• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Demir Kullanımı ve İhtiyacı

Hamilelikte Demir Kullanımı ve İhtiyacı

Hamilelikte demir kullanımı çok önemlidir, C vitamini vücudunuzda ki demirin kullanımına yardımcı olur. Demir ve demir takviyeli gıdalar ile C vitamini tüketmek çok önemlidir. Demir hemoglobinin önemli bir kısmını oluşturan ve vücuda oksijen taşıyan kandaki maddeyi oluşturan maddelerden bir tanesidir. Demirin ayrıca diğer bir görevi ise kaslara oksijen taşımaktır. Peki hamilelikte demir ihtiyacı ne kadardır ?

Kafein tüketmek demirin vücuda yarar sağlamasını engeller, kafein demiri inhibe edebilir. Demir takviyesinden sonra 1-3 saat arasında kafein tüketmeyiniz yada kafein içeren gıdaları tükettikten sonra demir tüketmeyiniz.

 

Hamilelikte Demir İhtiyacı Ne Kadardır

 

Hamilelikte Demir İhtiyacı Ne Kadardır
Hamilelikte Demir İhtiyacı Ne Kadardır

 

Hamileler için günlük tüketilmesi gereken demir miktarı 27 mg olmaktadır, bu emziren anneler için 15 mg’dır. Demir almak için en güzel yol kahvaltılık tahıl tüketmektir. Demir alımı ile demir emilimi konusunu karıştırmamak gerekmektedir. Vücuda demir emilimi karaciğer tarafından sağlanır.

Hamilelikte demir ihtiyacını karşılamak için en güzel yol tahıl ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, balık ve yeşil yapraklı sebzelerdir

Hamilelikte Demirin Vücuda Katkısı

 

Hamilelikte Demirin Vücuda Katkısı
Hamilelikte Demirin Vücuda Katkısı

 

Demir stres ve hastalıklara karşı direncinizi belli miktarda arttırır. Hamilelik sırasında vücudunuz demiri daha verimli emer. Sizin ve bebeğinizin  daha sağlıklı olması için ve yeterli miktarda oksijen aldığından emin olmak için demir tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca demirin bir diğer önemli geri ise sinirlilik, halsizlik, yorgunluk ve depresyonu önlemeye yardımcı olmasıdır.

Dengeli bir hamilelik diyeti ile günlük alacağınız demir miktarını düzenleyebilirsiniz. Aşağıda yazacağımız önerileri dikkate alarak demir tüketiminizi düzenleyebilirsiniz.

 

Hamilelikte Demir Kullanımının Yan Etkileri

 

Hamilelikte Demir Kullanımının Yan Etkileri
Hamilelikte Demir Kullanımının Yan Etkileri

 

Demir yiyeceklerin pişirilmesi ile kaybolabilmektedir, bu sebeple demir içeren gıdaların pişirilme sürelerini kısa tutunuz ve mutlaka su ekleyiniz. Çünkü eklediğiniz su gıdadan çıkan demirin suya karışmasını sağlayacaktır. Dökme tipi tencerelerden de pişirdiğiniz gıdaya demir geçebilir. Hamilelikte demir kullanımı vücudunuzun dengesi için çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir :   Gebelik Belirtilerine Hormonların Etkisi

Demir takviyesinin en büyük yan etkisi kabızlık olmaktadır. Kabızlıktan kurtulmak için bol bol tahıllı ekmek, tahıllar, meyve ve sebze tüketmek gereklidir. Ayrıca günde en az 8 bardak su tüketmek gereklidir.

 

Hamilelikte Aşerme

 

Hamilelikte Aşerme
Hamilelikte Aşerme

 

Hamilelikte Aşerme çok normal bir dürtüdür. Hamilelikte aşerme ile ilgili kabul edilen bir açıklama olmamasına rağmen kadınların 3’te 2’si bu dürtüyü yaşamaktadır. Belirli bir yiyecek için dürtü ortaya çıkıyorsa, hele ki bu çok yararlı bir maddeyse sizin karınıza olacaktır. Hamilelik diyeti sekteye uğrayabilir, fakat dürtü hissettiğiniz yiyecek günlük diyetinizdeki demir, kalsiyum, vitamin ve mineral miktarlarını karşılıyorsa o zaman sorun olmayacaktır.

Hamilelik sırasında bazı gıdalar için fikriniz değişebilir, sevmediğiniz gıdaları çok sevebilir, hiç sevmediğiniz gıdaları da birden bire sevebilirsiniz. Hamilelik sırasında bazı kadınlarda buz, nişasta, kil, anemi gibi demir eksikliği ile bağlantısı olabilir. Böyle bir durum hissettiğinizde mutlaka uzmanınız ile konuşun ve sakın ola bu dürtünüzü gerçekleştirmeyin, bu hem sizin için hem de bebeğiniz için çok büyük sorunlara yol açacaktır.

Eğer dengeli beslenmek istiyorsanız ve kilonuzu kontrol altına almak istiyorsanız mutlaka bir diyetisyene başvurunuz, ya da bağlı olduğunuz hekimden yardım isteyiniz. Hamilelikte sağlıklı beslenmek çok önemlidir, beslenmenize dikkat ediniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status