• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Köy Tavuğu Yetiştirmek ve Ayrıntıları

Köy Tavuğu Yetiştirmek ve Ayrıntıları

Yazımda genel olarak salma/açık besi tavukçuluğu anlatacağım. Çünkü zaten kafes tavukçuluğu hem düşüşte hem de yüksek maliyetli olduğu için tavuk çiftlikleri hakkında pek bir şey bilmenize gerek yok. Paranız varsa eğer yani cebinizde 200+200 milyar olmalı yarısı kurmak için yarısı diğer masraflar diyebilirim. Başlıklar halinde açık besi tavuk yetiştiriciliği hakkında yazıma başlamak istiyorum.

Köy Tavuğu Yetiştirmek  için Neler Gerekli

 

Köy Tavuğu Yetiştirmek için Neler Gerekli
Köy Tavuğu Yetiştirmek için Neler Gerekli

 

Tavuk çiftliği için neler gerekli olduğunu aslında kaç adet tavuk beslemeye karar vermenize bağlı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle eğer bu işten gelir elde etmek istiyorsanız 50 tavuk ile 100 tavuk arasında bir miktar tavuk almanız gerekir. İdeal şartlarda normal bir ticari açık besi tavuk genel olarak 3 günde 2 yumurta verecektir.

Böylelikle 50 tavuğunuz olsa 3 günde 100 yumurtanız olacaktır. Ayda bu miktar 1000 adet yumurta demektir. Neyse bu konuya daha sonra döneceğim zaten. Köy yumurtası üretmek için aslında çoğu kişi yay gitsin der ama miktar fazla olunca işler değişebiliyor. Her 200 tavuk için 1 dönüm yer gerekli ve bu alandaki besi bile yetersiz kalabilir.

İkincisi arazinizde su olmalı. Toprak canlı ve temiz olmalı. Eskiden çöplük filansa zararlıdır. Ağaç olması güzel olur olmasa da olur. Arazinizin çevresi çit ile veya duvar ile çevirili olmalı yoksa dışarıdan gelecek kurt, çakal, sansar vb. saldırgan hayvanlardan korumak lazım.

Ayrıca havadan gelecek atmaca gibi hayvanların saldırısı da görülüyor fakat bunun için bir tane iri yarı bir kaz o tavukları koruyacaktır. Şimdi neler gerekli olduğunu ben size listelemek istiyorum.

 

 • 1 Dönüm Arazi
 • Su Deposu
 • 1 Dönüm Arazinin Etrafını Çevirecek Çit
 • 50 Tavuk
 • 5 Adet Suluk
 • 5 Adet Yemlik
 • 3 Torba Yem (Bir Aylık)
 • Bir Adet Kulübe

 

Bu yazdıklarım arasına ekleme çıkarma yapılabilir. Kendinize göre fiyat araştırması yapabilirsiniz.

 

Hangi Cins Tavuk Seçmeliyim

 

Hangi Cins Tavuk Seçmeliyim
Hangi Cins Tavuk Seçmeliyim

 

Türkiye’de ve dünyada kullanılan beyaz yumurtacı dediğimiz bir cins var. Longrin cinsi tavuklar en çok yumurta veren ve en sağlam tavuklardan biridir. Fakat biz köy yumurtası üretip satmayı planlıyorsak bu konuda biraz ticari zekâmızı kullanmamız lazım ki yumurta satışını yapalım. Halk arasında beyaz yumurta kafes, kahverengi yumurta ise köy yumurtası olarak algılanıyor.

 

Bir nevi doru diyebiliriz çünkü hayvan toz toprakta dolaştığı için yumurta kabuğu bu renkte oluyor. Çiftliklerde yetişenlerin yemlerinin içine kireç katılır ondan beyaz olur. Biz kahverengi yumurtacı dediğimiz cinsleri köy yumurtası üretim tesisleri için öneriyoruz. Lohman Brown cinsi yumurta tavukları orta boyda olur ve yılda 270 ile 300 arası yumurta verimi vardır. Fiyatları ise genel olarak 17 18 haftada bir tavuk 20 lira civarıdır. Piyasaya göre bu fiyat değişebilir.

 

Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı

 

Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı
Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı

 

Tavuklar uçamıyor olsa bile bir kuş türüdür ve kuşlar genel olarak açık hava ve güven verici mekânları tercih ederler. Soğuklarda sıcak yerlere göç ederken, sıcaklarda ise daha serin yerlere göç ederler.

