• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Belirtileri Nelerdir | İlk belirtiler ve Kesin Belirtiler

Hamilelik Belirtileri Nelerdir | İlk belirtiler ve Kesin Belirtiler

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, hamile kalıp kalmadığınızı merak ediyorsanız, emin olmak için ilk yapacağınız iş gebelik testi almaktır.Fakat gebelik testi dışında erken gebelik belirtileri olabilir. Bu yazımızda bu erken belirtilere değineceğiz. Bu yazımızda sizlere hamilelik belirtileri nelerdir konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Her kadında bu belirtiler farklıdır, fakat bir erken gebelik belirtisi aynıdır. Erken gebelik belirtileri kadınların daha sonra ki gebeliklerinde de aynı şekilde ortaya çıkabilir.

Fakat her kadında kesin ve net olan bir şey vardır. Menstruasyon yani halk dilinde adet kanamasının gecikmesi en büyük gebelik belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
Hamilelik Belirtileri Nelerdir

 

Bu yazımızda sıralayacağımız belirtiler, gebelik öncesinde en çok görülen erken belirtilerin bazılarının açıklaması şeklinde olacaktır. Fakat yazımızın başında belirtmeliyiz ki bu erken belirtilerin sizde olması kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmez, bu belirtilerden farklı durumlarda oluşabilir. Hamile olup olmadığınızı anlamanın tek yolu gebelik testidir.

 

Lekelenme ve Kramplar

 

Lekelenme ve Kramplar
Lekelenme ve Kramplar

 

Döllenmeden birkaç gün döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışacaktır. Bu nedenle gebelikte erken belirti olarak adlandıracağımız lekelenme ve kramplar oluşacaktır.

Bu olaya tıp dilinde implantasyon kanaması denmektedir. Kadınlarda yumurta adet kanamasından sonra altı ile on iki gün arasında oluşur. Gebelik belirtisi olarak söz ettiğimiz kramplar bazen çok şiddetli ve kanamalı olarak ortaya çıkabilir, bazı kadınlar da ise hafif şiddetli olara seyir edebilir. Bu kramp ile gelen kanamalar beyaz renkli olmaktadır.

Gebelik süreci başladıktan itibaren vajina duvarları kalınlaşmaya başlar. Bu büyümeye bağlı olarak vajinada akıntı meydana gelir.

Bu akıntı zararsız olmakla beraber gebelik boyunca devam edebilir ve tedavi gerektirmez. Fakat vajinada farklı durumlar oluşuyorsa, vajinal akıntıda kötü koku varsa, yanma ve kaşıntı hissi varsa doktor kontrolü şarttır. Şayet böyle bir durum söz konusuysa bakteriyel enfeksiyon yada mantar olabilir.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelik Dönemi Nasıl Hesaplanır

 

Göğüslerde Değişiklikler

 

Göğüslerde Değişiklikler
Göğüslerde Değişiklikler

 

Göğüslerde değişiklikler hamileliğin ilk göstergesidir. Gebelikte hormon düzeyi hızla değişir. Hamilelikte göğüslerde şişlik, morarma ve sızlama olacaktır, bu belirtiler hamile kaldıktan sonra 2 hafta içerisinde ortaya çıkacaktır. Meme başı ve çevresi daha koyulaşabilir.

Göğüslerdeki değişimler sadece hormonlardan da kaynaklanmayabilir, başka şeylerde neden olabilir. Gebeliğin erken belirtilerine vücuttaki değişen hormonlara vücudunuzun alışması zaman alacaktır bunu unutmayın. Göğsünüz bu süreçte ağrıyacaktır.

 

Yorgunluk

 

Yorgunluk hisside gebelikte ilk olarak kendini gösteren belirtilerdendir.

Eğer alışılmadık bir şekilde kendinizi bir hafta boyunca yorgun hissediyorsanız hamilelik başlangıcı olabilir. Peki, yorgunluk hissi neden kaynaklanır, nasıl ortaya çıkar.

Genelde gebelikte yüksek seviyede progesteron hormonu salgılanır, kan şekeriniz düşer, kan basıncınız düşer ve bunlara destek olarak vücudunuz kan üreterek katkıda bulunur. Eğer yorgunlukta şikâyetçiyseniz bol bol dinlenin, zengin protein ve demir içeren yemekler tüketin.

 

Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)

 

Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)
Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)

 

Sabah bulantısı gebelik belirtilerinin başında gelmektedir. Fakat her hamile kadın bunun farkında değildir. Sabah bulantısı olarak bilinen ve hamilelik hormonlarına katkıda bulunmak için ortaya çıkan bu belirti günün herhangi bir saatinde ortaya çıksa da en sık sabah görülmektedir. Ayrıca bazı kadınlarda aşerme dediğimiz bazı gıdalara aşırı iste ortaya çıkabilir. Bu daha önce çok az yediği bir yiyecek olacağı gibi çok sevdiği bir yiyecek de olabilir fakat buna karşın tiksinme duygusu da etken olacaktır. Bunların yanında bulantı, kanama gibi semptomlar ortaya çıksa da bu belirtiler 13-14.haftalarda pek çok kadında azalacaktır. Bu süreçte gelişmekte olan bebeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılamak için sağlıklı beslenmelisiniz.

 

Gebeliğin Diğer Erken Belirtileri

 

Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)
Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)

 

Gebelikte hormonsal dengelerdeki değişiklerden dolayı diğer belirtiler ortaya çıkabilir.

  • Kabızlık: Hamilelik döneminde vücudunuz bol progesteron hormonu salgılar, bu da kabızlığa sebep olur. Progesteron salgısı gıdaların bağırsaklardan geçişini yavaşlatır. Ancak bu sorunun çözümü bol bol su içmek, egzersiz yapmak ve bol bol yüksek lifli gıdalar tüketmektir.
  • Ruh hali: Özellikle ilk üç aylık dönemde hormonal değişimlerden ötürü ruh halinizde değişimler yaşanır.
  • Sık idrara çıkma. Gebelikte hormon düzeylerinde ki değişme ile beraber altıncı yada sekizinci haftadan sonra bu sorun ortaya çıkmaktadır.
  • Baş ağrısı ve sırt ağrısı: Birçok hamile kadında sık baş ağrısı görülmekte ve kronik bel ağrısı görülmektedir.
  • Baş dönmesi ve bayılma: Kan damarları, düşük kan basıncı ve düşük kan şekerinin etkisi ile baş dönmesi olabilir hatta bayılma olabilir.
İlginizi Çekebilir :   Hamilelikte Egzersiz Programı Nasıl Olmalıdır

Her kadında bu belirtilerin hepsi olmada bir veya ikisi oluşabilir. Eğer bu belirtiler sizde herhangi bir rahatsızlık oluşturursa doktorunuz ile mutlaka görüşünüz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status