• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz

Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz

Hızlı kilo vermek için akla gelen ilk besinler sebze ve meyvelerdir. Bu besinlerin lif oranı yüksek olduğu için, bunları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bu yazımızda hızlı kilo vermek için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz konusunda bilgi vereceğim. Bu konuda çeşitli görüşler olsa da genel tavsiyelere dayanarak bir derleme oluşturdum.

Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz Tavsiye

Öncelikle hızlı kilo vermek için tüketilmesi gereken gıdalar proteinli gıdalar olmaktadır. Proteinli gıdalar tükettiğinizde metabolizmanız hızlanır ve hızlı kilo verebilirsiniz. Bu beslenme tipini uzun soluklu yapmak sağlıklı değildir. Ancak ketojenik diyetlerin temeli de protein ağırlıklı beslenmeye dayanmaktadır.

Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz
Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz

Öncelikle kilolu kişiler tatlı meyveler yerine daha çok ekşi meyveleri tercih etmelidirler. Örneğin muz yerine ekşi elma, çilek yerine erik gibi. Tatlı meyvelerde fruktoz oranı daha yüksek olduğu için kalori değerleri de o oranda yükselir.

Diyete başlayan kişiler hemen tüm ürünlerin light olanını seçmeye başlar. Bu light ürünlerin özelliği enerji veriminin %25 oranında azaltılmasıdır. Fakat ürünler süt, peynir veya yoğurt ise kesinlikle light seçim yapılmalıdır. Light ürünlerin genellikle pembe ambalajlara sarıldığına da dikkat edin.

Öte yandan ekmek seçiminizde mutlaka ama mutlaka lif oranı yüksek olan esmer ekmekler tercih edilmelidir. Esmer ekmeğin sindirimi beyaz ekmeğe göre çok daha rahattır ve kalori değeri daha düşüktür. Kepek ve çavdar ekmekleri hızlı kilo vermek isteyen bireylere en başta önerilen besinlerdendir.

Lifli Yiyecekler Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor

Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz
Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz

Vücuda lifli yiyecekler alındığında kolesterol, tansiyon, kan şekeri otomatik olarak düzenlenmeye başlar. Bağırsaklar zorlanmadan bu besin gruplarını sindirir ve kana daha çabuk karışmasını sağlar. Ayrıca kalın bağırsak kanserinin de önüne geçmiş olursunuz. Piyasada her türlü ürünün esmer olanını bulabilirsiniz. Örneğin makarnanın, pilavın kepekli olanlarını tercih etmek hem sağlığınız açısından hem de kilo vermeniz açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden diyetin altın kurallarından biri de lifli yiyecekler tüketmektir.

İlginizi Çekebilir :   Muz Diyeti Nedir | Muz Diyeti Nasıl Yapılır

Hızlı kilo vermek için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz diye soracak olursak en başlarda lif oranı yüksek yiyecekler gelecektir. Lif oranı yüksek diğer yiyecekler ise şöyle sıralanabilir. Kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya, bulgur. Bu kuru bakliyatlar haftada en az 2 kere tüketilmelidir. Kilo vermek isteyenlerin kırmızı etten ziyade tavuk veya balık tüketmeleri daha doğru olacaktır.

Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz? Nasıl Beslenmeliyiz?

Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz
Hızlı Kilo Vermek için Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz

Daha önce de belirttiğim üzere protein ağırlıklı beslenme çeşidi, yani süt, balık, yumurta, yoğurt, kırmızı et gibi besinleri tüketmek hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır. En önemlisi öğün sıklığı yani öğünler arasını çok tutmayıp azar azar beslenmekte, mideyi rahatlatarak sindirimi kolaylaştıracaktır. Ara öğünlerde meyveli yoğurt, ayran gibi hafif besinleri tüketebilirsiniz. Badem, ceviz gibi enerji bakımından büyük, kendisi küçük yiyeceklerde kilo veriminde kilit rol oynar. Çünkü sindirimi kolaydır ve çok enerji vereceğinden tok tutar.

Ananas ve elma gibi yiyecekler de yağ yakınıma yardımcı, metabolizmayı hızlandırıcı yiyeceklerdir. Süt ve yoğurt kalsiyum kaynağı olduğu için kilo verme sürecinde günde en az iki su bardağı alınmalıdır. Yeşil çay da kilo verimini hızlandırıcı bir destek ürünüdür. Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi lifli beslenerek, günlük lif alımını yüksek seviyede tutarak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Hızlı kilo vermek için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz konusunda söyleyeceklerimiz bu kadar.

( son güncelleme : 15/12/2017 )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Çevremde çok kilolu insanlar var.Özellikle bu yazınızı onlara okutacağım.Uygulamaya koymaları için de yardımcı olacağım.

  2. Hızlı kilo vermek zararlı olabilir. Önemli olan doğru bir şekilde sağlıklı ve kalıcı kilo vermektir.

  3. Kilo sorunumuz yok şükürler olsun, akşam 9 dan sonra yemek yememek bence kilo sıkıntısı olan kişilerin sıkıntısını azaltacaktır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status