• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kabızlık Tedavisinde Neler Yapılmalıdır? 

Kabızlık Tedavisinde Neler Yapılmalıdır? 

Bağırsakların hareketlerinin yavaşlaması ile oluşan kabızlık hem fiziken hem de ruhen rahatsızlık yaratan bir hastalıktır. Bilimsel araştırmalara göre kabızlığın geçmesine yardımcı olan yiyecekler, kabızlığın nasıl giderileceği hakkında tavsiyeler ve kabızlığın geçmesine yardımcı olacak bitkisel tarifleri sunuyoruz.

Kabız olduğunuzda başvuracağınız ilk yöntem su içmek olmalıdır. Bağırsaklarımızı, vücudumuzun tahliye boruları olarak düşünebiliriz ve vücut atıklarının rahatlıkla dışarıya atılması için sıvıya ihtiyacı vardır. Su, içerdiği faydalı mineraller sayesinde bağırsaklarımızın temizlenmesini, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar.

 

Kabızlık sorunu yaşayan her insan, günde 15 bardak suyu mutlaka içmelidir.

 

Kabızlıktan Kurtulmanızı Sağlayacak Yiyecekler

 

Kabızlık Tedavisi ne iyi gelir
Kabızlık Tedavisi ne iyi gelir

Kabızlıktan tamamen kurtulmanızı sağlayacak yiyecekler aşağıda ki gibi sıralanmıştır. Bu yiyecekler sorununuza çözüm olabileceği gibi kabızın neden olduğu sorunu bulmak çok önemlidir. Aşağıda bu yiyeceklerin listesi verilmiştir.

 

Kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı yiyecekler şunlardır.

 

Keten tohumu

 

Keten tohumu doğanın bizlere sunduğu özel besinlerden biridir. İçerisinde yüksek lif bulunduran keten tohumu, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını ve kabızlığın giderilmesini sağlar. Keten tohumu mideye ulaştığında, mide sıvısı ile birleşip jel kıvamını aldığından tüm bağırsak mukozasını sarar ve jel kıvamının kayganlaştırıcı etkisiyle dışkının sadece bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur. Keten tohumunu tek başına tüketmek biraz zor olduğundan diğer gıdalarla birlikte alabilirsiniz. Özellikle salata, tavuk yemekleri üzerine serperek yiyebilirsiniz.

 

Yulaf kepeği

 

Kabızlığa iyi gelen yiyeceklerin en iyilerinden biri de yulaf kepeğidir. Yulaf kepeği uzun süre tokluk hissi sağlar, bağırsaklara ulaştığında bağırsakların iç yüzeyini krem gibi sarar. Bu sayede tıpkı keten tohumu gibi dışkının bağırsaklardan daha kolay atılmasını sağlar. Yulaf kepeği birçok marketin doğal ürün reyonunda satılmaktadır. Ayrıca yulaf kepeği kilo vermenize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir :   Haşlanmış Limon Diyeti Nasıl Yapılır

 

Pırasa

 

Kabızlıktan Kurtulmanızı Sağlayacak Yiyecekler
Kabızlıktan Kurtulmanızı Sağlayacak Yiyecekler

Pırasa, içerdiği maddeler sayesinde bağırsak hareketlerini normalin üstüne çıkartıp kabızlığın giderilmesine etki eder. Özellikle zeytinyağı ile yapılan pırasa yemeklerini tükettikten sonra su içtiğiniz takdirde, tuvalete çıkmanız daha kolay olacaktır. Pırasa, bağırsakları çalışmaya teşvik eder ve zeytinyağı ile beklemiş dışkının yumuşamasına yardımcı olur.

 

Hareket Etmek

Hareketsiz bir yaşam bağırsak tembelliğinin en önemli sebeplerinden biridir. Eğer bir insan, saatlerce oturduğu yerden kalkmıyor veya ulaşımını yürüyerek değil de araçlarla sağlıyorsa, kabızlık yaşaması normaldir. Bağırsak tembelliği dolayısıyla kabızlıktan kurtulmak için gün içinde mutlaka yürüyüş yapın. Her gün 45 dakika yürüyerek kabızlık sorununu minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status