• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Neler Yapılmalı

Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Neler Yapılmalı

Vücudun temel ihtiyacı bildiğiniz üzere sudur. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hissedilen sıcaklık iyice artmıştır. Dolayısıyla, vücudun suya olan gereksinimi de artmıştır. Vücudun temel ihtiyacı olan su, oruç tutarken bizi en çok zorlayan konu olmaktadır. Oruç tutarken susuzluk çekmemek için neler yapılabileceği, öneri şeklinde aşağıda sunulmaktadır.

Bu yazımızda oruç tutarken susuzluk çekmemek için çok önemli tavsiyelerde bulunacağız. Konunun tamamını okumak istemeyenler için alıntı içerisinde özet bulunmaktadır.

Oruç Tutarken Susuzluk Çekmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç Tutarken Susuzluk Çekmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Oruç Tutarken Susuzluk Çekmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftardan sahura kadar, azar azar ama kısa aralıklarla su içilmesi susuzluk problemini aza indiren bir çözümdür. İftar ya da sahur vaktinde suya yüklenilmesi, mideyi rahatsız etmekte ve sık tuvalete çıkma olarak geri dönmektedir. Bu yüzden uzmanlar, sık ama anlık olarak 1 ya da 2 bardak su tüketimin vücut için daha yararlı olduğunu belirtmektedirler.

Bir kişinin günlük su ihtiyacı yaklaşık olarak 2 -2,5 litredir. Günlük toplam tüketimin bu miktarın altına düşmemesi uygun olacaktır. Gün içinde, fiziksel açıdan yoğun olarak çalışan kişiler, aşırı terleme sebebiyle kaybettikleri mineralleri yerine koyabilmek için iftar sofrasında tuzlu ayran içebilirler.

Yaz aylarında hafif pamuklu kıyafetler giyebilirsiniz. İftardan sahura kadar bol bol ve sık aralıklar ile su tüketimi yapın 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Fosfor ihtiyacını gidermek için kırmızı et yerine balık eti tercih edin. İftardan sonra gerekmedikçe çay ve kahve çok fazla tüketmeyin. Çok yağlı yemeklerden, ciğer kavurma gibi susatan besinlerden uzak durun. Kızartmalara fazla tuz ilave etmeyin, tuzu mümkün olduğunca aza indirin.

Oruç Tutarken Susuzluk Hissine Kapılmamak için Öneriler

Vücuttaki fosfor kaybını yerine koymak içinse; kırmızı et yerine balık eti tüketmeleri daha uygun bir davranış olacaktır. İftarda mümkün olduğunca az ve hafif besinler tercih edilmeli, susuzluğa sebebiyet verecek kavurma ve kızartma tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

İlginizi Çekebilir :   Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır

Kahve ve çay tüketiminin aşırı derecede olması da vücutta susuzluğa sebep olmaktadır. Çayı ve kahveyi çok seven kişiler, aşırı miktarda çay ve kahve tüketerek anlık olarak susuzluklarını atlattıklarını düşünseler de alınan bu sıvılar aynı miktarda ya da daha çok sıvının vücuttan atılmasına ve vücudun tekrar susuz kalmasına sebep olmaktadır.

Sahurda ne kadar çok yemek yenilirse, ertesi gün o kadar az acıkma hissi olacağı gibi yanlış bir düşünceye sahip olunmamalıdır. Sahur sofrasında ne kadar çok yemek yenilirse, ertesi gün su ihtiyacı da o kadar çok artacaktır. Bu yüzden, mümkün olduğunca hafif besinler tüketilmelidir.

Kızartmalardan, fazla tuzlu ve ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Oruçlu kalınan sürede, vücudun su kaybını arttıracak olan fiziksel hareketlerden uzak durulmalıdır.

Hafif kıyafetler giyip, serin ortamlarda bulunmak; susuzluğu azaltmada alınabilecek çok basit önlemlerdir. Vücut su ihtiyacını sadece su içerek sağlamamaktadır.

Meyve ve sebze tüketerek, vücut su ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Bu sebeple, sahur ve iftar sofralarında tüketilen besinlerin, vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak gıdalardan olmasına özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status