Çok narin hayvanlar olmamasına rağmen pek de dayanıklı değillerdir. Tavukların ise savunma araçları olmadığı için bulundukları ortam onlara güven vermeli. Bunu sağlamak için kümesimizin etrafını çit ile çevirmemiz lazım.

Fakat kış aylarında ve bahar ayalarında kuzey tarafı tamamen kapalı ve rüzgâr geçirmemelidir. Zaten aşırı soğuklarda çit olan açık kısımları da  naylon ile çevirip ufak hava delikleri koymalısınız.

Ayrıca içeriye folluk dediğimiz yerden en az yarım metre yükseklikte olan sopalar konulmalıdır. Bu sopalar bir tavuğun ayağını kavradığı kadar kalınlıkta olmalı. Aksi takdirde o folluklara binmezler.

 

Kümesin Tabanı Beton Mu Olsun Yoksa Toprak Mı?

 

Kümesin Tabanı Beton mu Olsun Toprak mı
Kümesin Tabanı Beton mu Olsun Toprak mı

 

Kümesimizin tabanını yine tavuğumuzun sağlığına göre düşünmeliyiz. Çünkü tavuğumuzun sağlığı iyi olursa daha iyi yumurta verimi alırsınız. Buna uygun olarak eğer tamamen beton yaparsanız, tavuğunuz yerden soğuk kapacak ve ishal olacaktır.

Eğer tamamen toprak yaparsanız toprağı temizlemek zor olacak ve bir süre sonra biriken pislikler hastalığa yol açabilir. Benim önerdiğim 2 durum var. Birisi follukların altını beton yapın diğer tarafları toprak yapın ki; folluklarda ki tavuk dışkıları betona düşsün ve pislik toprağa pek uğramasın.

İlginizi Çekebilir :   Tansiyonu Hangi Yiyecekler Düşürür

Diğer bir yöntem ise tamamen ızgaralı ahşap yapmak; böylece alta dökülen pislikler kolayca temizlenebilir. Yâda beton yapıp saman koymakta iyi yöntemler arasında fakat samanları 2 haftada bir duruma göre değişmek iyi olacak.

 

Tavuklar Ne Yer

 

Köy Tavukları Ne Yer
Köy Tavukları Ne Yer

 

Kümes hayvanları olan tavuklar genel olarak börtü böcek ne bulursa yer. Akrep, çıyan, küçük yılan bile yiyebilirler. Ayrıca ot yerle ki bizim önerdiğimiz yonca bitkisi yumurtalık ve etlik tavuklar için mükemmeldir. Tarlanıza ekeceğiniz yonca bitkisi yumurtaların daha proteinli olmasını sağlayacak ve ayrıca doğal olmasını sağlayacak.

 

Tavukların Yanına Horoz Koymam Gerekir Mi?

 

Tavukların Yanına Horoz Koymam Gerekir mi
Tavukların Yanına Horoz Koymam Gerekir mi

 

Tavuk ve horoz aynı ortamda ise orada bir üreme sonucu çıkar. Halk arasında yanlış bilinen bir kanı ise horoz olmadan tavuk yumurtalamayacağıdır.

Böyle bir şey söz konusu değil. Tavuk, horozsuz da yumurtlar. Lakin yumurta döllenmeyecektir. Yani o yumurtadan civciv çıkmaz ki; bu zaten ticari amaç güdenler için iyi bir sonuçtur.

Çünkü yaz aylarında havanın 30 40 dereceyi bulduğu günlerde döllenmiş yumurta birkaç saat içerisinde o sıcakta gelişmeye başlar. Yumurtayı kırdığınızda kan göreceksiniz. Bu da müşterilerinizi olumsuz etkileyecektir.

Şimdilik bu kadar yazıyorum fakat ilerde bir makalemde ise piyasayı ve satış işlemlerini anlatmayı düşünüyorum yorumsuz gitmeyin. Sorularınızı da cevaplayabilirim.

Aşağıda ki linkten yine çok okunan bir yazımız olan tavuk kümesi nasıl olmalıdır hakkında ki detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz!

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

Lohman Brown Tavuğu Özellikleri

Sizden Gelen Sorular

 

Soru: Öncelikle iyi aksamlar ben Doğacan bu mesajı okuyup cevaplarsanız çok memnun olurum ben Balıkesir’in bir ilçesinden yazıyorum size bir yıl önce deneme amaçlı 25 adet atak-s cins tavuk almıştım aslında çocukluğumdan beri bakıyorum ama hep koy tavuğuydu daha sonra bu tavukların yumurtaları bize fazla gelince pazarda satmaya başladım belirtmek isterim ki halk pazarında sergimiz var ayrıca kendi ürettiğimiz patlıcan biber domates pırasa ıspanak vs.

