• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Neden daha Fazla Kalsiyuma İhtiyaç Vardır ?

Hamilelikte Neden daha Fazla Kalsiyuma İhtiyaç Vardır ?

Bu makalede hamilelikte kalsiyum tüketmeniz için yemeniz gereken gıdaları yazacağız. 18 yaş üzeri hamile ve emziren kadınlar için günde 1000 mg – 1300 mg kalsiyum tüketmek gerekmektedir.

En iyi kalsiyum kaynakları bilindiği üzere süt ve süt ürünleridir. Bunlar süt, peynir, yoğurt, krema çorba, puding ve diğer süt ürünleridir, bu besinlerde zengin kalsiyum kaynağıdır. Sebzelerde de kalsiyum bulunmaktadır. Bu brokoli, ıspanak, ve mevsim yeşillikleridir.Bunu yanı sıra deniz ürünleri, kuru bezelye ve fasulyede de bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca D vitamini vücudunuzun kalsiyum kullanmasına yardımcı olmaktadır. D vitamini yeterli miktarda güneşe maruz kalarak ve süt, yumurta, balık yiyerek elde edilebilir.

 

Gebelikte Kalsiyum Takviyesi Alınmalı Mıdır ?

 

Gebelikte Kalsiyum Takviyesi Alınmalı Mıdır
Gebelikte Kalsiyum Takviyesi Alınmalı Mıdır

 

Eğer kalsiyuma sahip olan gıdaları tüketmekte zorlanıyorsanız, kalsiyum takviyesi alma konusunda doktorunuzla veya diyetisyeniniz ile konuşunuz. Onlar size belirli miktarda kalsiyum takviyesi yaptırabilirler, ya da bir kısmını gıdalardan sağlayıp, bir kısmını da iğne takviyesi ile sağlayabilirler.

Kalsiyum takviyeleri olarak doktorunuz size Tums olarak kalsiyum içeren bazı antiasitler olmaktadır. Bunun yanı sıra çoklu vitamin takviyeleri de tavsiye edilebilir.

 

Laktoz Hassasiyeti ( intoleransı ) olan Gebeler Yeterli Kalsiyumu Nasıl Alabilirler ?

 

Laktoz Hassasiyeti ( intoleransı ) olan Gebeler Yeterli Kalsiyumu Nasıl Alabilirler
Laktoz Hassasiyeti ( intoleransı ) olan Gebeler Yeterli Kalsiyumu Nasıl Alabilirler

 

Eğer laktoz hassasiyetiniz varsa yinede vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu alabilirsiniz.

Peynir, yoğurt ve süzme peynir gibi daha az şekere sahip olan süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Yeşillik, brokoli, sardalye tüketebilirsiniz. Yemek ile beraber az miktarda süt tüketmeyi deneyebilirsiniz. Sütü bir gıda ile tüketmek size yardımcı olacaktır.

 

Kalsiyum önemli olduğu kadar hamilelilkte demir takviyesi de çok önemlidir, gebeler için demirin önemini belirttiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Hamileler için Balık Yağı Önemli Midir

 

Hamileler için Balık Yağı Önemli Midir
Hamileler için Balık Yağı Önemli Midir

 

Son olarak belki de en önemli konuya vurgu yapmak istiyorum, bana göre kalsiyum kadar balık yağı da gebeler için çok önem arz etmektedir. Balık yağı alırken mutlaka DHA değerlerine dikkat edin. Mutlaka 300’den fazla olanları almaya gayret gösterin, sizlere Alman markası olan Orzax markasının balık yağı çeşitlerini öneririm, gerçekten bu ürünlerde koku da yok ayrıca DHA’sı çok yüksek, hamilelikten sonra emizirirken de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Karpuz Peynir Diyeti Nasıl Yapılır? Haftada 4 Kiloya Kadar Verdiren Diyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status