• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Hangi Alkollü İçkiler Daha Çok Kilo Aldırır

Hangi Alkollü İçkiler Daha Çok Kilo Aldırır

Bu konumda bana sıkça sorulan hangi alkollü içkiler daha çok kilo aldırır konusunu cevap arayacağım. Alkol tüketimi her zaman dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Bilindiği gibi alkol vücuda zararlı aşırı tüketimi ciddi sağlık problemlerine yol açan bir maddedir. Alkolün yan etkilerinden biri de kilo aldırmaya müsait bir yapıda olmasıdır. Gelin bunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Alkol Şişmanlatır Mı?

Alkol’ün zararlarını hepimiz biliriz, vücut hücreleri için zararlı olan toksik maddelerini yapısında bulundurur. Fakat bunun yanı sıra alkol’ün pek bilinmedik yanı ise içeriğinde yüksek kalori bulunmasıdır.

Genel olarak alkollerin 1 gramında 7 kalori olduğu kabul edilir. Bu yaklaşım ile 10 ml içkide 5 ml alkol olduğunu kabul edersek, bir bardak(30 ml) votka, viski yada rakı da 100 kalori olduğunu kabul edebiliriz.

 

Fakat bu kalori oranı tüm alkollerde farklı olmaktadır. Distile içkiler olan rakı, votka, tekila ve viski daha çok kalori içerir ve daha hızlı kilo almanızı sağlar. Bir bardak şarapta(150 ml) ortalama 100 kalori olduğunu kabul ederiz, her gün bir bardak şarap içen birey 5. Hafta sonunda 350 kalori(500 gr vücut yağı) almış olur.

 

Peki Aşırı Kilo Almamak için Hangi içkileri Tercih Etmeliyiz?

Öncelikle dikkat edilecek husus alkol oranıdır. Alkol oranı yüksek içkileri kalori değeri de bir o kadar yüksektir. Özellikle viski, rakı ve votka gibi alkol oranı yüksek içkiler kilo aldırmaya müsaittir. Bunların yanında tüketeceğiniz kuru yemiş ve benzeri besinler de kalori değerini yükseltecektir. Ayrıca kokteyl şeklinde veya meyve suyuyla tüketilen alkollü içecekler de aldığınız kaloriyi arttırır. Tükettiğiniz içki kadar yanındaki yiyeceklere de dikkat etmelisiniz. Düşük alkollü içkileri fazla tüketmek de size zararlı olacaktır. Örneğin bira yapısı gereği şeker ve arpa bulundurur. Kalorisi hiç de azımsanmayacak bir içecektir. Alkol oranı sizi yanıltmasın toplum içindeki bira göbeği tabiri gayet doğru bir tespittir. Alkol tüketimi dozunda olduğu sürece size faydalıdır. İpin ucunu kaçırdığınız anda aldığınız her kalori size kilo olarak geri dönecektir. Alkol oranı yüksek içkileri tercih ederken çok dikkat etmelisiniz. Kendinize hakim olduğunuz sürece her türlü besini tüketebilirsiniz. Örneğin rakı içerken 5 çeşit meze alacağınıza 2 çeşit mezeyle yetinin. Her meze tahmin ettiğiniz gibi yüksek kalorilidir. Bunların yanında bir de yüksek alkollü olan rakıyı içtiğinizde kilo almaya davetiye çıkarırsınız. Her şeyden azar azar tercih ettiğiniz takdirde hem keyifli vakit geçirirsiniz hem de kilonuza dikkat etmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir :   Mide Bandı Nedir? Mide Bandı ile Kilo Verilebilir Mi?

Peki Hangi Alkollü İçkiler Daha Çok Kilo Aldırır?

Şimdi hep beraber kalorisi en düşük alkollü içeceklere bir göz atalım.

