• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri

Bu yazımızda sizlere metabolizmayı hızlandıran çay  tarifleri hakkında bilgi vereye çalışacağım. Bu çaylar metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı olacak bitkiler. Bu vereceğimiz tarifler %100 bitkisel karışımlardan oluşmakta ve enerji verici özelliğe sahiplerdir.

Vücudunuzu çaydanlık olarak düşünün, içindeki su da göbek yağı olsun ve kısık ateşte demlensin. İçinde ki su zamanla ısınacaktır fakat kaynar duruma geçmeyecektir. İşte bu suyun kaynamasını istiyorsanız, sıcaklığı artırmalısınız. İşte bazı içecekler var ki suyun kaynamasını sağlayarak vücudunuzda ki kalori yakımını da hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. Metabolizmayı hızlandıran çay arasında yeşil çay, goji berry çayı, oolong çayı, nane çayı, mate çayı, beyaz çay, hibiskus çayı, porangaba çayı ve yıldız anason çayı bulunmaktadır. Bunlar metabolizmayı hızlandıran çay olmasının yanı sıra birçok derde devadır. Metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri ile ilgili görüşlerinizi lütfen yoruma yazınız.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki bu çaylar gerek metabolizmanızı hızlandırarak gerekse iştahınızı bastırarak kilo vermenize yardımcı olabilir fakat bu resmin küçük kısmıdır. Sağlıklı ve hızlı kilo vermek istiyorsanız metabolizmayı hızlandıran çay kullanarak bunu koşu, diyet ya da sauna gibi aktivitelerle desteklemelisiniz. Çok kısa bir sürede kendinizde ki değişimi göreceksiniz. Metabolizmayı hızlandıran çay takviye amaçlıdır, birçok kişi metabolizmayı hızlandıran çay tariflerini başlı başına kilo vermek için araç görse de daha öncede söylediğim gibi bir aktivite ile desteklerseniz yağ yakımı sürecini arttırırsınız.

Şimdi gelelim metabolizmayı hızlandıran çay tariflerine;

Metabolizmayı Hızlandıran Çay: Yeşil Çay

 

Bir fincan yeşil çay metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Yeşil çayın içerisinde vücuttaki metabolizmayı hızlandıran EGCG maddesi bulunur.

Yakın tarihte yapılan bir araştırmaya göre her gün 4-5 bardak yeşil çay içen denekler, yeşil çay içmeyip günde 25 dakika egzersiz yapan deneklere göre 12 hafta sonunda yaklaşık 1 kg daha fazla göbek yağı yakmışlardır.

 

Ayrıca yeşil çayda bulunan antioksidan kateşinlerin metabolizmayı arttırarak, kilo verdirdiğine inanılmaktadır. (1) Ayrıca yeşil çayda bulunan kafein bilindiği üzere insanı dinç tutar ve yağ yakımını destekler. Metabolizmayı hızlandıran çay deyince ilk akla gelen yeşil çaydır.

Oolong Çayı 

Haftada yarım kiloya yakın kilo vermek istiyorsan tercihini Oolong çayından yana kullanmalısın. Antioksidan bakımından çok zengin olan oolong çayı ayrıca metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcı olur ve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutar.

Oolong çayı da tıpkı yeşil çay da olduğu gibi kateşin antioksidanı sayesinde metabolizmayı arttırarak vücuttaki yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur. (2)

İlginizi Çekebilir :   İnfra Trainer Aleti ile Yattığınız Yerden Zayıflayın

Çin de yapılan bir araştırmada 6 haftalık bir periyotta düzenli olarak oolong çayı içen katılımcıların 1 hafta da yarım kilo verdiği görüldü.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Çayı

 

Çok sağlıklı bir besin olan kurutulmuş goji çiğ olarak yenilse de çay olarak yapıldığında birçok fayda sağlıyor. Aslında goji berry yıllardır Asya da diyabet ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktaydı. Son yıllarda ise zayıflamaya etkisi keşfedildi.

Goji berry çayını yeşil çayla karıştırabilirsiniz böylece vücuttaki kalori yakımı artacaktır. Goji berry çayı iştah keser ve yemek yeme alışkanlığınızı azaltır. Metabolizmayı hızlandıran çay arasında en iyilerinden birisi de goji berry çayıdır. Goji berry çayına metabolizmayı hızlandıran çay konusundan ziyade zayıflamak için öneriler konusunda sıkça değindim, dilerseniz zayıflamak için öneriler yazımı okuyabilirsiniz. Son zamanlar da metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri arasında en popüler olanı bu çaydır.

