• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kortizon Kilo Aldırır Mı

Kortizon Kilo Aldırır Mı

Kortizon aslında böbrek üstü bezleri tarafından vücudumuzda üretilir. Daha çok sabah üretilen bu hormon, en çok travma, şok ve cerrahi müdahaleler sırasında salgılanır. Kortizon hormonu vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir ve yetersizliğinde özellikle bağışıklık sistemimizde ciddi problemler ortaya çıkar. Kortizon hormonun salgılanmasını ise tamamen beyin üstlenir. Bu yazımızda kortizon kilo aldırır mı konusuna değinmeye çalışacağız.

Kortizon sadece mecbur olunan durumlarda alınmalıdır. Kortizon tedavisinde kilo alınmaya başlanır. Çünkü vücudun yağ tutma oranını tamamen değiştirir. Kilo ise dengeli olarak alınamaz, yağlar daha çok karın çevresinde toplanır, bacak ve kollar ise aynı kalır. Ayrıca vücutta çok su ve tuzun tutunmasına neden olan kortizon, ödemlerin oluşmasına sebep olur.

Kortizon Kilo Aldırır Mı ve İştahı Artırır Mı

Kortizon Kilo Aldırır Mı
kortizon kilo aldırır mı

Kortizon kilo aldırır mı sorusuna vereceğimiz cevap, evet aldırabileceği yönünde olacaktır. Çünkü genelde kortizon kullanan hastalar doyduklarını anlayamadıklarından şikayetçidirler. Kortizon’a bağlı olarak midesi yanan hastalar ise mide yanmasını baskılamak için yemek yeme ihtiyacı duyarlar.

Araştırmalara göre kortizon tedavisinde günlük 5 mg üstünde kortizon kullanan hastaların %25’inde, günlük 16 mg üstünde kortizon kullanan hastaların ise %70’İnde kilo artışı görülmektedir, yani kilo aldırmaktadır.

Kortizon Tedavisi Gören Kişi Nasıl Beslenmelidir
kortizon kilo aldırır mı

Kortizon kullanan hastaların çok fazla yememeleri gerekmektedir, kalorili yiyecekler dışında aşırı beslenmeden kaçınmaları gereklidir. Bir de bir önemli husus daha, kortizon kullanan hastalarda kilo artışının yanı sıra yağ dokusunun yer değiştirmesi sebebi ile ensede yağlanma, yüzde yağlanma görülebilir, bu yan etkiler doz arttıkça daha da artacaktır. Bu yan etkiler tedaviye başlangıçtan sonraki ilk 2 ay içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Kortizon Kilo Aldırır Mı Kortizon Tedavisi Gören Kişi Nasıl Beslenmelidir

Kortizon Kilo Aldırır Mı Zararı Var Mı
kortizon kilo aldırır mı

Kortizon tedavisi gören kişi yemeklerinden tuz ve şekeri kesinlikle çıkarmalıdır, çünkü tuzu ve suyu böbreklerde aşırı şekilde geri emilmesini sağlayan kortizon her yerin şişmesine neden olur. Ayrıca yağ dengesizliğine de neden olduğundan yemeklerin de daha çok haşlama şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Kortizonun ayrıca uzun süre ve yüksek dozda kullanılması sonucu Cushing Sendromu denilen hastalığa da yol açtığı bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Ayak Mantarına Son Verecek 3 Çözüm Yolu

Tüm bu yan etkilerin her bireyde görüleceği gibi bir şey söz konusu değildir. Yan etkiler kişiden kişiye çok farklılık gösterebilir. Yapılan araştırmalar sonucu, kortizon kullanan iki bireyden birinin iştahı çok açılıp aşırı derece kilo alırken, diğerinde ise herhangi bir değişiklik olmayıp aynı kilosunda devam ettiği görülmüştür. Bu yüzden bu tür ilaçlar sadece doktor kontrolünde alınmalıdır.

( son güncelleme : 11/11/2017 )

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status