Kalorisi En Düşük Olan İçkiler;

 •   Vermut 1 Kadeh (25 ml)  =   42 Kalori
 •   Likör 1 Kadeh(25 ml)       =   100 Kalori
 •   Şarap 1 Kadeh(150 ml)    =   100 Kalori
 •   Rom 1 Kadeh (50 ml)       = 125 Kalori
 •   Şampanya 1 Kadeh (100 ml) = 126 Kalori
 •   Viski 1 Kadeh (50 ml)       = 138 Kalori
 •   Tekila 1 Kadeh (50 ml)    = 138 Kalori
 •   Bira 1 Şişe (33 ml)           = 140 Kalori
 •   Rakı 1 Duble (85 ml)       = 250 Kalori
 •   Votka 1 Kadeh (100 ml)   = 263 Kalori

Ayrıntılı bilgi için Hangi İçkiler Kilo Yapar Konumuzu İnceleyin

Görüldüğü üzere en az kalori verenden en çok kalori verene doğru sıraladığımızda, distile yani damıtılmış içkiler daha çok kilo aldırmaktadır. Bunun yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz üzere mezelerde kilo aldırmaktadır. Gelin bu mezelerin bazılarına bir göz atalım;

 • Fındık (100 gr) = 635 Kalori
 • Badem (100 gr) = 598 Kalori
 • Yer Fıstığı (100 gr) = 567 Kalori
 • Antep Fıstığı (100 gr) = 560 Kalori
 • Meyve Tabağı (1 porsiyon) = yaklaşık 270 Kalori
 • Haydari (100 gr) = 200 Kalori
 • Rus Salatası (100 gr) = 110 Kalori
 • Acılı Ezme (100 gr) = 81 Kalori

 

Mezelerin kalori değerleri alkole göre daha çok olduğu için, meze yerken aşırı kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Kokteyli alkollerde alkolün yanı sıra, kokteylin içindeki meyvelerin ve şekerin kalori miktarı da ekleneceği için, kokteyller sek içkilere göre daha fazla kalori içerirler. Alkollü içkiler genelde buzlu tüketilir ve sindirimin en durgun olduğu saatlerde yani genelde gece saatlerinde tüketildiği için de kilo alımını kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilir :   Dukan Bira Diyeti

Hangi Alkollü İçkiler daha Çabuk Sarhoş Eder?

Aslında bu sorunun cevabı bünyeye göre değişir fakat kaba taslak cevap vermeye çalışalım. Her alkollü içkinin alkol oranı birbirinden farklıdır, yüksek alkollü içkilerin sarhoş etmesi daha kuvvetlidir. Sarhoş olma bünyenin alkole alışması ile alakalı bir olaydır, bünye alkole alıştıysa vücut daha geç sarhoş olur. Damıtılmış alkol grubunda olan Rakı, Viski, Votka, Cin ve Konyak gibi içkiler daha çabuk sarhoş yaparlar. Bunun sebebi ise bunlardaki alkol oranının %30 ila % 50 arasında olmasıdır. Bira ve şarap gibi içkilerin alkol oranları damıtılmış içkilere göre daha azdır. Bunlar kişileri daha geç sarhoş eder, çünkü alkol oranı düşük olduğu için kandaki konsantrasyonu daha az olacaktır.

Hangi Alkollü İçkiler birlikte Tüketilmemelidir?

Alkollü içeceklerin yapılış şekilleri birbirinden farklıdır, birbirlerinden farklı fermantasyon gösterdikleri için ise alkol oranları farklı olmaktadır. Vücut’a bir kere alkol girdiğinde kanın konsantrasyon değer değişecektir. Bildiğiniz üzere toksit maddeleri vücutta karaciğer temizler fakat alkol aldığınızda karaciğeriniz aldığınız alkol miktarını aynı anda süzemez. Genelde hangi alkolle başladıysanız o alkolle geceyi tamamlamanız tavsiye edilir. Karaciğeriniz açısından bu sorun olmasa da mideniz farklı alkollere farklı tepki verebilir. Ne kadar çok alkolü midenizde karıştırırsanız, tüketim sonunda mideniz bulanabilir ve kusabilirsiniz. Bu yüzden şarap ve birayı karıştırmamanız tavsiye edilir. Birde alkol tüketmeden önce mideyi hazırlamak için genelde ayran içilerek yada yoğurt yenerek mide rahatlatılır.