Satıyoruz tavuk yumurtası da satmaya başladım ama gördüm ki ihtiyacı karşılayamıyorum müşteri kapasitem de var ve bu isi gerçek anlamda ticarete dökmek istiyorum ilk etapta 200-250 daha sonraları 500 ila800 arası tavuk yapma gibi bir projem var aklımda ve her tur ekipmana sahibim arazi traktör vs.

Kafama takılan tek soru su atak-s den mi devam etmeliyim yoksa Lohman Brown mu çok kararsızım atak iklime dayanıklı ama biraz daha çok yem tüketip daha az yumurta veriyor Lohman dayanıksız ama diğerine göre yılda 20-30 yumurta fazla veriyor birde kümesin tabanını tamamen toprak bırakmak istiyorum beton maliyetli olacak benim için sizce toprağa saman sersem ne kadar zamanda temizlemem gerekir ayrıca sizce tavuk yapılacak bir ismi şimdiden bu kadar okuduğunuz için bile çok teşekkürler çalışmalarınızda basarılar.

Kafamda deli sorular Not: bilinmesinde fayda gördüğüm bilgiler Üniversite mezunu 24 yaşında ömrümün yarısından fazlası tarlada geçmiş birisiyim tavuk olmasa bile hayalim süt sığırcılığı ama o benim için çok daha maliyetli

 

Cevap:

1- Atak-s mi yoksa Lohman mı?

Atak-s devam etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Üretim ve maliyet fazla olsa da alıcısı da bir o kadar yüksektir.

2- Kümes tabanı saman mı yoksa beton mu?

Beton şart değil toprak daha iyidir tabiî ki lakin 250 500 gibi tavuk adedinde temizlemek zor olacak. Temizlerim sıkıntı yok derseniz traktör ile sürme işlemi yapılıp saman dökülür. Ayrıca toprak dinlendirme dediğimiz; arazinizi 2 kısma ayırır bir hafta bir kısımda bir hafta bir kısımda tavukları salarsanız toprak çok kirlenmez.

 

3- Bence tavuk yapılacak iş mi?

Evet, yapılabilecek iştir. Şuan sizin yumurta yetiştirememenizin sebebi kesinlikle kalitedir. Şu an 25 tavukta en üst düzeyde kalite alırsınız fakat bu kalite 250 tavukta %50 azalır ve müşterilerinizi kaybedebilir ve yumurtalar elinizde kalabilir. Düzenli olarak 25 tavuk şeklinde kümesinizi büyütmenizi öneririm. Eğer kaliteyi bozmadan arttırır ve müşterileri kaybetmezseniz bu işten çok ekmek yersiniz. Fakat bir anda 250 500 tavuk alırsan batarsın baştan söyleyeyim. 25 tavuk şeklinde arttır…

İlginizi Çekebilir :   Lohman Brown Tavuğu Özellikleri

 

Soru: İyi günler, çok soru soruyorum ama yazılarınız çok bilimcil. Organik yumurta çiftliği kuracağım 90 donum tarla içine ama bir kaç yerde sadece salma ile tavuk yumurta vermez muhakkak yem gerekli diyordu. Sizce doğrusu nedir ve kışın kapalı kalacakları için yaz ve kış yem miktarı ne olmalıdır? İlginiz için Teşekkürler

 

Cevap: Evet sadece salma yaparsanız tavuk 3 4 günde bir yumurta verir. Tabi bu 10 20 tavuk beslerseniz böyle olmaz. Tavuğun yumurta vermesi ve sizin bununla ticaret yapmanız için gerek minimum yem miktarı 40 50 gramdır. Yaz ve kış 40 50 gram tek tavuk için yem verilmelidir. Yemin içeriği ise zaten kırılmış mısır ve kırılmış buğday olması doğal olmasına yeterlidir.

 

 


 

Soru: İyi günler, 90 dönümlük ilerde büyütmeye müsait olacak şekilde salma tavukçuluk ile organik yumurta isi yapmak istiyorum. Bu konuda bir kaç şey öğrenmek istiyorum. 5000 tavuğu bir kümes mi mantıklı yoksa bir kaç kümese bölmek sağlık ve havalandırma ısıtma için hangisi mantıklı? Ayrıca kümes ve donanım maliyetim ne olur? Onun dışında tavukların ve kümesin standart temizlik ve bakimi nedir ve ne kadardır? İlginiz oc8n Teşekkürler

