• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Fasting Diyeti Nasıl Yapılır

Fasting Diyeti Nasıl Yapılır

Dünyada yeni yaygınlaşan fasting diyeti farklı isimlere sahip, bu isimler aralıklı oruç diyeti ve intermittent fasting diyeti diye geçiyor. Uzmanlar eskiden sık yemek yiyin ve az yiyin derlerdi fakat bu diyeti yapacaksanız, bütün bu teoriyi unutun. Aralıklı olarak aç kalmayla kilo verdiren bu diyete o yüzden aralıklı oruç diyeti de deniyor.

Bazı uzmanlar açlık sırasında hücrelerin hafif stres altında kalarak zayıflamayı hızlandırdığını düşünüyor. Birmigham Alabama Üniversitesinde yardımcı doçent olarak görev yapan Courtney Peterson, fasting diyetinin kilo verdirirken aynı zamanda kas kütlesini koruduğunu ve diğer diyetlere göre daha fazla yağ kaybettirdiğini savunuyor.

Fasting Diyeti Nedir

 

Fasting Diyeti Nedir

Fasting diyeti günde 12-18 saat aç kalarak yani bir nevi oruç tutarak, geri kalan vakitte ise 500 kalori ile beslenmeyi amaçlayan farklı bir diyettir. Bilim tarafından tavsiye edilen bir diyet olmakla beraber, fasting diyeti üç çeşittir. En katı olanı tek öğün beslenme şeklinde olanıdır.

 • Aralıklı Beslenme; günde 8 saat beslenmeye dayanır geri kalan 16 saat aç kalınır. Yeme durumunda her şekilde beslenilebilir, makarna karbonhidrat tüketebilirsiniz, hiçbir kısıtlama yoktur.
 • Tek Öğün ile Beslenme şeklinde; günlük bir saat belirliyorsunuz ve diğer iki öğünü atlıyorsunuz. Yani akşam 20.30’da yediniz daha sonra ertesi gün 20.30 da yiyorsunuz. Yine ne yemeniz konusunda hiçbir kısıtlama yok. Fakat bu herkese göre bir beslenme değildir. Özellikle şeker hastaları, tansiyon hastaları yapamaz. Mutlaka doktorunuza danışın.
 • Son olarak 5 ve 2 diye adlandırılan yani mantık olarak haftanın 7 gününün 5’inde harcadığınız enerji kadar enerji almanız, kalan 2 gününde 500-600 kalori almanız beklenmektedir. Ayrıca egzersiz de içermektedir. Bana göre en normali bu tipidir.

Araştırmalara göre 12 saatlik açlıktan sonra, karbonhidratlardan alınan enerji tükenir ve yağ yakmaya başlarsınız. Oruç tutanlar bilir, Ramazan ayının ilk günleri zor geçse de daha sonra vücut alıştığı için, orucu daha kolay tutarsınız. Açlık duygusu zamanla bastırılmaktadır. Açlığın gün geçtikçe kötüleşmediğini aksine, sağlık açısından memnuniyeti arttırdığını savunan Dr. Kristin Hoddy, midenin zamanla dolgunluk hissini arttırdığını savunuyor.

İlginizi Çekebilir :   Hurma Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır

 

Fasting Diyeti Örnek Diyet Listesi

 

Fasting Diyeti Örnek Diyet Listesi
Fasting Diyeti Örnek Diyet Listesi

Şimdi ilk bahsettiğim tip fasting diyetinin örnek diyet listesini vereceğim. Eğer bunu beğenmez iseniz egzersiz de yapabileceğiniz 5:2 tipi fasting diyeti örnek diyet listesini yapabilirsiniz.

 • Akşam saat 20.30’da yemek yiyin.
 • Saat 23.00’de yatmaya gayret gösterin.
 • Saat sabah 07.00’de uyanıyoruz. 8 saat uyuyoruz.
 • Saat 07.00 ile öğlen 12.00 arasında hiç bir şey yemiyoruz.
 • Saat öğlen 12 ile akşam 8 arasında günlük alacağınız miktar kadar kalori tüketebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere Türkçe adı aralıklı oruç olan bu diyet sizi korkutmasın. Çünkü çok korkulacak bir diyet değildir. Yapılabilirliği elbette vardır, fasting diyeti sayesinde güzel sonuçlar alabilirsiniz. Şimdi gelelim 5:2 tipli versiyonuna, bu versiyonda egzersiz de olacağı için çok fazla beğeneceğinizi sanmıyorum.

