilo veriyorum. Maalesef Ramazan bitiminden sonra vermiş olduğum tüm kiloları geri alıyorum.

 45. Ramazan ayında kilo veriyorum. Ramazan bitiminden sonra vermiş olduğum kiloları tekrar geri alıyorum. Bence düzenli beslenme şart!

 46. ramazanda cidden kilo veriliyor ama ramazan çıktıktan sonra verdiğimiz kiloları aniden alıyoruz ne yazık ki

 47. Aynen doğru doğru yöntemler ramazanda kilo almak yerine vermek istiyorsanız tercihleriniz arasına yerleştirebilirsiniz.

 48. Ramazan bazılarımız kilo alırken bazılarımızda kilo veriyor yani kişiden kişiye değişiyor. Başka makaleler de paylaşabilir misiniz? Eski konular sürekli yer alıyor da

 49. Ramazan da gereğinden fazla yemeyeceksin yani her şeyi orantılı yapmak da fayda var. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

 50. Ramazanda kilo vermek yerine kilo almak istiyorum yiyorum yiyorum gene olmuyor ne yapmalıyım ?

 51. Bu bilgi gerçekten çok iyi, çok site araştırdım, sonunda sağlıklı ve güzel bilgiyi bu sitede buldum. Paylaştığınız bilgiler çok iyi, artık sitenizi takipteyim.

 52. BU bilgi gerçekten çok iyi her yerde farklı bir şey yazıyor ama bu bana baya iyi geldi

 53. Ramazanda iştahınızı kontrol altına almazsanız sonra çok üzülürsünüz ramazan ayında yeme içmeye daha çok dikkat edilmeli

 54. Ramazanda en büyük sorun insanların birden yemeğe yüklenmesi ondan dolayı kilo alınıyor

 55. Ramazanda kilo verme işi çok zor çoğu insan oruç tutunca direk zayıflarım düşüncesine kapılıyor ama akşam iki öğünde alacağı yemeği yediğinde hiç bir işe yaramıyor

 56. merhaba,
  elinize sağlık,faydalı bilgiler vermişsiniz.
  ilginizi çekebileceğini düşündüğümden paylaşmak istedim.
  ramazan ayında hem ibadetinizi yapıp hem formunuzu korumanıza faydalı olacağını düşündüğümüz diyet iftar menüsü hazırladık. menümüzün tamamı ev yapımı diyet tariflerden oluşuyor.
  bir göz atıp yorumlarınızı öğrenmek isterim.
  teşekkürler..

 57. valla artık pes ettim kilo milo veremiyorum ramazandada tuttum oruç hepsini yine yok 😀 kalan oruçlarıda bununla yapayım teşekkürler paylaşım içnn

 58. selam gercekten guzel bir makale ve acıklama olmuş bu özverili açıklamalarınızdan çok tesekkur basarılar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status