• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Gebelik ile ilgili belirtiler en son görülen adet kanamasından 4 veya 5 hafta sonra başlamaktadır. En yaygın belirti olarak adetin gecikmesi bilinir. Ayrıca diğer bilinen belirtilerin dışında anne adayının kasıklarında ağrı hissettiği görülmektedir. Memede şişme, hassaslaşma ve renginde değişiklik de gebeliğin belirtileri arasında görülmektedir.

Gebelik belirtileri ne zaman başlar, yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız, ilk olarak adet döngüsünü ele alacağız. Adet gecikmesi kaçıncı haftada gebe olduğunuza işaret eder, son olarak da eğer gebe iseniz bunun ruhsal belirtileri olacaktır, bunlara değineceğiz.

 

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar | Adet Döngüsü Süresi

 

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Adet Döngüsü Süresi
Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Adet Döngüsü Süresi

 

Anne adayları gebe olup olmadıklarını adet döngüsüne göre hesaplarken burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta adet döngüsünün kişiden kişiye değişkenliğini göz önünde bulundurmaktır. Genellikle son görülen adetin üzerinden 4 veya 5 hafta geçmesi kişinin gebe kalma ihtimalini yükseltirken bazı kadınlarda bu durum 6 veya 7 haftayı bulmaktadır. Adet döngüsüne göre yapılması gereken bu hesaplama sonucunda gebe kalmış kişinin son gördüğü adet üzerinden bebeğin kaç haftalık olduğu da saptanmaktadır.

  • Yumurtalıklarda kist oluşması
  • Hormon bozuklukları
  • Vücudun yumurta üretimindeki yavaşlık

gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tip sağlık sorunları ile karşılaşan kadınlarda da adet gecikmeleri olacağı için doktora başvurmalarında ve gerekli testleri yaptırmalarında fayda vardır. Aksi halde gebelik düşüncesi olumsuz sonuçlanabilmektedir. Düzenli bir adet döngüsüne sahip kişilerde ise belirttiğimiz özelliklerden bazıları veya bir tanesi yaşanıyorsa özellikle kan testi yaptırarak gebe olup olmadığını kesinleştirmesi mümkündür. Sonucun olumlu olması halinde gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi sağlanacaktır.

 

Gebeliğin Ruhsal Belirtileri

 

Gebeliğin Ruhsal Belirtileri
Gebeliğin Ruhsal Belirtileri

 

Düzenli bir cinsel hayatı olan kadınlarda gebelik dönemi başladığı zaman çeşitli değişiklikler gözlemlenmektedir. Bu değişiklikler fiziksel olarak ön plana çıksa da aslında anne adayının ruhsal olarak da pek çok değişikliğe uğradığını söylemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir :   Gebelik Sürecinde Anne ve Bebeklerde ki Değişiklikler

Bu süreç içerisinde anne olmanın heyecanı ve mutluluğu ile birlikte bir takım endişeler de gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır. Özellikle annesi ve eşinden çok büyük destek bekleyen gebe bu süreç içerisinde doğru şekilde motive edilmediği takdirde mutsuz olabilir ve bu mutsuzluğu bebeğine yansıyabilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri bebeğin huzurlu bir süreç içerisinde doğmasını sağlamaktır. Yapılan bilimsel çalışmaların da belirttiği üzere anne karnındaki süreçten çok fazla etkilenen bilinç altı hayatının geri kalan kısmında bu süreçteki ruh hali ile ilerlemektedir.

Annenin yaşadığı kaygı, stres, üzüntü, mutluluk, neşe doğrudan doğruya bebeğe de yansımaktadır. Bunun içindir ki anne adaylarının mümkün olduğunca rahat bir gebelik süreci geçirmelerine önem verilmektedir.

 

Annenin Ruh Halindeki Değişiklikler

 

  • Anne adayı bebeğinin varlığını hissettiği ilk andan itibaren ona yetemeyeceğini düşünerek derin bir kaygıya kapılmaya başlar.
  • Aşırı hassas duruma gelen anne adayları aniden duygu değişimi yaşamaya başlayacaktır.
  • Bebeği ile ilgili endişeleri olmaya başlayan anne karamsar ruh haline girebilir. Özellikle duyduğu olumsuz haberler anne adayını korkutacağı için mutsuzlaşabilir.

Böyle bir ruh halinde olan anne adayı için çevresindeki herkesin oldukça hassas davranması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status