• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır

Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır

Mantar zor iyileşen inatçı bir hastalıktır ama doğru tedavisi yapılırsa bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Mantar hastalıklarının temel özelliklerine bakacak olursak; kaşıntı ortaya çıkarır, ayrıca deride ve tüylerde kabuklanmalar oluşur. Aşırı bulaşıcıdır. Mantarlar vücudun her yerine ve başın tüylü bölümlerine hasar verir. Bunun sonucunda saçkıran, deride lekeler ve diğer sorunlar oluşur.

 

Mantar Hastalığı Nasıl Bulaşır?

 

Mantar Tedavisi
Mantar Tedavisi

 

Mantar hastalıklarının bir kısmı sadece kişilerden ve hastalığa yakalananların eşyalarından sağlıklı kişilere bulaşır, bazıları ise hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Bu hastalığa genellikle hayvancılık alanında çalışanlarda daha çok rastlanır. Ama buna rağmen bu alanda olmayan insanlarda da gözlenir. Nedeni ise bulaşıcı olmasıdır.

Başkasının çorabını giymek, tarağını kullanmak, diş fırçasını kullanmak, şapkanın kullanmak ve benzeri durumlar ile kişiden kişiye bulaşır. Toplu ulaşımda, hamamda, otellerde ve benzeri halka açık yerlerde bu tür hastalıklara karşı dikkatli olmak gerekir.

Mantar hastalıklarına yol açan bazı parazitler normalde tüm insanların derisinde pasif bir şekilde bulunur, ama ortaya çıkmazlar. Fakat ilaç alımı gibi nedenlerden dolayı organizma güçsüzleştikçe ve sağlıklı kurallara uyulmadığı takdirde başkaldırır ve hastalığın belirtileri ortaya çıkar.

Deri ve mukoza kısmında kızarıklıklar, kabuklanmalar ve kaşıntı görülür. Eğer bu belirtiler kişiyi rahatsız ediyorsa, mutlaka doktora başvurmak ve başkaları ile yakından temasta bulunmaktan kaçınmak gerekir.

Mantar tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar doktor tarafından önerilebilir. Bu yazımızda doğal yolla ev koşullarında yapılabilecek mantar tedavisine yer veriyoruz.

 

Doğal Yolla Mantar Nasıl Tedavi Edilebilir?

 

Mantar Tedavisi Nasıl uygulanır
Mantar Tedavisi Nasıl uygulanır

 

  • Ayaklarınızı saf çamaşır sabunuyla yıkayıp, iyice kurulayın, üzüm sirkesi dökülmüş bir ayak banyosunda 10 dakika tutun.
  • Sonra yeni bir çorabı üzüm sirkesi ile ıslatıp, ayağınıza giyin ve üstünden de bir poşet sarın onun da üzerinden ince bir çorap giyip yatın.
  • Soğuk suya bir çorba kaşığı yemek tuzu, bir çorba kaşığı soda döküp karıştırın ve bu suda ayaklarınızı 10-12 dakika bekletin. İşlem sonrasında ayaklarınızı ılık su ile durulayın.
  • Ayak terlemesinden kaynaklanan mantara doğal bir çözüm sunuyoruz. Kına ayaklardaki terlemenin en güzel çaresidir. 2 saate yakın koyu kınayı ayağın terleyen bölümlerinde bekletip yıkamak çok güzel etki edecektir.
İlginizi Çekebilir :   Oruç Tutmak İnsanı Zayıflatır Mı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status