• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır

Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır

Kadınlar için kolay kilo almak için en önemli çağlar sırası ile ergenlik, doğum öncesi ve sonrası, menapoz dönemi olarak öne çıkmaktadır.

Öyle ki kadınlar da 20’li yaşlardan sonra metabolizma hızı %2 azalmaktadır, 30’lu yaşlardan sonra metabolizma hızı %4 azalacaktır. Menapoz döneminde ise bu oran birden bire %10’a çıkmaktadır. Malesef kadınlarda menapoz döneminde yağ hücreleri östrojen üretmektedir ve yağlanma artmaktadır.

Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır
Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır

Menapoz döneminde ki kadınların özellikle yediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

İkinci olarak doğum da kadınlar kilo alabilmektedir. Doğum öncesi ve doğum sonrasında da yağlanma oluşabilmektedir. Özellikle doğumdan sonra emzirme döneminde süt çoğalsın diye çevre şekerli gıdalar tüketilmesini söyleyebilir. Kesinlikle bu kulaktan dolma bilgilerin dinlenilmemesi gereklidir.

Sizin için en sağlıklı, en doğru gıdalar ne ise bu şekilde beslenmeniz gerekmektedir.

Kadınlar Hangi Yaştan Sonra Kilo Alır

Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır
Kadınlar Hangi Yaşlardan Sonra Daha Kolay Kilo Alır

Kadınlar belli bir yaştan sonra özellikle menopoz döneminden sonra daha kolay kilo almaya başlarlar. Bu dönemden sonra vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) azalmaya başlar.

Bu da yağların karın bölgesinde daha kolay depolanmasına neden olur. Ayrıca bu dönemden sonra kandaki kolesterol seviyesinde de yükselmeler görülür. Bu yüzden menopoz yaşandıktan sonra kadınlar yediklerine çok daha fazla dikkat etmeye başlamalıdır.

Bir diğer hızlı kilo almaya başlama dönemi de 25 yaş ve sonrasıdır. Bu bilimsel olarak açıklanamasa da, bu dönemlerde yavaş yavaş öğrencilik dönemi bitmiş, iş hayatı başlamış durumdadır. Bu dönemlerde hareket azalır ve metabolizma hızı da düşmeye başlar. Bu yüzden kilo almak daha da kolaylaşır. Otuzlu yaşlarda kadınlarda önemli noktalardan biridir.

Çünkü bu yaşlardan itibaren her 6 ayda bir vücut metabolizma hızı yaklaşık %1 oranında düşer ve harcadığınız kalori de bu oranda azalır. Daha kolay kilo alınan bir başka dönem de hamilelik dönemidir. Bu dönemde hem anne karnındaki bebeği, hem de bireyin kendisini beslemesi oldukça doğaldır ve kilo alımı hızla gerçekleşir. Hamilelik boyunca kadınlar ortalama 12 – 20 kilo alırlar. Hamilelikten kalan bu kiloları vermek de bir o kadar güçtür. Kadınların metabolizması daha çok yağ üzerine kurulduğundan, kilo almaları daha kolaydır. Özellikle yağların yıkımları karbonhidratlara göre daha zor olduğu için de kilo verilmesi daha zor olur.

İlginizi Çekebilir :   Kilo Almak İsteyenler Kahvaltıda Neler Yemelidir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status