• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kilo Aldıran ve Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir

Kilo Aldıran ve Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir

Hızlı kilo verdiren diyetler pek çok insanın başvurduğu yöntemler arasında. Herkes hızlı kilo vermek ve bir an önce hayal ettiği kiloya ulaşmak istiyor. Bu diyetlerin bazıları gerçekten işe yararken bazıları ise işe yaramıyor hatta sağlıksız.

Peki, bunları nasıl ayırt edebilirsiniz? Hızlı kilo verilmesini sağlayan diyetlerin bulundurması gereken ortak özellikler vardır. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetlerde Bulunması Gereken Özellikler

Hızlı Kilo Verdiren Diyetlerde Bulunması Gereken Özellikler
Hızlı Kilo Verdiren Diyetlerde Bulunması Gereken Özellikler

Hızlı kilo vermek için yapılan diyetler aldığınız kalori miktarını çok düşük seviyelere indirmemelidir. Makul olmalıdır, bunun yerine içeriğe önem gösterip az kalorili ancak vücudunuz ve metabolizmanız için faydalı besinlere ağırlık vermelidir. Bunları kuru yemişler ile örnekleyebiliriz.

Mesela ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler enerji verici besinlerdir, az miktar ile doyabilirsiniz. Mideniz açınızdan da problem olmaz, bu tarz besinlere ağırlık verebilirsiniz.

Gün içinde çok az kalori aldığınızda yorgun düşmeye başlarsınız, bu da günlük hayatınızı zorlaştırır. Bunun yanı sıra çok az kalori almak demek yetersiz beslenmeyi de beraberinde getirir.

Vücudunuz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamayacak duruma gelir ve bu da sağlığınızı etkiler. Bu dengeyi yakalamaya özen gösterin. Bu sebeple diyet boyunca vitamin ve mineral hapları kullanabilirsiniz. Az yemek sağlığınızı bozacağı gibi bu tür vitamin ve minerallerden mahrum kalabilirsiniz.

Şeker ve nişasta içeriği yüksek olan besinler kilo almanızın ilk nedenleri arasındadır. Hızlı kilo verdiren diyetler bu gıdaları mümkün olduğunca az içermelidir.

Bu yiyecekleri tükettiğinizde vücudunuzda insülin hormonu salgılanması uyarılır ve insülin seviyesi artar. İnsülin hormonu ise vücutta daha fazla yağ depolanmasına neden olur ve dolayısıyla kilo almanıza.

Bir öğünü atlasam sorun olmaz diye düşünmeyin. Atladığınız öğündeki kaloriler bir şekilde size geri döner. Bir sonraki öğünde çok acıktığınız için daha fazla şey yeme isteğiyle aradaki farkı kapatırsınız. Ya da metabolizma yavaşladığı için yaktığınız kalori sayısı azalır yani zayıflamanız yavaşlar.

İlginizi Çekebilir :   Evde Aloe Vera Krem Nasıl Yapılır

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir
Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir

Tok tutan yiyecekler ve yağ yakan yiyecekler kilo verme sürecinde en büyük yardımcınızdır. Lif içeren gıdalar tok hissetmenizi sağlar bu sindirilmeleri ile alakalıdır.

Daha fazla tok hissetmeniz de size daha az kalori almanız olarak geri döner. Bazı gıdalar ise içerikleri ile metabolizmanızı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması ile daha fazla kalori yakabilir ve daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Bunlar meyveler, sebzeler, kuru yemişler, kuru meyveler, yoğurt, süt ürünleri (fazla yağlı olmamak şartıyla)  ve su türevleridir.

Acı biber, zencefil, yeşil çay, tarçın metabolizmanızı hızlandıran gıdalardan bazılarıdır. Diyetinize çok abartmamak şartıyla bu gıdalardan eklenmesi kilo vermenizi hızlandıracaktır. Hızlı kilo vermeyi hedefleyen diyetlerde bu gıdalara yer verilmektedir.

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir

kilo aldıran besinler
kilo aldıran besinler

Bu yiyecekler genelde karbonhidrat türevleridir ve makarna bu yiyeceklerin başında gelir. Fakat eğer spor odaklı bir diyetiniz varsa mutlaka karbonhidrat tüketmeniz gereklidir. Bu sebeple mutlaka makarna tüketmeliyiz.

Genel olarak kilo aldıran yiyecekler kızartma türevleri, abur cubur olarak ifade ettiğimiz cipsler, çikolatalar bu gurubun içinde yer alır. Fakat gününüzde diyet çikolata, diyet cips gibi alternatifleri tüketebilirsiniz.

Makarna, patates kızartması, cips ve çikolata gibi şeker seviyesi yüksek karbonhidratlar kilo aldıran yiyecekler kategorisinde yer almaktadır.

Bu yiyecekleri kalori diyetlerinde tüketmeniz mümkündür, aşağıda tüm kalori diyetlerini görüntüleyebilirsiniz. 600 kalorilik diyet listesi, 800 kalorilik diyet listesi, 1000 kalorilik diyet listesi ve 1200 kalorilik diyet listelerine linklerin üstüne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1600 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır

Bu diyetlerde kalori geçmemek şartı ile makarna, cips, patates kızartması tüketmeniz mümkündür.

Bu diyetlerin yanı sıra farklı tarzda diyet listelerini sitemizden görüntüleyebilirsiniz. Özellikle dukan diyeti ve isveç diyeti şu an da çıkışta olan diyet listeleri olsa da diğer şok diyetlere göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status