Hangi Alkollü İçkiler Daha Çok Kilo Aldırır İncelemesi

Bu soruya vereceğimiz yanıt ise likör türevleri olacaktır. Likör türevlerinde çok şeker bulunmaktadır. Bu sebeple size hızlı bir şekilde kilo aldırabilir, kalorisi yüksek içecekler olup, tüketilirken dikkat edilmesi gereklidir. En düşük kalorili alkol ise light bira olmaktadır, detaylı listeyi aşağıda ki görselden inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir
hangi içkiler kilo yapmaz
hangi içkiler kilo yapmaz

Aşağıda sizler için hazırladığımız önemli bilgiler ile sadeleştirip yayına soktuğumuz videomuzu da inceleyebilirsiniz. Lütfen hangi alkollü içkiler daha çok kilo aldırır konusunda bilgi sahibiyseniz yoruma yazıp bizleri de bilgilendiriniz, bilginiz paylaştıkça değerlidir.

 

( son güncelleme : 23/11/2017 )

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

44 yorum

  • Bira kilo aldırmaz. Yanında yedirdiği kuruyemiş vb. ürünler kilo aldırır. Fakat sağlıklı kilo almak varken bu tarz şeyleri tüketerek kilo almak tamamen yanlıştır.

 1. aslında alkollü içeceklerin hemen hemen tümü aldırıyor ama detaylı anlatımınız faydalı oldu teşekkürler.

 2. Bildiğimiz üzere alkollü içecekler sağlığa zararlı olduğu kadar, hızlı kilo almamıza sebep olabilirler. Sürekli olarak alınan alkol beyinde düşünce sistemine zarar verdiği gibi, aşırı yağlanmaya sebep oluyor. Alkoldan uzak duralım, içenleri uyaralım 🙂 Kalın sağlıcakla!

 3. Ben de en fazla bira aldırıyor… Bir ara bira olayını fazla kaçırınca 90 kilo olmuşturm… 20 kilosu göbekti tabi…

 4. Alkolde kullanmıyorum saglıgıma zararlı olmasın diye akşamdan akşama bir kadeh palmiye şarabı yeterli bence 🙂

 5. Yüksek alkollü içecekler, alkol oranı daha fazla olduğu için daha kalorilidir. Alkollü içeceğin kalorisini içerisindeki alkol oranın belirler. Bu nedenle tüketilen alkolun miktarı kalorisini değiştirecektir.

  Bu nedenle bazı alkol çeşitlerine bakarsak meyveli tatlandırıcılı alkoller şeker ekleneceğinden şeker de bizim kilo almamıza neden olabilir.

 6. Aslında alkolden ziyade alkol yanında tüketilen aburcubur çok fazla kilo alımına sebep oluyor.

 7. Alkol kullanmıyorum ancak çevremde gördüğüm kadarıyla Bira ciddi ölçüde kilo artışına neden oluyor.

 8. Kilo almak için bira içen insanlar var gerçekten yapmayın arkadaşlar kilo alacaksanız sağlıklı kilo almaya çalışın bence.

 9. Alkol ile ancak göbek yapılır diye biliyordum 🙂 gayet bilgilendirici bir makale olmuş klavyene saglık

 10. bunu öğrenmem iyi oldu. Ona göre hangi içkiyi daha az tüketmem gerektiğini öğrenirim. teşekkürlerr

 11. Teşekkürler bu yazınız için sanırım ben de alkollü içecekler yüzünden göbeğimi eritemedim bir türlü

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status