Cevap: 5000 tavuk bakmak ciddi bir meseledir. Bunun bakımı için gerekli en az 2 eleman tutmanız gerekmektedir. 5000 tavuğun günlük 4000 yumurtası olacak ve bunların depolanacağı soğutma odası şarttır. Ayrıca 5000 tavuk tek bir kümes çok mantıksızdır. Isıtma açısından kalorifer şart olacak ve en az 10 kümes olarak bölmenizi öneririm. En azından kümes tek olsa iki kümes arasında 1 metrelik mesafe koymanız gerekir ki mikroplar kolayca diğer kümese yayılmasın. Temizlik şart ama 5000 tavuk için tabana gübrelerin toplanması için ayrı bir sistem düşünülebilir. Toprak alanı gezi alanı zaten temizlik yerine toprağı sürme işlemi ile temizlenir. Gezi alanlarına ağaç şart. Masraf olarak da en az 30 40 bin lira gider.

 


 

Soru: Selam Hocam, on tane tavuğum var doğal olarak yetiştirmek için sizden bilgi alabilir miyim a.z ne yapmam gerekliyse saygılarımla. Ahmet Mert Hollanda Bilginize, Hollanda nemli ve kışı sert geçen bir ülke

Cevap: 10 tavuk ile siz zaten ticari düşünmüyorsunuz. Ticari amacın dışına çıktığınızda en güzel yetiştirme sitili doğaya salın. Tavukların gezip tozduğu alanda bol yeşillik ağaç olsun. Kışı sert geçtiği için tavuğunuzun yetiştiği alanlara iğne yapraklı ağaçlar dikin.

 


 

Soru: Merhaba, Ben size Fethiye’den ulaşıyorum. Üç arkadaş yan iş olarak tavukçuluğa ve organik hayvancılığa başlıyoruz. Bir arazi kiraladık. 13 donum. Aylardır internette araştırmalarda bulunuyorum ve büyük bir çadır kümes yapmaktansa USA de gördüğüm bir sistemi yapmaya karar verdik. @5-30 tavukluk hareketli kümes yapacağız.

Üzerine iki yönü kapalı branda ile kapatacağız ve kümesler her gün yer değiştirecek. Kümesten hiç çıkmayan tavuklar fazla hareket etmedikleri için yem tüketimi azalacak. Kümesin tabanı otlar üzerinde olacağından otlardan faydalanacaklar ve ayrıca yem ve suda hazır olacaklar. Her kümes bir horoz olacak ve yumurtalar döllü olacak.2m x3m kümes ve etrafı telle kapalı. Amacımız sadece tavuk değil bahsettiğim üzere organik ziraat ve hayvancılık. İneğimiz, keçimiz ve koyunumuz da olacak. Sut için. Bunların hepsini bir kalemde gerçekleştirmeyeceğiz ve ürettiğimiz ham maddeyi ürüne çevirmeyi planlıyoruz. Kümes fikrimiz konusunda fikirleriniz öğrenmek isterdim. Saygılar,

Cevap: Soru sahibiyle telefonda da görüştük. Amerikada’ki hareketli kümesi burada farklı yöntemlerle deniyorlar. Fakat hareketli kümes tavuğun rahat hareket edebileceği bir ortam olması lazım.


 

Soru: Ben yurt dışında Fransa da tavuk çiftliği kurmak istiyorum, Lohman Brown tavuklarını ve çiftlik için malzemeleri uygun nasıl temin edebilirim? En az tavuk sayısı 500 an fazla 1000 adet düşünüyorum, teşekkür ederim

Cevap: Fransa şartlarında malzemeleri nasıl bulabileceğiniz konusunda fazla yardımcı olamam. Lakin sizin için en güzeli oralarda da bulunan çiftlik çadırları ile tavuklara bir kapalı alan oluşturun. Arazinizin çevresinde çit ile kapattıktan sonra sizin için bir kümes olmuş olacak. Suluk, yemlik vb. şeyleri isterseniz bir işletmeciye özel ürettirin, isterseniz satış noktalarını bulmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir :   Kabızlık Sorununa İyi Gelen Bitkiler

 


 

Soru: Selamlar Bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim. Sorum çiftlik kurmakla alakalı değil ama bu işten anlayan insanlar toplanmış gibi. Ailem kendi bahçelerinde tavuk besliyor.15 adet tavukları var, tavuklar genelde kümeste. Bize de haftalık yumurta veriyorlar ama yumurtayı midem almıyor. Tadı okadır farklı ki nasıl anlatsam bilemedim.

