• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kilo Vermek için Metabolizmayı Hızlandırmak

Kilo Vermek için Metabolizmayı Hızlandırmak

Metabolizma insandan insana değişen bir yapı ve özellikte olsa da, metabolizmayı hızlandırmak bizim elimizdedir. Aslında metabolizma hızımız genler ile bize aktarılır fakat gelişime müsaittir. Günlük egzersizler ve yediklerimize dikkat ederek metabolizma hızımızı arttırabiliriz. Hatta soğuk su içmenin bile metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır.

metabolizmayı hızlandırmak
metabolizmayı hızlandırmak

Kısaca metabolizma, günlük aldığımız enerjiyi vücudun değişik yerlerinde harcayarak vücut içerisindeki homeostasiyi sağlayan bir mekanizmadır. Bazı insanlar çok yediği halde hep ideal kilolarındadır, bazıları ise çok az yedikleri halde sürekli kilo problemiyle baş başadırlar. Tüm bunların nedeni aslında metabolizma hızınızdır.

Metabolizmayı hızlandırmak bizim elimizde her gün sağlıklı bir kahvaltı yaparak, yeşil çay içerek, omega 3 ile beslenerek, egzersiz yaparak, günlük yorgunluğumuzu sağlıklı bir biçimde atarak hatta soğuk su içerek metabolizmayı hızlandırabiliriz.

Soğuk Su İçmek Zayıflatır Mı Tıklayınız

kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmak
kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmak

Metabolizma hızınız, bazal metabolizmanız ile gün içerisinde yaptığınız fiziksel aktivitelerin toplamıdır. Vücuda alınan besinlerin yakılma yüzdesi ne kadar yüksek metabolizma hızınız da o kadar yüksektir. Eğer metabolizma hızınız düşükse alınan besinler yakılamayacak ve vücutta depolanmaya başlayacaktır. Vücutta yağ olarak depolanan bu besinler ileride size çeşitli hastalıklar olarak da geri gelecektir.

Metabolizma hızınızı artıracak öneriler 

kilo vermek için metabolizmayı hızlandır
kilo vermek için metabolizmayı hızlandır
  • Sabahlara kahvaltı yaparak başlamak vücut hızınızı yaklaşık %20 oranında artırır ve vücudu uyandırır. Kahvaltı yapmak, vücuda artık enerji harcayabilirsin sinyalini gönderir ve gün içerisinde de daha dinç olmanızı sağlar. Kahvaltı yapmayan kişiler, öğle saatlerinde daha yorgun gözükür.
  • Öğünleri atlamamak vücut hızınız için oldukça önemlidir. Atlanılan öğünler, bir sonraki öğünde daha çok acıkmanıza neden olur. Bu yüzden bir sonraki öğünde birden daha fazla kalori alırsınız. Vücut da bunun hepsini yakamayacağını anlar ve depolamaya başlar. Bu yüzden öğün atlamayarak kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz.
  • Günde en az 2 litre su içmek metabolizma hızınızı düzenleyen etkenlerden biridir.
  • Günlük yaşantınızda ufak değişiklikler yaparak metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Örneğin yakın bir yere giderken araç kullanmak yerine yürüyerek gidin. İşten eve dönerken bir durak öncesinde inerek eve kadar yürüyebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Bunlar ufak şeyler gibi gözükse de bir süre sonra değişimi siz de göreceksiniz.
  • Yemeklerinize baharat ekleyerek, vücut metabolizma hızınızı %20 oranında artırabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir :   Elma Sirkesi ve Bal Karışımının 16 Mucizevi Faydası

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Kilo vermek için yapılması gerekenlerin başında geliyor bence.Sizde mükemmel bir açıklama yapmışsınız.Kilo vermeye çalışanların çok işine yarayacağını düşünüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status