• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Mide Bandı Nedir? Mide Bandı ile Kilo Verilebilir Mi?

Mide Bandı Nedir? Mide Bandı ile Kilo Verilebilir Mi?

Kilo vermek isteyenlerin artık son çare olarak baktığı mide bandı nedir ve nasıl kullanılır, bu yazımızda en çok merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalışacağız. Kilo problemi olanlar çok çabalayanlar fakat bir türlü kilo veremeyenlerin okuması gereken bir konu olarak öne çıkıyor. Şimdi gelelim mide bandı nedir konusuna, çok kısa ve öz şekilde anlatacağım fakat sabrı olmayanlar şimdi vereceğim özet bölümü okuyabilir.

Mide bandı son çare olarak sizi zayıflatmayı hedefleyen, iki taraflı arasında kablo bulunan bir ucu steteskopa benzeyen, diğer ucunda ise baloncuk olan bir nesnedir. Ana mantık olarak mide bandı mideye yerleştirilir, dışarıda kalan yani steteskopa benzeyen kısımdan enjektörle su verilir ve zamanla midedeki balon şişirilir. Bu şekilde midenin bir bölümünün dolması sağlanarak, açlık hissetmemeniz hedeflenir.

Mide Bandı Nedir 

mide bandı nedir
mide bandı nedir

Mide bandı uygulamasının avantajı bandın ayarlanabilir bir yapıda olmasıdır. Bandın iç yapısında bir baloncuk vardır ve bandın ilk kablo dediğimiz bağlantısından enjektörle sıvı verilerek bandın içinde ki baloncuk şişirilmektedir. Mide bandı silikondan yapılmış bir üründür, bandın iç çeperinde sıvı doldurulacak bir alan vardır bu çepere enjektörle sıvı verildiğinde büyüyerek şişecektir. Mide bandı rezervuar tüpü denilen steteskopa benzeyen bir cisime bağlıdır. Mide Bandı yemek borusunun altında bir noktaya uygulanır. İlk takıldığında midenin alışması bakımında bantta herhangi bir şişirme söz konusu olmaz. Fakat zamanla rezervuardan enjektörle su verilerek mide bandının hacmi arttırılır ve midenin sıkılması sağlanır. Bu sayede kişi daha az yemek yeme eğilimi gösterecektir.

Mide Bandı Nedir ve Mide Bandı ile Kilo Vermek Mümkün Mü

Mide bandı konusuna değindikten sonra gelelim, mide bandı ile kimlere uygulanır konusuna değinmeye. Mide bandı herkese uygulanmaz, bir seçim kriteri vardır ve bu seçim kriterlerini Amerika Obezite Cerrahi derneği ortaya koymuştur.

mide bandı nedir
mide bandı nedir

Mide bandı uygulaması son çare olarak uygulanmaktadır. Bu uygulama herkese uygulanamaz çok katı kriterleri vardır. Yani doktora gidip, lütfen doktor ben zayıflamak istiyorum acilen bana mide bandı uygulamasını uygulayın diyemezsiniz. En önemli şart obez birey olmanız ve 3 yıldır obezite ile mücadele etmenizdir. Ayrıca diyet, egzersiz ve hap tedavilerine son 1 yıl içinde vücudunuzun cevap verip vermediğine bakılmaktadır.

Bu seçim kriterlerine gelecek olursak. Mide bandı nedir konusunda söylemeyi unuttuk, doktorların size bu müdehaleyi yapabilmeleri için obezite grubuna girmeniz gereklidir. Yani bu yöntemin artık son çare olarak uygulanma şartı bulunmaktadır. Gelelim bu kriterlere;

 • Vücut kitle endeksinizin 40 kg/m2 üzerinde olması.
 • Bunun yanı sıra vücut kitle endeksi 35 üzeri de olabilir fakat bunun yanında bir hastalığının bulunması gereklidir.
 • Bu hastalıklar hiper tansiyon, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, uyku apnesi problemi ve diz eklemlerinde problem bulunması gibi problemlerdir.
 • En önemli şartlardan birisi de son 3 yıldır obezitesinin bulunması şartıdır.
 • Son 1 yıldır diyet, egzersiz ve ilaç tedavisinden her hangi birini alması fakat fayda göremiyor olması.
 • Birde mide bandı nedir de belirtmediğim bir konu, mide bandı uygulanacak kişiler alkol bağımlısı olmamalıdır.
 • Kronik ilaç kullananlar ve psikiyatrik ilaç kullananlarda mide bandı uygulamasından faydalanamazlar.

Mide Bandı Nasıl Ortaya Çıkmıştır

mide bandı nedir
mide bandı nedir

Mide bandının tarihine kısaca bir göz atalım. 1986’da tasarlanan ilk kez 1993 yılında uygulanmaya başlanan mide bandı kısa süre içinde Avrupa’da popüler hale gelmiş kilo vermek isteyenlerin kısa vadede başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir. Hızı ve güvenliği bu yöntemin tercih edilirliğini günden güne arttırmıştır. Obezite ile savaşan Amerika’da da bu yöntem hızla yaygınlaşmaktadır. Mide bandının amacı kişiyi kısıtlayarak kilo verdirmektir. Mide bandı midenin yemek borusuyla birleştiği yerin 2.5 cm altına silikon bant uygulanarak hacmin sınırlandırılması şeklinde uygulanır. Silikon bant cilt altına yerleştirilen bir hazneye bağlı durumdadır. Bandın genişliği iğneyle ayarlanabilir. Bu da tedavinin ne kadar değişimlere ayak uydurabildiğini gösterir. Başka hiçbir cerrahi müdahalede bu tür bir ayarlama gözlenmez. Mide bandı uygulamasında mide hiçbir şekilde bölünmez herhangi bir müdahaleye tabii tutulmaz. Böylece geri dönüşümü mümkün bir tedavi yolu izlenmiş olur.

mide bandı nedir kimlere uygulanır
mide bandı nedir
mide kelepçesi nedir
mide bandı nedir
mide bandı nedir
mide bandı nedir

Kısa vadede kilo verme konusunda mide bandı size yardımcı olacaktır. Fakat kendinize dikkat etmezseniz mide bandı her zaman egzersizler de koşmayabilir. Çünkü mide bandı belirli tıbbi testlerden geçen kişilere uygulanır. Aşırı kiloya sahipseniz öncelikle kendi iradenizle kilonuzun bir bölümünü vermelisiniz. Daha sonra uygun görüldüğünüz takdirde mide bandı uygulanacaktır. Eğer bütün çabalarınıza rağmen kilolarınızdan kurtulamıyorsanız mide bandı kullanmanızı öneririz. Tedavi sonucu hızlı sonuç almak hem moralinizi düzeltecek hem de kilo verme konusunda çok daha fazla motive olmanıza yardımcı olacak.

Bu yazımda mide bandı nedir, kimlere uygulanır ve nasıl uygulanır konularına cevap vermeye çalıştık. Birde bu konu ile ilgili bir video yayınlayacağım.

( son güncelleme : 30/11/2017 )

İlginizi Çekebilir :   Lipogel Zayıflama Jeli
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

 1. Bu yöntemle zayıflamak çok kötü oluyor vücut birden aşırı zayıfladığı için kötü bir duruma düşüyor ve çeşitli sağlık sorunları baş gösteriyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status