• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kegel Egzersizi Nedir ve Nasıl Yapılır

Kegel Egzersizi Nedir ve Nasıl Yapılır

Bu yazımda sizlere çok önemli bir konu olan, cinsel sağlık, cinsel yaşam ve hamilelik konularına çok büyük etkisi bulunan kegel egzersizi hakkında çok önemli bilgiler vereceğim. Kegel egzersizleri nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve neden yapılmalıdır gibi konulara değineceğim. İnanın işinize çok yarayacak bilgiler bulacaksınız. İlginç bir şekilde ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan bu yöntem yıllardır Avrupa’da kullanılıyor. Cinsel hayatınızda sıkıntınız varsa yada hamileyseniz yazımı dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Kegel Egzersizi Nedir

Kegel Egzersizi Nedir
Kegel Egzersizi Nedir

Kegel egzersizi nedir diye soracak olursak kısaca pelvik kasların güçlendirilmesi diyebiliriz. Pelvik kasların zayıf olması idrar tutmayı güçleştirebilir, ayrıca cinsel hayatınızda duyarsızlaşmaya yol açabilir. Pelvik kaslarınız güçsüz ise cinsel istek ve cinsel uyarılmada bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Pelvik kasların hamilelikte de çok faydaları vardır, pelvik kasları güçlü olan kadınlar normal doğumu çok kolay atlatırlar, bebeği çıkarmak için ıkınırken çok işe yaramaktadır. Bu konuya hamilelikte kegel egzersizleri kısmında değineceğim.

Peki pelvik kaslar diğer bir tabir ile “vajinal kaslar” neden esner. Bunun en büyük nedeni normal doğumlardır, fakat burada normal doğumu suçlamıyoruz yanlış anlaşılmasın aksine hamilelikte kegel egzersizleri yapmak çok fayda sağlayacaktır. Fakat vajinal kasların esnemesine sadece normal doğumlar sebep olmaz yaşın ilerlemesi, bir takım sağlık sorunları da vajinal kasların esnekliğini kaybetmesi ve bu kasların yumuşamasına neden olabilir.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır
Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır

Peki en çok merak edilen konu kegel egzersizleri nasıl yapılır. Arkadaşlar gerçekten adı sizi korkutmasın çok kolay egzersizlerdir, kegel egzersizi her yerde yapılabilir. Yanlış okumadınız arabada, toplu taşımada kısacası her tarafta bu egzersizi yapabilirsiniz. Şimdi kegel egzersizleri nasıl yapılır konusuna değinelim. Eğer hamile iseniz burada ki genel kegel egzersizi setlerini dikkate almayın bir sonraki başlıkta hamilelikte kegel egzersizleri hakkında detaylı bilgi vereceğim. Öncelikle bu egzersizleri yaparken mesanenin boş olması gerekmektedir, vücuttaki idrarı boşalttıktan sonra başlayabilirsiniz.

 • 15 set halinde başlayıp her sette 15 kere pelvik kaslarınızı hızlı hızlı sıkıp bırakın, 15 set ile başlayın zamanla 100 sete kadar çıkarın.
 • Yine pelvik kaslarınızı yavaşça sıkıp 5 saniye tutup bırakın, bu kegel egzersizi günde 2 kere uygulanmalıdır, her sette 25 tekrar yapabilirsiniz.
 • İlk önce pelvik kaslarınızı ne kadar sıkabilirsiniz bunu öğrenin. Daha sonrasında pelvik kaslarınızı tam güçle sıktığınızın 3’te 1’i şeklinde sıkıp biraz bekleyin bırakın, daha sonra 3’te 2’si şeklinde güç uygulayın biraz bekleyin. En son olarak tam gücünüzle sıkın biraz bekleyin bırakın. Bu kegel egzersizi için ise günde 2 set, her sette 10 tekrar yeterli olacaktır.