 • Saat sabah 7 ile 11 arası aç kalıyorsunuz.
 • Saat 11.00 ile 12.00 arasını egzersiz ile geçiriyoruz.
 • Saat 12.00 ile 18.00 arasında yemek yiyebilirsiniz.
 • 18.00 ile 23.00 arasını aç kalarak geçiriyoruz.
 • 23.00 ile 07.00 arasında ise uyuyoruz.

Bu sistemde haftanın 5 günü almamız gereken kaloriyi alıyoruz geri kalan 2 gününde erkeklerin 600 kalori kadınların ise 500 kalori alması önerilmektedir.

 

Fasting Diyeti Yapanlar ve Yorumları

 

Fasting Diyeti Yapanlar ve Yorumları

Bu bölümde fasting diyeti yapanların yorumlarını vereceğim, diğer bölümde ise önce ve sonra fotoğrafları ile intermittent fasting diyeti ile zayıflayanlara değineceğim.

 • Ben 2 aydır bu sistemi uyguluyorum. Fakat zaman zaman saatlerimi değiştirdiğim oluyor örneğin saat 12.00 ile 18.00 yerine 13.00 ile 19.00 yapıyorum. Benim sıkılgan bir yapım var o yüzden devamlı bu saatleri değiştiriyorum.
 • Bu diyette alınan kaloriye çok dikkat etmek gerekiyor kimileri 2500 kalori besin ile kimileri de günlük 1500 kalori besinle günü tamamlıyor. Fakat öncelikle günde kaç kalori aldığınızı araştırmalısınız.
 • Bu diyet benim kafama yattı, uygulamayı düşünüyorum.
İlginizi Çekebilir :   Varis Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur

 

Fasting Diyeti ile Zayıflayanlar

 

Bu bölümde ise motive olmanız açısında önce ve sonra fotoğraflarını paylaşacağım.

Fasting Diyeti ile Zayıflayanlar
Fasting Diyeti ile Zayıflayanlar
 • Sue Ellen Holmes ilk başladığında diyete 124 kiloymuş ve 6 ayda 90 kiloyu görmüş, şimdi ise sağda ki resim gibi, haftada 3 kez 30 dakikalık yürüyüşlerde yaptığını belirtelim.
Fasting Diyeti ile Kilo Verenler
Fasting Diyeti ile Kilo Verenler
 • Obezite problemi çeken Yasir Nasir, internette bulduğu bu diyet sayesinde günce 1200 kalori alarak aralıklı oruç diyeti yapmış ve işte sonuç. Genel olarak çiğ sebzeler ile beslenmiş ve bol bol meyve yemiş.
Fasting Diyeti ile Kilo Vermek
Fasting Diyeti ile Kilo Vermek
 • Tam 1 yıldan beri fasting diyeti yapan Colleen Whitson, evlenip güzel bir gelinliğe sahip olmak için bu diyeti uygulamaya başlamış ve gözle görülecek bir fark elde etmiş.
aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler
aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler
 • 101 günde tam 15 kilo veren Kim G. aralıklı oruç diyeti yaparak ve egzersiz yaparak, bir hayli aşama kaydetmiş.
aralıklı oruç diyeti ile zayıflayanlar
aralıklı oruç diyeti ile zayıflayanlar
 • Bu fotoğraf da sadece 1 hafta aralıklı oruç diyeti yaparak karın bölgesinde incelme yaşayan Yadira Garcia Sanchez’e ait.
intermittent fasting diyeti ile kilo verme
intermittent fasting diyeti ile kilo verme
 • Son olarak günde 1800 kalori alarak 25 kilo veren, intermitten fasting diyeti ile incelen Ursula hanıma yer vermek istiyorum.

 

Fasting Diyetinin Yararları Nelerdir

 

Fasting Diyetinin Yararları Nelerdir

 

Fasting diyeti namı diğer aralıklı oruç diyeti 2000’li yıllardan beri yapılan bir araştırmanın ürünüdür. Bu araştırmanın neticesinde fasting diyeti bunama, kroner kalp rahatsızlıkları, kanser riski ve diyabet gibi sorunları azalttığı görülmüştür.

Yaşam biçiminizden dolayı, günlük yaşadığınız stresler ve çeşitli sebeplerden ötürü vücudunuz 14 saatlik açlığı kaldıramayabilir. Bu sebepten ötürü bu diyeti bırakıp diğer diyet listemize göz atabilirsiniz.

1600 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır için Tıklayınız

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status