Zayıflamak için Goji berry hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız görsele tıkla!

Mate Çayı (Paraguay Çayı)

Mate çayı diğer ismi ile Paraguay çayı termojenik etkileri ile bilinmektedir. Bu çay vücuttaki ki insülin hassasiyetini arttırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Tadı çok kötü değildir, açlık hissini azaltması ile bilinir. Mate çayının içinde bulunan mateini kafein etkisi gösterir fakat matein çok farklı bir etkiye sahiptir.

Matein kafein etkisinden farklı olarak enerji ihtiyacını, kafeinin aksine sinirlilik etkisi yaratmadan uyarır. Bu sayede canlanan vücut sayesinde zihinsel ve bedensel etkiler artmakta ve kafeinin etkisinin aksine daha uzun sürmektedir.

Ayrıca Mate bitkisinde diğer bitkilerden farklı olarak theophylline içerir ve yalnızca kakao da bulunan ve kasların çalışmasını hareketlendiren theobromine içerir. Theophylline ve Theobromine cinsel isteği arttırır ve enerji verir.

Bu etkilerin yanı sıra doğal bir idrar söktürücüdür. Metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri arasında erkekler de cinsel isteği arttırıcı, kadınlarda ise menstrüasyon döngüsünü düzenleyici etkiye sahip tek çay mate çayıdır.

Hibiskus Çayı

 

Aktarlarda şehzade çayı olarak da bilinen hibiskus çayı mideyi rahatlatıcı, karaciğer ve böbrekleri arındırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan fazolamin maddesinin vücutta ki yağ indeksini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Hibiskus bitkisi çok güçlü bir demir ve magnezyum kaynağıdır. Kafeinsiz olduğundan geç saatlerde de içilebilir, çarpıntı yapmaz. Bu bitkinin kandaki glikoz seviyesini düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Nane Çayı

 

Nane çayının sindirimi hızlandırdığı bilinmektedir, bu şekilde daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Nane yaprakları hepinizin bildiği üzere ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu çayı soğuk ya da sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz. Nane çayı da iyi bir metabolizmayı hızlandıran çay arasındadır.

İlginizi Çekebilir :   Antik Çağlardaki 5 Zayıflama Yöntemi

Nane çayı nasıl yapılır konusuna gelecek olursak, bir çorba kaşığı taze nane yapraklarını kaynar suya ilave ederek 4-5 pişirin, eğer tadı sert geliyorsa bal ilave edip içebilirsiniz. Bu çay metabolizmayı hızlandıran çay arasında en bilindik çaylardan biridir zira küçükken annelerimiz limonla karıştırıp çokça yapmıştır.

Beyaz Çay

Beyaz çay yapraklardan ve tomurcuklardan yapılmaktadır. Bu çay içerdiği flüorürden dolayı dişlerinize iyi gelecektir. Beyaz çay bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek patojenlerin önlenmesini sağlar, bu anlamda yeşil çaydan daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Beyaz çayın kilo verme konusunda en büyük etkisi yeni yağ hücrelerinin üretilmesini durdurarak kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bunun yanı sıra beyaz çay insülin salgısını arttırdığı düşünülmektedir. Beyaz çay metabolizmayı hızlandıran çay arasında güzel bir örnektir. (3)

 

Beyaz çay kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Özellikle akciğer kanserini önlemede yardımcı olduğu düşünülmektedir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra cildin korunmasına yardımcı olur. Sadece metabolizmayı hızlandıran çay olarak bilinmez ayrıca diğer özellikleri de vücuda çok faydalıdır.

Porangaba Çayı

 

Bu çayın bitkisi kahve çekirdeklerini andırır, kırmızı bir meyvesi vardır. Metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri arasında Türkiye de pek bilinmeyen bir çaydır. Porangaba bitkisi Güney Amerika’da yetişir.

Porangaba bitkisi Brezilya da çok ünlüdür, bu bitki yüksek miktarda potasyum, kafein, allantoin ve allantoik asit içerir. Porangaba çayı içinde metabolizmayı hızlandıran çay diyebiliriz.