Hamilelikte Kegel Egzersizleri

Hamilelikte Kegel Egzersizleri
Hamilelikte Kegel Egzersizleri

Hamilelikte kegel egzersizleri yapmak çok yararlıdır, zaten en çok hamilelere tavsiye edilmektedir. Öyle ki kegel egzersizi yapan hamile bayanlar normal doğumda çok zorlanmazlar. Sonuçta pelvik kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler. Yeni doğum yapan bir arkadaşım kegel egzersizleri yaparak normal doğumda 3 ıkınma ile çocuğunu doğurdu. Sadece çocuk doğurmak için değil, normal doğum sırasında her bayanda pelvik kaslar esneme yapacağı için, doğumdan önce önlem alıp sıklaştırmak önemlidir. Bu sayede doğumdan sonra da kegel egzersizleri yaparak, vajinal kasları eski yapısına kısa sürede getirebilirsiniz. Peki hamilelikte kegel egzersizleri nasıl yapılır.

İlginizi Çekebilir :   Hipermetropi, Miyopi, Astigmat, Presbiyopi Nedir ve Belirtileri Nelerdir
Hamilelikte Kegel Egzersizleri
Hamilelikte Kegel Egzersizleri

Hamilelikte kegel egzersizleri yaparken uzun ve kısa olmak üzere 2 set yapmaya özen gösterilmelidir. Uzun seti sabahleyin yapabilirsiniz. Kegel egzersizi o kadar kolaydır ki, toplu taşımada, araba sürerken, kitap okurken, internette dolanırken kısacası hayatınızın her evresinde yapabilirsiniz. Şimdi gelelim hamilelikte kegel egzersizleri nasıl yapılır.

 • Uzun seti yaparken 8 saniye pelvik kaslarınızı sıkıp bırakmalısınız, bunu yavaş bir şekilde yapmalısınız. 3 set halinde yapmalısınız, her set 10-14 arası tekrardan oluşmalı. İlk 10 tekrar ile başlayacaksınız, yavaş yavaş bunu 14 tekrara kadar arttıracaksınız.
 • Kısa seti yaparken ise 3 set 10 tekrar şeklinde yapmalısınız fakat burada dikkat etmeniz gereken husus pelvik kasları sıkıp bırakmayı hızlı yapmalısınız. Hızlı hızlı sıkıp bırakmalısınız.

Burada en önemli nokta bu egzersizlere başlamadan önce mesane tamamen boş (çişiniz yok iken) olmalıdır. Gördüğünüz gibi çok zamanınızı almayacak egzersizlerden oluşmaktadır. Rahatlıkla her tarafta yapabilirsiniz. Sizi çok fazla zorlamayacaktır.

Kegel Egzersizi Faydaları

 

Kegel Egzersizi Faydaları
Kegel Egzersizi Faydaları

Daha önceki konu başlıklarında kegel egzersizi faydaları hakkında parça parça değinmiştim, şimdi hepsini bir başlıkta toparlayacağım.

 • Daha öncede dediğim gibi cinsel isteksizlik probleminiz varsa, kegel egzersizleri iyi gelecektir.
 • Özellikle kadınlarda idrar kaçırma problemleri doğumdan sonra olabilmektedir. Kegel egzersizleri sayesinde pelvik kaslarınızı güçlendirip idrar kaçırma problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Hamileler için normal doğuma çok faydası bulunmaktadır. Kegel egzersizi yapan hamileler normal doğum da pek fazla sıkıntı yaşamayıp, bir kaç ıkınma da çocuğu doğurabilmektedir.
 • Yaşın ilerlemesi ile, bir takım sağlık problemleri ile yada normal doğumdan sonra vajinal kaslar esneyebilir. En çok kadınlara can sıkıntısı olan konu budur, vajinal kasları sıklaştırmak için kegel egzersizleri birebirdir.
 • Kegel egzersizleri sayesinde daha kolay orgazm olabilirsiniz.
 • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel tatminin sağlanmasına kegel egzersizleri yardımcı olmaktadır.

