• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamileler için Zararlı Gıdalar

Hamileler için Zararlı Gıdalar

Hamilelikte alkol kullanılmamalıdır. Alkolün hamilelere en büyük etkisi erken doğum riski, düşük doğum, mental problemler ve doğum kusurlardır. Hamileler için zararlı gıdalar ın başında kafein gelmektedir. Günde en fazla 300 mg kafein tüketilmelidir. Siyah çayın bardağında ortalama 80 mg kafein varken, 1 bardak kahve de 150 mg kafein vardır. Soda’ da ortalama 30-60 mg kafein vardır, bazı çikolatalarda da kafein olabilmektedir.

Bir diğer hamileler için zararlı gıdalar ise sakarindir. Sakarin plasentaya geçebilir, fetal dokulara zarar verebilir bu yüzden hamilelikte sakarin tüketilmesi önerilmemektedir. Fakat FDA tarafından onaylanmış yapay tatlandırıcılar, hamilelikte önerilebilir, iyi araştırılması gerekmektedir. İsterseniz FDA tarafından onaylanan yapay tatlandırıcılara bir göz atalım, bunlar Aspartam, Sukraloz, Asesülfam-K’dır. Bu çok besleyici tatlandırıcıları ölçülü bir biçimde kullanmak gebelik sırasında kabul edilebilir fakat yine de bir sağlık kuruluşu ile irtibata geçmekte fayda vardır.

 

Hamileler için Zararlı Gıdalar Nelerdir

 

Hamileler için Zararlı Gıdalar Listesi
Hamileler için Zararlı Gıdalar Listesi

 

Hamilelikte yemeklerde ki yağ miktarını azaltmak faydalı olacaktır. Bir kişi için günlük 2000 kalori ve maksimum 65 gram yağ yeterlidir, daha fazlası zararlı olabilir. Günde 300 mg dan az limit kolestrol alınmalıdır.

Bazı balık ürünlerinde yüksek cıva olduğu için tüketilmemelidir. Bunlar kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru ve tilefish’dir.

 

hamilelerin dikkat etmesi gereken yiyecekler
hamilelerin dikkat etmesi gereken yiyecekler

Damarlı mavi ve Meksika tarzı yumuşak peynirlerde kaçınınız beyaz, brie, Camambert tarzı peynirlerdir. Bu peynirler genelde pastörize edilmemiş, Listeria enfeksiyonuna neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir. Fakat sert peynir, işlenmiş peynir, krem peynir, süzme peynir yada yoğurt zararlı değildir.

Özellikle hamile kadınların istridye ve midye gibi kabuklu deniz ürünlerinden kaçınması gerekmektedir. Hamileler beslenmelerine dikkat etmeli ve beslenme sıkıntısı çekmeleri durumunda bir diyetisyene başvurmaları gereklidir. Gebelik sürecinde bazı temel gıdalardan tiksinme durumu çok normaldir. Fakat bu tiksinilen gıdaların yerine alternatif bir gıda mutlaka konulmalıdır.

İlginizi Çekebilir :   Gebelik Sürecinde Anne ve Bebeklerde ki Değişiklikler

 

Hamileler için Zararlı Gıdalar Listesi

 

Hamileler için Zararlı Gıdalar Nelerdir
Hamileler için Zararlı Gıdalar Nelerdir

 

Aşağıda hamilelerin dikkat etmesi geren zararlı gıdalar listesini vereceğim;

  • Az pişmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Pastörize işlemi uygulanmamış peynirler yada küflü peynirler
  • Alkollü içecekler
  • Daha önce de söylediğimiz gibi kabuklu deniz mamulleri
  • Az pişmiş yada çiğ et

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status