• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

Erkek metabolizması kadınlardan daha farklıdır. Erkeklerin daha kolay kilo almaya başlama yaşları kırklı yaşlardır. Bu yaşlarda erkekler üzerinde stres azalmaya başlar. Artık yoluna koyulmuş bir hayat ve düzenli bir aileye sahip olan erkek hızla kilo almaya başlayabilir. Erkeklerin kilo almasının tek nedeni elbette bu değildir. Hormonal etkenler de vardır. Hormonal geri gidiş, yani testesteron ve büyüme hormonlarının azalması da daha kolay kilo alınmasını sağlar. Testesteron hormonu kası seven fakat yağı sevmeyen bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasının azalmasıyla vücutta kas yapımı durur, yağ depolanması da artmaya başlar. Yağlar genellikle karın ve sırt bölgelerinde toplanmaya başlar. Göbek oluşumu da bu testesteron ve büyüme hormonunun azalmasıyla alakalıdır.

Erkekler Evlendikten Sonra Kilo Alır Mı

Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar
Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

Her zaman söylenen bir teoridir. Erkekler evlendikten sonra kendilerine dikkat etmez ve kilo alır diye. İngiltere de bir araştırma bunun doğruluğunu ortaya koymuştur. Bath Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre erkekler evlendikten sonra kilo alıyor. Evlenen erkekler ile bekar erkeklere oranla ortalama 2.5 kilo daha kilolu oluyor. Boşanma sonrası tekrar kendilerine dikkat etmeye ve kilo vermeye başlıyorlar.

25 Yaşından Sonra Erkeklerde Kilo Alımı Artar Mı

Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar
Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

25’li yaşlardan sonra hormonol dengenin değişmesi, metabolizmanın çalışma hızının düşmesi ve yeme alışkanlıkları gibi sebeplerden ötürü erkeklerde kilo alımı artabilir. Hormonlar bazal metabolizma hızını etkiliyor ve yaş ilerledikçe bazal metabolizma hızı da düşüyor. Bu yaştan sonra formda kalmak için mutlaka spor yapılmalı, spor yapılamıyorsa bile sık sık yürüyüş gibi aktiviteler yapılmalıdır.

Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar
Erkekler Hangi Yaşlardan Sonra Kilo Almaya Başlar

Kırklı yaşlarda daha kolay kilo alan erkeklerin öncelikle yapmaları gereken egzersizler mevcuttur. Bunlar daha çok kas yapımı yerine, yağ yıkıcı egzersizlerdir. Örneğin sabahları, hafif tempolu koşular veya hızlı yürüyüşler. Ayrıca doğa yürüyüşleri de yağ yıkımında oldukça etkilidir. Kırklı yaşlardan sonra yemeklerin içerikleri de yavaş yavaş değiştirilmeye başlanmalıdır. Özellikle hayvansal yağların yerine bitkisel yağlar tercih edilmeli, unlu mamuller ve tuzu hayatınızda eksiltmeye başlamalısınız. Özellikle antrapoz döneminden sonra, sadece yemeğe ağırlık verilmesi vücutta birçok rahatsızlığa da kapı açıyor. Damar tıkanıklığı bunların en başında geliyor. Bu yüzden metabolizmanızda kas oranınızı dengeli tutmaya çalışın. Ufak egzersizler dahi hayatınızda çok etkili olabilir.

İlginizi Çekebilir :   Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

( son güncelleme : 12/10/2017 )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

  1. Hocam erkeklerin ideal kilo alma yasi 40 diyorsunuzda benim yaşım daha 23 ve baya kilo aldim. bunun sağlığa zararlı olduğunu biliyorum ama güzel yemek görünce malesef dayanamıyorum 🙁

  2. Bir sürü doktora başvurdum fakat 24 yaşında olmama rağmen kilo problemi yaşıyorum..Umarım belli bir yaştan sonra bende kilo almaya başlarım..

  3. Evet bu konu çok dikkatimi çekti çevremdeki kişilerin çoğu belli yaşa kadar sabit kilodalar yaş ilerledikçe kilo alma oranı artıyor.

  4. “Artık yoluna koyulmuş bir hayat ve düzenli bir aileye sahip olan erkek hızla kilo almaya başlayabilir. ” hemen evlenmek lazım 🙂 Şaka bir yana yıllardır kilo alamama gibi bi problem var bende bakalım ne olursa artık.

  5. Yaş değilde evlendikten sonra mutlaka kilo alırsınız ben sürekli bu şekilde gördüm. Kilo almak kolayda o kiloları vermek zor olan.

  6. Ergenlik doneminden sonra, yani ergenlik bittiğinde olgunlasma cagında bi kilo alımı gerçekleşiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status