• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik için Egzersiz Önerileri

Hamilelik için Egzersiz Önerileri

Hamilelikte düzenli olarak yapacağınız egzersizler sağlıklı olmanızı ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hamilelikte egzersiz sizin duruşunuzu geliştirmenize, sırt ağrılarınıza ve yorgunluk gibi rahatsızlıklarınızı en aza indirebilirsiniz. Hamilelik sırasında gebelik diyabeti yani hamilelik sırasında gelişen diyabet ortaya çıkabilir. Hamilelik diyabetini önlemek, stresten kurtulmak, daha güçlü olmak için hamilelikte egzersiz şarttır.

Gebelikten önce aktif bir egzersiz hayatınız varsa, yine aynı egzersizleri aşırıya kaçmadan devam edebilirsiniz. Eski egzersizleriniz eğer ağırsa ve yapmakta sıkıntı yaşıyorsanız, sizin için en rahat egzersizi tercih edin. Hamilelikte aerobik egzersizi önerilmektedir.

 

hamilelikte egzersiz
hamilelikte egzersiz

 

Fakat ne yaparsanız yapın egzersiz takviminiz kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmelidir. Düzenli olarak yaptığınız bir egzersiz varsa gittiğiniz sağlık kurumuna bir danışın, fakat asla çok yorucu egzersizler yapmayın. Hamileliğin ilk aylarında yürüyüş kabul gören bir egzersizdir.

Kadın doğum uzmanları genelde günlük 30 dakikalık egzersizleri önermektedir, fakat bu vücut yapısına göre değişmektedir. Bu yüzden kendi başınıza hareket etmeyin.

 

Gebelikte Egzersiz Önerilmeyen Durumlar Nelerdir 

 

Gebelikte Egzersiz Önerilmeyen Durumlar Nelerdir 
Gebelikte Egzersiz Önerilmeyen Durumlar Nelerdir

 

Tıbbi bir rahatsızlığınız varsa gebelikte egzersiz önerilmez, bu rahatsızlıklar astım, kalp rahatsızlığı ve diyabeti olanlar için sakıncalı olabilir. Egzersiz bu tıbbi rahatsızlıkları olanlar için zararlı olabilir ;

  •  Kanama veya lekelenme
  •  Düşük Tehlikesi  ya da tekrarlayan düşük
  • Önceden prematüre doğum yapan da erken doğum yapan kişiler
  • Zayıf serviks

Bir egzersiz programı yapmadan önce mutlaka kadın doğum uzmanınız ile konuşmanız gerekmektedir. Sağlık kuruluşu sizin durumunuza göre bir egzersiz programı verecektir.

 

Hangi Egzersizler Hamilelikte Güvenlidir

 

Hangi Egzersizler Hamilelikte Güvenlidir 
Hangi Egzersizler Hamilelikte Güvenlidir

 

Aşırıya kaçılmadığı sürece egzersiz yapmak gebelikte güvenlidir, fakat ağır ve vücudu zorlayan egzersizler gebelikte tehlikelidir.

Peki hangi egzersizler hamilelikte güvenlidir, bunlar tempolu yürüyüş, aerobik, bisiklet sürmek , hamilelikte güvenli olan egzersizlerdendir. Bu egzersizler de yaralanma riski düşüktür ve doğuma kadar yapılabilir.

İlginizi Çekebilir :   İdeal Kilomuzu Nasıl Koruyabiliriz

Tenis ve masa tenisi gibi faaliyetlerde hamileler için güvenli egzersizlerdir, fakat denge değişikliği çok olacağı için hareketlerinizi etkileyebilir. Belki hamileliğin ilk aylarında güvenli olabilir, at binme gibi aktiviteler de aşırıya kaçmadan yapılabilir. Özellikle gebeliğin başından beri spor yapacaksanız, hamileliğin devamında denge yönünden sizi kısıtlamayacak egzersizler seçmelisiniz.

Hamilelik sırasında sizi rahatlatan ve stresten uzaklaştıran egzersizlere önem verin.

 

Hamileler Hangi Durumlarda Egzersiz Yapmamalıdır Tıkla!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status