• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Oruç Tutmak İnsanı Zayıflatır Mı

Oruç Tutmak İnsanı Zayıflatır Mı

Ramazan aylarında insanların ortalama besin ihtiyacı değişmezken, beslenme biçimi değişkenlik gösterir. Öncelikle öğün sayısı azalır ve gün içerisinde herhangi bir şey yenmez. Bütün gün boyunca mideye bir şey girmediğinden metabolizma buna uyum sağlar ve metabolizma hızı azalır. Yani yenilen besinler daha yavaş yakılır. Bu yazımda oruç tutmak insanı zayıflatır mı, oruç tutuyorken nasıl beslenmeliyiz hakkında bilgiler vereceğim.

Oruç açıldıktan sonra aşırı yemek yenmemelidir. Özellikle meyve ve tatlıları ölçülü yiyiniz. Ayrıca akşam yemekten sonra yapılan yarım saatlik yürüyüş midenize iyi gelecektir. Gün boyunca yorulan vücudunuzu birde fazla yiyerek yormayın. 

Oruç Tutmak İnsanı Zayıflatır Mı? Ne Yapmak Gerekli?

oruç tutmak insanı zayıflatır mı
oruç tutmak insanı zayıflatır mı

Oruç aylarında insanların en çok yaptığı hatalardan birisi de akşam yemeklerini abartmalarıdır. Akşam yemeğinde normalden fazla yenilen yemek hemen öğütülemez ve daha sonra yakılmak için depolanır. Bu yüzden oruç tutmak zayıflatacağına şişmanlatır.

oruç tutmak insanı zayıflatır mı
oruç tutmak insanı zayıflatır mı

Oruç tutarak zayıflamak isteyenlere öneriler ise, sahur ile akşam yemeği arasında ara öğünlerle mideyi aktif tutmaktır. Akşam yemeğinde birden çok yemektense, sahura kadar aralıklarla yemek yemek kilo vermenizde büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca akşam yemeğinden sonra bol su içmek de hem yediklerinizin yakımından hem de vücudun temel ihtiyaçlarını karşılamada oldukça etkilidir. Oruç tutmak insanı zayıflatır mı konusu kişiye göre değişse de genelde yiyip içmenize dikkat ederseniz kilonuzu korursunuz veya kilo verebilirsiniz.

Oruç Tutmak İnsanı Zayıflatır Mı? Ramazan Ayında Kilo Mu Alırız?

oruç tutmak insanı zayıflatır mı
oruç tutmak insanı zayıflatır mı

Akşam yemeklerinde her tabaktan sonra 15 dakika ara vermek de birden kilo artışını engeller. Mideye bir anda gelen besinler yıkılmak üzere sıraya alınır. Oruçla birlikte sağlıklı bir kilo istiyorsak, iftarda öncelikle ılık bir çorba içmek önemlidir. Çorbayı içtikten sonra 5 dakika yemeğe ara verebilir, ardından ise ana yemeğe geçiş yapabilirsiniz. Yemekten sonra hafif egzersizler yaparak sindirimi kolaylaştırabilirsiniz. Sahura kadarsa meyve ve yoğurt yiyerek ara öğünlerinizi sağlayabilirsiniz. Sahura kadar midenizi tok tutmak içinse ılık bir süt içebilirsiniz.

oruç tutmak insanı zayıflatır mı
oruç tutmak insanı zayıflatır mı

Ramazanda kilo vermekten ziyade formunuzu korumaya çalışın, bunun içinse akşam yemeğinden sonra yarım saatlik yürüyüş yapmaya çalışın. Bu yürüyüşler bünyenize iyi gelecektir. Ayrıca tatlıları fazla kaçırmayın, meyve ve tatlıyı ölçülü yiyin. Gün boyunca zaten yorulan vücudunuzu yormayın.Ramazan ayı Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Bu ayı doğru kullanarak hem sağlığımızı koruyabilir hem de görevlerimizi yerine getirmiş olabiliriz. Oruç tutmak insanı zayıflatır mı konusunda vereceğimiz bilgiler bu kadar ayrıca bu konu ile ilgili bir de yazı yayınlayacağız.

( son güncelleme : 19/12/2017 )

İlginizi Çekebilir :   1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet Listesi
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status