• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamileliğin Dönemleri | Hangi Dönemde Neler Oluyor

Hamileliğin Dönemleri | Hangi Dönemde Neler Oluyor

Anne olmak için çıktığınız bu yolculukta tıbben adı konan ve ismi trimester olan 3 dönem bulunmaktadır. Hamilelik 3 kısıma ayrılmıştır, bu yazımızda hamileliğin dönemleri hakkında incelemelerde bulunup hangi dönemde ne gibi değişimler çıktığı hakkında genel bilgilendirmede bulunacağız.

Gebelik ve hamilelik dönemi ile ilgili diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Hamileliğin dönemleri içerisinde neler olacağını bilmek sizi daha huzurlu hissettirecektir, bu sebeple bu yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var.

 

Hamileliğin Dönemleri Nelerdir

 

Hamileliğin Dönemleri Nelerdir
Hamileliğin Dönemleri Nelerdir

Hamileliğin dönemleri 3 başlık altında toplanmış olup her dönemde ne gibi değişimler yaşandığı not kısmında verilmiştir, detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Hamileliğin İlk Dönemi (1. Trimester)

 

Hamileliğin İlk Dönemi (1. Trimester)
Hamileliğin İlk Dönemi (1. Trimester)

 

Bebeğinize ilk hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman mutluluğun yanında bazı endişelerde duyabilirsiniz. Sizi nasıl bir dönemin beklediğini bilmiyor olmanız gayet doğal. Uzmanlar hamileliği dönemlere ayırıyor.

Hamileliğin ilk dönemi dediğimiz 1. trimester de sizi bebeğinize adaptasyon dönemi bekliyor. Vücudunuzun ve siz anne adayının bu duruma alışması üç ay sürebilir.

Mide bulantısı,  hafif lekelenme, kasık ağrısı, bel ağrısı, baş dönmesi,  baş ağrısı, kusma, sık sık idrara çıkma, sürekli uyuma isteği,  göğsünüzde hissedeceğiniz hassasiyet, yorgunluk, halsizlik, hafif kilo alımı hamileliğin ilk dönemi dediğimiz 1. Trimesterde anne adaylarında gözükür.

Bu saydıklarımızın arasında anne adaylarını en çok zorlayan mide bulantıları ve kusmalardır. Bu durum annelerimiz oldukça yıpratır. Özellikle sabah uyandığınızda bulantı hissedebilirsiniz. Bunu önlemek için başucunuza bir çubuk kraker bırakın. Uyandığınız da yiyeceğiniz tuzlu kraker midenizi yatıştırabilir.  Bulantınız çok oluyor ise hoş kokmayan şeylerden uzak durmanızı tavsiye edebiliriz. Hamileliğin dönemleri ilk dönemde olduğunuz için sizi biraz zorlu günler bekleyebilir. Zira bebeğe alışmanız zaman alabilir.

 

Hamileliğin İkinci Dönemi (2. Trimester)

 

İlginizi Çekebilir :   Hamileler için Zararlı Gıdalar
Hamileliğin İkinci Dönemi (2. Trimester)
Hamileliğin İkinci Dönemi (2. Trimester)

 

Hamileliğin dönemleri arasında 2. Trimesterdesiniz. Vücudunuz yavaş yavaş bebeğinize alışıyor. Sizlerde ruhsal olarak daha iyisiniz. Bu durumu kabullendiniz. 2. Trimester dönem 13. hafta ve 27. haftalar arasıdır.  Peki, anne adayımızı bu dönemde neler bekler?

Anemi dediğimiz kansızlık, kabızlık, kilo artışı, vajinal akıntı ve enfeksiyonlar, kabızlık, ağrı, mide yanmaları, bacaklara giren ani kramplar, aşermeler, kilo almalar.

Uykularınızın düzene oturduğu, bulantılarınızın azaldığı ve ilk dönemde düşen enerjinizin geri geldiği bu hamilelik dönemin de keyfiniz oldukça yerindedir.

Mide yanmaları için doktorunuzdan tavsiye alacağınız bir şurupla bu yanmaları engelleyebilirsiniz. Hamilelikte başınıza gelmesi doğal olan bir şeyde idrar yolu enfeksiyonudur. Ağrısının zor olduğu enfeksiyonu engellemek için doktorunuza başvurun.

Aksi takdirde ağrınız olabilir. Bu dönemde o eşsiz duyguyu bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız. Bunun size vermiş olduğu mutlulukla çok fazla olumsuzlukları kafanıza takmamış olursunuz.  Vücudunuzun salgıladığı bazı hormonlar cildinizde lekelenmeye sebep olabilir. Ancak bu lekeler çok fazla kafaya takılmamalıdır. Çünkü çoğu doğumdan sonra geçmektedir.

 

Hamileliğin Son Dönemi (3. Trimester)

 

Hamileliğin Son Dönemi (3. Trimester)
Hamileliğin Son Dönemi (3. Trimester)

 

Ve artık anne olmanıza haftalar kaldı. Bebeğinizin yeri gitgide daralıyor. Çünkü bebeğiniz büyüyor. Hamileliğin dönemlerinden sonuncusu olan 3. Trimesterdeyiz.

Günlerin sabırsızlıkla geçmesini bekliyorsunuz. Bu sancılı günlerin sonunda mucizenizi kucağınıza alacaksınız. Ancak 3. Trimester sizin için biraz zorlu geçeceğe benziyor. Bebeğinizin büyümesiyle sizi bir kaç ufak pürüz bekliyor.

Yorgunluk, uykusuzluk, halsizlik, mide yanması, mide ekşimesi, varisler, çarpıntı, psikolojik endişeler, gerginlik, nefes darlığı,  karın ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, bacak krampları, kasık ağrıları, sık sık idrara çıkma veya idrar kaçırma, bacak ve ayaklarda ödemler, el ayak uyuşması bu küçük pürüzlerdendir.

Sonuçta bebeğinizi kucağınıza alacağınız için bu sorunlara sabretmelisiniz. Doğumun yaklaşmasıyla her anne adayı biraz olsun endişelenir. Acaba nasıl olacak sorusu hep kafalarının bir köşesindedir. Hamileliğin dönemlerinden beklide en endişeli olan dönemi son dönemdir. Bu endişeler anne adaylarında panik, çarpıntı ve korku hissi yaratabilir. Bunu engellemek için doğumla ilgili kitap okuyabilir, egzersizlere katılabilirsiniz. Bol bol yürüyüş yaparak kendinizi zinde hissedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelik Dönemi Nasıl Hesaplanır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status