• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Gebelik Belirtilerine Hormonların Etkisi

Gebelik Belirtilerine Hormonların Etkisi

Anne adayının gebeliğinin ilk günlerinden itibaren hormonlarında yaşanan değişiklik öncelikle ruh haline yansımaktadır. Ayrıca hormonal değişiklikler fiziksel değişikliklere de yol açabilir. Gebeliği kesinleştirmek için gebelik belirtilerine hormonların etkisi bulunmaktadır. Peki bunlar nelerdir?

Aşağıda verdiğimiz tüm bu belirtiler gebelik üzerinde etkili olsa da tam olarak gebeliği kanıtlayan bilgiler değildir. Gebeliğin teşhisinin kesin olarak konulmasının ardından ortaya çıkan bu değişimleri gebelik ile bağlantılı hale getirmek daha doğru olacaktır.

 

Gebelik Belirtilerine Hormonların Etkisi

 

Gebelik Belirtilerine Hormonların Etkisi
Gebelik Belirtilerine Hormonların Etkisi

 

Gebeliğin dördüncü ve beşinci ayından sonra görülen kesin belirtilerden bahsetmek mümkündür. Bunlar arasında; bebeğin kalp atışlarının net bir şekilde duyulabilmesi, bebeğin hareketlerinin dışarıdan gözlemlenebilmesi ve bebeğin bazı kısımlarının elle muayene edilebilmesi kesinlikle mümkündür ve bebeğin canlı olup olmadığının en önemli ispatıdır.

Bu konu ile ilgili olarak şunları söylememiz mümkündür:

Dolaşım sistemi ve kalp üzerindeki etkiler;

 • Kan hacminde artış görülmeye başlar. Kalp çarpıntıları sıklaşır. Dolaşım sistemindeki en büyük etkisi ise varislerin oluşmasına neden olmaktadır.
 • Kanda pıhtılaşma riski artmaya başlamaktadır.

Boşaltım sistemiz üzerindeki etkiler;

 • Vücuttan atılması gereken maddeler artmaya başladığı için böbrekler fazla çalışmaya başlar.
 • İdrar yolları iltihapları görülmeye başlar.

Sindirim sistemi üzerindeki etkiler;

 • Midede ekşime, yanma ve gaz oluşmaktadır.

Cilt üzerindeki değişmeler;

 • Akne oluşumu gözlenir veya mevcut aknelerin çok yoğun bir hal aldığı gözlemlenmektedir.

Ağız boşluğundaki değişmeler;

 • Özellikle vücuttaki kalsiyum dengesinin bozulmasından dolayı anne adayının dişlerinde hızlı bir şekilde çürüme başlamaktadır.

 

Gebeliğin İlk Haftalarında Yaşanan Kanama

 

Gebeliğin İlk Haftalarında Yaşanan Kanama
Gebeliğin İlk Haftalarında Yaşanan Kanama

 

Gebe kalan kadının bu süreç içerisinde özellikle ilk 10 haftada sık sık kanama yaşadığı bilinmektedir. Bu durumu sağlıklı bir şekilde çocuk dünyaya getirmiş annelere sorduğumuzda da gebelik dönemlerinde kanama ile karşı karşıya kaldıklarını belirtmişlerdir.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelikte Diyet Yapılır Mı ?

 

Rahimde Oluşan Kanamanın Sebepleri

 

 • Gebeliğin 6 veya 8. Haftasında yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonunun döllenmiş yumurtaya yani bebeğe teslim edilmesi sırasında devir teslim kanaması denilen bir kanama görülebilir. Bu kanama türü genellikle ağrısız olmaktadır.
 • Ayrıca hafif bir kanama olmasına rağmen anne adayında bazı şeylerde sorun olduğu düşüncesine neden olmaktadır. Özellikle de akla gelen ilk soru kişinin düşük yapıp yapmadığıdır. Fakat bu durum fala panikle karşılanmamalıdır.
 • Çok nadir görülse de bazı anne adaylarında idrar yollarındaki iltihaplanmalardan dolayı az da olsa bir kanama gözlemlenmektedir. Bu durum çok sık yaşanmaz fakat kişide diğer kanamalarda olduğu gibi panik ortamının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
 • Bazı durumlarda anne adayının son adet dönemindeki kanamasının etkileri sürerek ufak çaplı kanamalar meydana gelebilir. Gebe olduğundan habersiz olan anne adayı bunu adet kanaması sanırken gebe olan anne adayı bebeği ile ilgili endişelenmeye başlayacaktır.

Genellikle hiçbir sorunun yaşanmadığı bu ufak çaplı kanamalar için genelleme yapılması çok sağlıklı değildir. Anne adayı panik yapmamalı ama oluşabilecek her ihtimale karşı doktor kontrolünde hareket etmeye çalışmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status