Kegel Egzersizleri Yorumları

 

Kegel Egzersizleri Yorumları
Kegel Egzersizleri Yorumları

Kegel egzersizleri ülkemizde çok fazla bilinmese de günden güne bilinirliği artıyor. Artık çoğu doktor hamilelere ve idrar kaçırma problemi olan 60 yaş üstü kadınlara kegel egzersizi öneriyor. Bu sebeple çok araştırılıyor fakat yine de hala bu konuda bilinçsiziz, sizlerde faydasını görürseniz lütfen tavsiyelerinizi yorumlara yazın yada arkadaşlarınıza aktarın. Kegel egzersizleri yorumları ile ilgili pek bir veri bulamadık fakat yabancı sitelerden araştırmalarımıza göre çok fazla iyi geri dönüm var. Sizler de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 • Evde, işte, okulda kısacası her yerde uygulayabileceğiniz vajinal kasları güçlendiren bir egzersiz.
 • Ben yapamıyorum gerçekten sinir oluyorum bir türlü bu kasları bulamadım.
 • Söylentilere göre erkeklere çok fazla keyif veriyormuş, denemek lazım.
 • Sabah, akşam yapmaya başladım, bir süre sonra etkilerini paylaşacağım.
İlginizi Çekebilir :   Hipnoz ile Zayıflama Yöntemi Kimlere Uygulanabilir

Kısıtlı sayıda yorum bulabildik fakat sizler de deneyip yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Erkek Versiyonu Var Mı

Kegel Egzersizleri Erkek Versiyonu Var Mı
Kegel Egzersizleri Erkek Versiyonu Var Mı

Kegel egzersizi sürekli kadınlarla bütünleşmiş bir egzersiz çeşidi gibi görülse de kegel egzersizleri erkek versiyonu da vardır. Erkekler için bu hareketlerin ortaya çıkmasında ki amaç ise ilerleyen yaşlar ile gelen idrar kaçırma problemini ortadan kaldırmaktır. Erkeklerde kegel egzersizleri günde 2-3 kere yapılırsa idrar kaçırma problemi tamamen önlenebilir.

Erkeklerde kegel egzersizi yaparken kullanılacak kaslar nasıl bulunur?

 • İdrar yaparken yarısında idrar yapmayı yavaşlatın yada tamamen durdurun bu şekilde hangi kaslar olduğunu bulabileceksiniz.
 • Bir diğer metod ise karnınızda, bacaklarınızda ki ve kalça da ki kasları aynı anda kasmaktır. Fakat en kolayı idrar yaparken, idrar yapma hızını yavaşlatarak yada tamamen durdurarak kası bulabilirsiniz.

Şimdi geldik erkeklerde kegel egzersizi nasıl yapılır konusuna, bu hareketleri günde 3 kez yapmanız da fayda vardır.

 • Günde 2 yada 3 set 10 tekrar şeklinde yapmaya özen gösterin.
 • Her sette 5 saniye sıkıp bırakın ve 10 tekrar yapmaya çalışın.

İlk zamanlarda etkilerini çok çabuk fark edeceksiniz.

Pelvik Kaslar Nasıl Keşfedilir

Pelvik Kaslar Nasıl Keşfedilir
Pelvik Kaslar Nasıl Keşfedilir

En çok gelen sorulardan birisi ise pelvik kasların yani vajinal kasların nerede olduğu ve kendimiz tarafından nasıl keşfedilebileceği. Aslında kegel egzersizi yaparken geliştirdiğimiz pelvik kasları gün içerisinde kullanıyoruz. Mesela gün içerisinde idrar atmak istiyorsanız ve aciliyetiniz varsa bu kasları sıkarak idrarınızı tutuyorsunuz. Daha sonrasında ise pelvik kasları gevşeterek idrar boşaltımını gerçekleştiriyorsunuz.

Bunun yanı sıra küçük tuvaletinizi yaparken boşaltım esnasında çişinizi tutup bırakarak bu kasları nasıl keşfedeceğinizi öğrenebilirsiniz. Gayet kolay keşfettikten sonra kegel egzersizleri setlerini yapabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Nasıl Ortaya Çıktı

kegel egzersizi ortaya nasıl çıktı
kegel egzersizi ortaya nasıl çıktı

Kegel egzersizleri ilginçtir 1948 yılında ortaya çıkmıştır, kegel egzersizlerini bulan doktorun ismi Dr. Arnold Kegel olduğu için bu ismi almıştır. O zamanlarda pelvik kasların çalıştırılabilmesi keşfedilmiştir, biz yenilerde bu ismi duysak da, gördüğünüz üzere AB ve Amerika’da yıllardır bu egzersizler uygulanmaya devam ediyor.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Yapılırsa Etki Gösterir