Bu çayın birçok faydası vardır. Porangaba çayı yağ dokularının azalmasına yardımcı olur, solunum fonksiyonlarını düzenler hatta bu özelliği ile yorucu egzersiz yapanlara önerilmektedir. Ayrıca selüloitti azalttığı bilinmektedir, iştahı azaltmanın yanı sıra metabolizma uyarıcı ve enerji vericidir.

Porangaba çayı için önerilen tüketim miktarı her öğünden yarım saat önce 1 bardak içilmesidir.

Yıldız Anason Çayı

Yıldız anason çayı Çin’e özgü bir ağacın meyvesinden yapılmaktadır.

Yıldız anason çayı mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir, sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde işe yarayabilir. Metabolizmayı tetikleyici ve enerji arttırıcı bir etkisi vardır.

Yıldız anason çayı bu özelliklerinin yanı boğaz ağrılarında, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi amacıyla kullanılabilir.

Yıldız anason çayı romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir.

Bonus: Karışık Zencefil Çayı

  • 1,5 Litre kaynamış su
  • 1 Limon
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 Elma
  • 1 çay kaşığı toz zencefil veya 1 dilim taze zencefil
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
İlginizi Çekebilir :   Streç Film ile Zayıflama

Metabolizmayı hızlandıran çay içerisine eklediğimiz elma bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını, Tarçın kan şekerini düzenleyici özelliğe sahip, Karabiber ve Tarçın enerji verici özelliği vardır. Limon herkesin bildiği üzere yağ yakıcı özelliği olduğu için birçok diyet programında bulunan bir meyvedir. Şimdi gelelim çayımızın hazırlanışına;

Öncelikle büyük bir tencereye tüm malzemelerimizi alıp üzerine 1.5 Litre sıcak su ilave ediyoruz. 45 dakika bekledikten sonra çayımız demlenmiş olacak. Çayımızı ister sıcak ister soğuduktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Bu çayın metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri arasında karışık baharatlarından dolayı sadece zayıflamak için değil sağlık açısından da yararlı etkileri vardır.

Metabolizmayı Hızlandıran Çay ile ilgili Uyarılar ve Önlemler

Yazımda verdiğim çoğu çay içerisinde kafein içermektedir, kafeinin yan etkilerini daha önce anlatmıştım. Kafein bildiğiniz üzere çok tüketildiğinde kalp çarpıntısına, uykusuzluk problemine, mide bulantısı problemine sebep olabilir.

Bu sebeple içerisinde kafein olan çaylardan günde 3-4 bardaktan fazla içmeniz vücudunuza sıkıntı yaratabilir. Birde yatmadan birkaç saat önce kafein içeren metabolizmayı hızlandıran çay tariflerini tüketmemeniz sizin yararınıza olacaktır. İlaç kullanıyorsanız metabolizmayı hızlandıran çay tariflerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır, çünkü kullandığınız ilaç kafein ile ters reaksiyona girebilir.

Metabolizmayı hızlandıran çay hakkında bilgiler verdik eğer sizlerin de önerileri olursa lütfen yoruma yazınız, bu çaylardan farklı olarak kullandığınız bir çay varsa ve etkisini gördüyseniz yoruma yazınız. Bende inceleyip metabolizmayı hızlandıran çay konusuna ekleme yapacağım.

Metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri bir aktivite ile desteklenirse daha sağlıklı ve hızlı etki gösterecektir. Metabolizmayı hızlandıran çay için çoğu insan sadece bu çayları kullanıp birkaç kilo vereceğine inanmaktadır, fakat bir egzersiz ile ya da diyet ile desteklemezseniz metabolizmayı hızlandıran çay çok bir işe yaramayacaktır.

Çok değil bir ay boyunca metabolizmayı hızlandıran çay ve yanında günlük yarım saatlik bir egzersiz, bir ayın sonunda kendisini gösterecektir. Metabolizmayı hızlandıran çay kullanarak bir aylık bir sürede etkisini göreceksiniz ve kilo vermek için hevesiniz artacak.

Metabolizmayı hızlandıran çay her bünye de işe yaramayabilir, bu çaylar farklı farklı özellikler göstermektedir. Metabolizmayı hızlandıran çay ile zayıflamaya karar verdiyseniz size önerim bu yazdığım çayların her birini 1 ay müddetle kullanıp, size daha iyi geleni kendiniz bulmanız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status