• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

Bu yazımda kilo vermeye yardımcı olan meyvelere değineceğim. Aslında kilo verdirdiği kanıtlanmış meyve yoktur fakat kilo verdirmeye yardımcı olan meyveler vardır. Peki kilo verdiren meyveler hangileridir, gelin bu soruya cevap arayalım. Bu meyveleri gruplayacak olursak glisemik indeksi düşük meyveler diye adlandırabiliriz. Bu meyveler bağırsak hareketlerine yardımcıdır ve vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur.

Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir
Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

Ödem atmaya yardımcı ve bağırsak hareketlerini hızlandıran meyvelerden en önemlisi şüphesiz kirazdır. Bildiğiniz üzere kiraz sapı kaynatılıp içildiğinde ödem atımına yardımcı olabilmektedir. Bir diğer meyve ise ananastır. Ananas içeriğindeki enzimler sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca gençleşmeye yardımcı olan bir meyvedir, tıpkı kiraz gibi ödem atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kiraz, armut, şeftali, ananas, kabe hurması kilo verdiren meyveler daha doğrusu kilo verdirmeye yardımcı olan meyvelerdir. Bunlar içerdikleri lif oranları sebebiyle kan şekerini düzenler, bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve hazımsızlığa iyi gelir.

Armutu da unutmamak gerekir kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan bu meyve böbreklere de iyi gelmektedir. Ayrıca armutun insanları sakinleştirici bir özelliği de vardır. Yine şeftali meyvesi de bildiğiniz üzere böbrekleri çalıştırmaktadır. Hazımsızlık sorunlarına iyi gelmektedir, kabızlığın önlenmesinde ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır.

 

Kabe hurması denilen hurma da kilo verdirmeye yardımcıdır. Lif oranın yüksek olduğu için kan şekerini düzenler ve hazımsızlığa iyi gelir. Açlık çektiğiniz zaman rahatlıkla hurma tüketebilirsiniz.

Bu kısımda ise kilo aldırıcı meyvelere değinmek istiyorum. Kavun, karpuz ve üzüm gibi şeker oranı yüksek olan meyvelerin çok fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olabilmektedir. Özellikle bu meyveleri diyet yaparken tüketmemekte veya az tüketmekte fayda vardır.

Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir armut
Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir armut

Günümüzde kilo alma ve verememe konusu hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Ne yemeli, ne içmeli, nasıl yaşamalı gibi sorularla her an karşılaşıyoruz. Peki ne tür yiyecekler bize kilo verme konusunda yardım edebilir? Aklımıza tabii ki meyveler geliyor. Meyveler yapısı gereği lif ve su bulunduran besin maddeleridir. Böyle bir yapısının olması çabuk sindirilmesini ve vücutta uzun süre depolanmaması anlamına gelir. Bu da tam bizim istediğimiz şey olsa gerek. Her meyve kilo verdirir diye de bir şey yok tabii.

İlginizi Çekebilir :   Zayıflama Hapları Hakkında Herşey

Kilo Verdiren Meyveler ve Kilo Verdirmeye Yardımcı Meyveler

Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir kiraz
Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir kiraz

Öncelikle kayısıdan başlayalım istedik. Kayısı; yaz bilinenin aksine zayıflatan meyvelerin başında gelir. Yaz mevsimi meyvesi olması sıcak günlerde kalori yakmaya çok daha fazla yardım edeceğini gösteriyor. Kayısının dünyada en çok tüketildiği bir ülkede yaşadığımız için de kendimizi şanslı saymak yanlış olmaz. Kayısının kalori değeri tam da bizim istediğimiz kadardır. 100 gramında yaklaşık 50-55 kalori bulunur. Olgun olmayan kayısının değeri çok daha düşüktür. Kayısının yoğun lif yapısı sindirimini zorlaştırır. Sizin kayısıdan aldığınız kalorinin çok daha fazlası kayısıyı sindirmek için harcanır. Faydaları saymakla bitmez kayısının en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir ananas
Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir ananas

Kiraza gelince, kiraz diyetlerde adını sıkça duyduğumuz bir meyvedir. Peki nedir kirazı böylesine önemli yapan? Kiraz ödem sökücü ve yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Diyet yapanların bildiği gibi kiraz yoğurtla birlikte tüketilebilir. Böylece kişi kendini tok ve iştahsız hisseder.

Elma ise sindirimi hızlandıran bir meyvedir. Yeşil elmayı tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır. Bu meyvelere ek olarak karpuz, nar ve üzümü de tabağınızdan eksik etmeyin.

( son güncelleme : 06/12/2017 )

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Meyve yemek sağlığımız açısında da çok faydalı meyvelerin içinde bulunan vitaminleri dışardan sağlayamayız. Ayrıca akşamları yemek yerine meyve salatası yersek kilo açısından da faydalı olur

  2. kiraz diyetini daha önce uyguladım ve gayet faydalı olduğunu düşünüyorum. Meyve ve sebze yiyerek kısa sürede kilolarımızdan kurtulabiliriz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status