Market yumurtasını gayet yiyorum ama bu ailemin gönderdiği yumurtalar çok farklı. Kabukları daha ince, aynı sürelerde kaynatmama rağmen market yumurtasına göre çok zor soyuluyorlar bide böyle un helvası kıvamında oluyorlar. Fikri olan paylaşırsa sevinirim. Yem olarak arpa falan veriyorlar sanırım. Birde acaba verdikleri yumurta çok taze o yüzden mi bu kadar fark ediyor? Dolapta 1 ay bekletsem market yumurtasına yaklaşır mı? Yâda yanlış beslenmeden mi oluyor bu. Ekmek falan ellerine ne geçerse veriyorlar çünkü. Şimdiden teşekkürler.

 

Cevap: Hocam hep kümeste kalan tavukların yumurtaları genelde öyle oluyor. Yumurtaların düzelmesi için hayvanların gezmesi şarttır. Daha öncede karşılaşıyoruz dar bir alanda kalan tavuklara kesinlikle tavuk yemi verilmesi gerekir. Aksi halde yediğiniz yumurta gibi bir sonuç çıkar. Ekmek vs. atılmamalı ya kırma mısır, buğday gibi yiyecekler verilmeli, yâda yapay hazır yem alınmalıdır. Zaten 15 tavuk bir çuval yem ile baya idare eder. Günde 50 70 gr. yem yer. 15 tavuk bir çuval yemi ancak 2 3 ayda bitirir.

 


 

Soru: Merhaba ben Antalya da 1500 tavukla 4 aya kadar başlıyorum her şey hazır fakat yumurta pazarı konusunda sıkıntılarım var saygılar

Cevap: Pazarlama konusunda sizlere fazla destekte bulunamayacağım. Ama sizlere pazarlama yapabileceğiniz, bir kaç yer taktik verebilirim. Çevrenizde ki ailelerden başlayın. Çevrenizde normal yumurta yerine köy yumurtası 5 10 kuruş daha fazla vermek isteyen çok insan bulacaksınız.

İkinci pazarlama yapacağınız yer lokantalardır. Lokantalar çok fazla yumurta ihtiyacı duyuyor ve kaliteden ödün vermemek adına köy yumurtası kullanmayı tercih ediyorlar. Yemek veren otellerde aynı şekilde Antalya şartlarında iyi bir pazar haline geliyor. En son tercihiniz ise Antalya’da ki yumurta toptancılarına gidin ve onlara yumurtalarınızı satmaya çalışın. Büyük ihtimal alacaklardır, fakat biraz daha uygun fiyat verirler. Daha sonra ise marketler sizin pazarlama alanınız. 1500 tavuk için sizin açınızdan büyük bir pazar gerekir ondan dolayı kendinize güvenmiyorsanız, az tavuk ile başlayın. Yumurtanın elde kalması sizin güveninizi kırabilir.

 


 

Soru: köy tavuğu kuluçka sonrası çıkan civcivleri bir hafta sonra kendi civcivlerini neden öldürür sorum bu

Cevap: Köy tavukları arasında kurka yatan yani anne tavuk böyle bir şey yapmaz. Diğer tavuklar bunu yapabilir. Ayrıca horoz varsa horoz %70 yapar. Ama anne tavuk bunu yapmaz. 2 3 hafta ayrı tutulmaları gerek. Neden yaptığına gelirsek; dışarıdan gelen fazla ilgi, daha çok yem gibi avantajlardan dolayı civcivleri rekabetten uzak tutmak amaçlı ölümcül darbeler vururlar.

 


 

Soru: Selam ben İsmail Fethiye’den ağabey 1000’lık kümes yaptım 17 donum arazi içine telle cevirdik araziyi sulama suyum var içerisine yonca ekeyim diyorum hem satarım yoncayı arazi şehirden uzak sakın bir yerde dört tarafı orman ilk etapta 500 ataksa getireyim diyorum ama bir yandan da korkuyorum acaba zarar mı ederim diye çünkü fazla param yok birde tavukçulara güvenmek zor oluyor nereden güvenli tavuk alırım.

Cevap: Yonca ekimini şimdilik durdurun. Ayrıca zarar etmemeniz acısından, pazarlama çok önemli… Siz eğer yumurtaları satacak yer bulduysanız, tavukları alın ama bulmadıysanız kesinlikle 1000 tane tavuğu getirip koymayın. Önce yumurtaları satacak yer bakın. Yumurtaları İzmir’de alacak bir kaç yer duydum. Alacak yere gelecek olursak gerçekten şuradan alın buradan alın diyemem ama satacak yer ile anlaşın onlar size alacağınız yeri de söyler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status