• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HPV Nedir

HPV Nedir

HPV insan papilloma virüsünü ifade etmektedir. Cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkekler hayatları boyunca bir defa bu virüse maruz kalabilirler. HPV nedir belirtileri nelerdir konularına değineceğiz.

Hpv virüsü günden güne görülme olasılığı artmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 14 milyon kişi Hpv virüsü kapmaktadır.

Hpv virüsü 150’den fazla farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerin 40’tan fazlası genital bölgede etkilidir. HPV virüsleri papilom adı verilen siğillere neden olmaktadır. Hpv nedir konusunu detaylı bir şekilde anlatacağım yalnız okumayı sevmeyenler için kısa ve özet şeklinde bilgiler vermek istiyorum. Hpv nedir ve nasıl bulaşır konusuna gelecek olursak.

 

Hpv Nedir ve Nasıl Bulaşır

Hpv nedir, belirtileri nelerdir, kimlerde görülür ve nasıl bulaşır sorularına kısa bir özet vermek istiyorum.

  • Dünya’da 79 milyon kadın ve erkek aktif olarak bu virüsü taşımaktadır.
  • Hpv virüsü sanılanın aksine vücut salgıları ile yayılan bir virüs değildir. Hpv virüsü cilt teması yoluyla bulaşır. Cinsel yollardan buluşan hpv virüsü her zaman bu şekilde bulaşmaya bilir. Hayatı boyunca hiçbir cinsel aktivitesi olmamış bir insanda da HPV virüsü görülebilir.
  • Hpv virüsü oral, anal ve vajinal seks yoluyla yayılabilir.
  • Daha önce sadece cinsel yollardan bulaşmadığını söylemiştim. Hpv virüsü doğum esnasında bebeğe bulaşabilir, yani insanlar doğuştan da bu virüsü taşıyabilirler. Bu yüzden bu virüsü taşıyan insanlara ön yargı ile yaklaşmayın.
  • Hpv virüsü genital siğillere neden olur, düşük riskli ve yüksek risk taşıyan çeşitleri vardır. Yüksek riskli grup maalesef kansere sebep olmaktadır.

Birçok Hpv virüsü ellerde, ayaklarda, genital organda siğiller oluşturarak belirti verir, fakat işin ilginç tarafı genellikle siğil oluşturan hpv virüsleri düşük risk grubundadır.

İlginizi Çekebilir :   Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir? Havuç Suyu Ne Zaman İçilmeli?

Bazı siğil üreten Hpv virüsü grubu kansere sebep olan Hpv virüsünden farklıdır. Genital bölgede siğillere sebep olan Hpv virüsü düşük riskli HPV 6 ve HPV 11’dir. Kansere neden olan yüksek riskli grupta yer alanlar türler ise HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 olarak bilinir.

Hpv virüsü her zaman cinsel birleşme ile oluşmayabilir deri ile derinin temas etmesinden de oluşabilir, fakat genelde vajinal ve anal seks yoluyla yayılmaktadır.

 

Hpv virüsü vücutta pasif olarak da kalabilir, daha sonra vücutta birkaç ay içerisinde aktifte olabilir. Çoğu zaman vücutta pasif olarak bekleyen bu virüs, aktif olduğunda siğiller ile birlikte kendisini gösterebilir. Bu siğiller kalıcı olursa kanseri tetikleyebilir, böyle bir durumda doktora görünmenizde fayda var.

Hpv virüsü çok değişkenlik gösterir, vücuda girdikten aylar, haftalar sonra kendini gösterebilir, ya da hiç göstermez. Bu yüzden bu virüsü cinsel ilişki yoluyla kapmış iseniz, partnerinizin de bu virüsü taşıdığından haberi olmayabilir. Hpv nedir, vücutta nasıl açığa çıkar, bu konulara cevap aradık. Hpv nedir konusundan ziyade hpv tedavisi konusuna gelmek istiyorum. Birçok insan hpv nedir konusunda bilinçli değildir.

HPV Tedavisi

Bazı hpv virüsü türlerini bağışıklık sisteminiz doğal olarak temizler. Cinsel olarak aktifseniz, arada sırada Pap testi yaptırmanızda fayda vardır. Fakat ilginçtir ki Hpv testi erkeklere yapılmaz. Hpv nedir konusuna alt başlık olarak hpv tedavisini yazsam da ayrı başlık halinde bu konuyu ele alacağım.

Hpv virüsünü test ile tespit etmek oldukça güçtür. Bu virüsün en büyük belirtisi olan genital siğiller ile teşhis koyulabilir. Genital siğiller belirtileri ile açığa çıkan Hpv virüsü kanser için düşük risk grubundadır.

Kadınlar da ise 25-64 yaş aralığına servikal tarama yapılarak HPV bulunabilir. Bu test serviklerdeki hücre değişimlerini araştırır. Eğer bu hücrelerde değişiklikler var ise doktorunuz laboratuvardan HPV virüsü taraması ister. Bu testi yılda bir yaptırabilirsiniz. Hpv nedir konusuna genel bilgiler verdim, fakat hpv tedavisi konusu için de ayrı bir yazı hazırlayacağım. Bu yazı da hpv testi, hpv tedavisi gibi konulara daha fazla yer vereceğim.

İlginizi Çekebilir :   1600 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır

Maalesef insanlar hpv nedir, ne sıklıkta görülür, tedavi süreci nasıldır gibi konulardan bir haberler. Hpv nedir konusunu öğrenmeniz sizi daha bilinçli yapar en azından genital bölgede ki siğillerden şüphelenirsiniz.

Maalesef hpv nedir konusu okullarda da öğretilmediğinden dolayı gençlerimiz başlarına geldiğinde öğreniyorlar. Hpv nedir konusunda hpv den korunma yolları gibi bilgilere yer vermedik. Bundan sonra ki konularda hpv nedir konusuna daha fazla açıklık getireceğiz.

Hpv nedir konusunu yeteri kadar verdik, HPV ile diğer konuları da inceleyebilirsiniz. Hpv hakkında daha fazla bilgi almak için görseli tıkla;

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status