 

Özellikle hamilelikte 1. trimester bittiğinde bu hareketlere başlayıp hamilelik sonuna kadar düzenli olarak yapmak, normal doğum ile doğum yapmanıza çok etkili olacaktır. Rahatça normal doğumu gerçekleştirebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir :   Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

Genel olarak hamile olmayan kadınlarda kegel egzersizi hareketlerine başladıktan 4-5 hafta içerisinde etki görülmektedir. Fakat bunlar kesin süreler olmayıp, pelvik kasların esnekliğine göre değişmekte olduğu için 3 ile 6 ay arasında etki gösteren de olacaktır. Ne olursa olsun 6 ay devam edebilirseniz, o sabrı gösterebilirseniz, 6 ay boyunca devam etmeye çalışın. Etkilerini mutlaka göreceksiniz.

Kegel Egzersizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kegel egzersizi yaparken dikkat edeceğiniz en önemli husus belde ve karın bölgesinde herhangi bir ağrı olmamasıdır. Birde genelde karın bölgesinin ağrıdığından şikayetçi hanımlar var onlar muhtemelen karın kaslarını çalıştırmış olabilirler. Bu sebeple kegel egzersizleri bitiminde karın kaslarınız ağrıyorsa, pelvik kaslarınızı bulup tekrar egzersiz yapmayı deneyin.

Kegel Egzersizleri Her Yaş için Uygun Mudur

Aslında bu konuya şöyle bakabiliriz, bir çok genç kızın problemi olan vajinusmus problemi kegel egzersizi yardımı ile çözülebilir. Şöyle ki genç kızlarda pelvik kaslar çok sıkı olmakla birlikte, kullanmayı bilinmediği için problem oluyor. İlk ilişkide yada hamilelikte pelvik kasları kullanmayı öğrenmek bir avantaj olabilmektedir. Ağrılı cinsel birleşmelerde de kegel egzersizi sayesinde tedavi edilmektedir.

Kolay Kegel Egzersizleri

Son olarak tipik kegel egzersizlerini vermek istiyorum, en kolay hali ile ve en standart hali ile kegel egzersizleri bu şekilde yapılmaktadır. Bu egzersizleri zorlanmadan yapabilirsiniz, hatta daha önce anlattıklarımdan daha kolay olduğu için ilk bu vereceğim kegel egzersizi ile başlamak sizin yararınıza olabilir. Nitekim bu şekilde bir deneme evresi geçirebilir ve sonuçlara göre kararınızı verebilirsiniz. Yine özellikle belirtmemde fayda var kegel egzersizleri günün her anında rahatlıkla yapılabilir. Toplu taşımada, otobüs durağında oturarak yada ayakta her şekilde kegel egzersizi yapabilirsiniz. Birde bu kolay kegel egzersizleri evrelerini bizlere ulaştıran doktor Mumcu egzersizlerin sayısını ve sıklığının arttırılması konusunda sizleri uyarıyor. Çünkü egzersiz sayısının setlerinin olur olmaz arttırılması kasların çok kasılmasına yine bu yüzden de idrar kaçırma olayının devam etmesine yol açabilirmiş. Şimdi gelelim en kolay kegel egzersizleri kısmına;

 • İlk olarak küçük tuvaletinizi yapın.
 • Daha önce anlattığım yöntem ile bulmuş olduğunuz pelvik kaslarınızı kasın ve 10’a kadar sayın bırakın.
 • İkinci olarak kasları gevşetin yine 10’a kadar sayın bırakın.
 • Bu egzersizi günde 3 set 10’ar tekrar olmak üzere her daim yapabilirsiniz.

4-6 haftalık zaman diliminde etkilerini görmeye başlayacaksanız. Eğer pelvik kaslarınız çok gevşek ise sonuçlarını 3-6 arası bir zaman diliminde göreceksiniz. Fakat asla vazgeçmeyin kegel egzersizi yapmaya devam edin. Sizler için hazırladığım videoyu da izleyebilirsiniz. Kegel egzersizleri yapıyorsanız mutlaka deneyimlerinizi yazı sonunda ki yorum bölümünden bizlerle paylaşınız.

 

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status