• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Gebelik Belirtileri Nelerdir | Hamileliğin 8 Belirtisi

Gebelik Belirtileri Nelerdir | Hamileliğin 8 Belirtisi

Bilindiği üzere gebelik, yumurta hücresi ile sperm hücresinin birleşmesi sonucunda döllenen yumurtanın ana rahminde gelişerek doğum yolu ile yeni bir bireyin dünyaya gelmesi için yaşanan en önemli süreçtir. Bu sürecin belli başlı belirtileri vardır. Bunlar arasında ise en bilinen özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet gecikmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Baş dönmesi,
 • Yorgunluk,
 • İştahın açılması,
 • Sık idrara çıkma,
 • Koku hassasiyeti,
 • Kanama

 

Gebelik Belirtileri Nelerdir

 

Gebelik Belirtileri Nelerdir
Gebelik Belirtileri Nelerdir

 

Gebelik ile ilgili bilinen temel belirtilerin dışında üzerinde durmamız gereken beş farklı belirti daha bulunmaktadır. En belirgin özellikleri seçerken her kadında yanı belirtilerin olacağının kesinliği yoktur diyebiliriz. Bu belirtiler sık görülse de herkeste aynı şekilde görülmemektedir.

 

Adet gecikmesi

 

Gebeliğin bilinen en belirgin özelliği adet döngüsündeki gecikmedir. Döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılması tarifini yapacağımız adet dönemi kişinin gebe olmadığını göstermektedir ve bir sonraki ay için bedenin yeni yumurta hücresi üretmesini sağlamak için döllenmeyen yumurtalardan kurtulması gerekir. Fakat birleşme sonrasında gebe kalmış kadın için bu ritüel gerçekleşmemektedir. Adet döneminin aksaması kadının farklı bir sağlık sorunu yoksa anne adayı olduğunun en açık belirtisidir diyebilir.

 

Mide bulantısı

 

Çoğu kadında hamileliğin ilk belirtilerinden biri de mide bulantısı sonucunda kusma ile devam eden sorundur. Anne adayındaki hormon seviyesinin değişmesinden kaynaklanan mide bulantısına genellikle sabah bulantıları da denilmektedir. Sabah bulantısı denilmesine rağmen günün her saatinde sık sık yaşanacak bir durum olduğunu bilmekte fayda vardır, sadece sabahları biraz daha yoğun yaşanır.

Baş dönmesi

 

Baş dönmesi
Baş dönmesi

 

Gebelik belirtileri arasında üçüncü sırada baş dönmesi bulunmaktadır. En sık belirtilerden olan bu durum kan damalarının genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Kan damarları genişleyen anne adayında ani şekilde tansiyon düşmesi olabilir ve dolayısıyla baş dönmesi yaşanabilir. Bu durumu rahat bir şekilde atlatmak isteyen annelere tavsiye olarak uzun süre ayakta kalmamalarını ve oturuyorlarsa ani hareketle ayağa kalkmamalarını önerebiliriz.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelik Dönemi Nasıl Hesaplanır

 

Yorgunluk

 

Gebelik sürecinde vücudun yükü arttığı için yorgunluk hissi çok yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Ayrıca progesteron hormonu aşırı derecede salgılanmaya başlar ve bu hormonun yatıştırıcı etkisi olduğundan dolayı yorgunluk, halsizlik hissi ön plana çıkabilir.

 

İştahın açılması

 

İştah artması pek çok anne adayının yaşadığı bir durumdur. Anne adayında sürekli aç olduğunu hissetme hali oldukça sık yaşanmaktadır. Çoğu yiyeceğe karşı aşırı ilgili ve istek dönemi başlamaktadır. Aşermek dediğimiz kavram bu dönemde oldukça gündemdedir.

 

Sık idrara çıkma

 

Sık idrara çıkma
Sık idrara çıkma

 

Hamileliğin başladığı dönemden en fazla iki hafta sonra anne adayı çok sık şekilde tuvalete çıkma isteği hissedecektir. Özellikle geceleri anne adayı normalden daha fazla tuvalete çıkmaya başlayabilir ayrıca kimi anne adaylarında kabızlık da görülmektedir.

 

Koku hassasiyeti

 

Anne adayının vücudunda oluşan hormonal değişiklikten dolayı kokular üzerinde hassasiyetlik oluşmaya başlayacaktır. Bu hassasiyet çoğu anne adayında mide bulantılarını tetiklemeye başlayacaktır.

 

Kanama

 

Kanama
Kanama

 

Bazı anne adaylarında çok az da olsa vajinal kanama görülmektedir. Bu kanamaya implantasyon yani yerleşme kanaması adı da verilmektedir. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi ile meydana gelen kanamadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status