• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Elma Sirkesi Hakkında Herşey

Elma Sirkesi Hakkında Herşey

Bu yazımda sağlık bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak sihirli bir iksirden bahsedeceğim. İksir dediğime bakmayın elma sirkesinden bahsediyorum. Elma sirkesinin mucizelerine gelin hep beraber tanıklık edelim. Bu yazımda elma sirkesi zayıflama kürü, evde elma sirkesi yapımı, elma sirkesi kaç günde olur? ve en çok merak edilen elma sirkesi ve garcinia cambogia diyetini anlatacağım.

Her şeyden önce elma sirkesini kilo vermek için kullanacaksanız eğer çok sağlıklı bir tercih yapmış bulunmaktasınız.  Elma sirkesi koruyucu ve tedavi edici özelliğinin yanı sıra, diyetlerde de pek sık kullanılır. Bilimsel deneyler ve kullanan kişilerin deneyimlerine göre elma sirkesinin kilo verdirdiği görülmüştür. Yazımda elma sirkesinin vücuda ne gibi faydalarının olduğunu, elma sirkesinin diyetteki önemini ve sağlıklı kilo vermenize nasıl yardımcı olacağını açıklamaya çalışacağım.

2009 yılında Bioscience, Biotechnology and Biochemistry dergisi, 3 ay boyunca günde 2 yemek kaşığı elma sirkesi alan kişilerde gözlemlediği sonuçlara göre;

 • Vücut ağırlığının,
 • Karın yağlarının,
 • Bel çevresi,
 • Trigliseridler de

büyük oranda azalma görülmüştür.

 

Elma Sirkesi Zayıflama için Etkisi

 

Hepimizin bildiği üzere elma sirkesi elmaların ezilerek damıtılma ve fermente edilmesi ile oluşur. Fermente olan elma sirkesi içerisinde asetik asit bulundurur, bu asit kilo verme açısından vücudun fizyolojisini etkilemektedir. Elma sirkesi zayıflama da en önemli etkilerinden biri iştahı kesmesidir.

 

1.Elma sirkesinin en önemli özelliğinden biri iştah bastırıcı olmasıdır.

 

2005 de yapılan ve European Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre elma sirkesinin vücutta doyum hissi yarattığı kanıtlanmıştır. Bu araştırma da deneklerden bir kısmı sirke ile ekmek yemiş, bir kısmı ise sadece ekmek yemiştir.  Sirke ile ekmek yiyen denekler sadece ekmek yiyenlere göre kendilerini daha doymuş hissetmişlerdir. Katılımcıların vücudunda ki çok asetik asit (elma sirkesi içerisinde ki temel bileşen) oranı ne kadar fazlaysa, doyum hissi de o kadar fazla olmuştur. Bu da elma sirkesi zayıflama da ne kadar etkili olduğunu kanıtı niteliğindedir.

 

2.Elma sirkesi vücutta kan şekeri seviyesini düzenler, kontrol altına alır.

Elma sirkesi vücuttaki kan şekeri dengesini koruyor, kan şekeri vücutta sabit bir şekilde seyir ettiğinde diyet yapmak ve sadece vücudun ihtiyacını karşılayacak şekilde yemek yemek daha kolay oluyor.

Bir az önce bahsettiğim araştırmada sirke ve ekmek ile beslenen grubun kan şekeri de ölçülmüştür. Elma sirkesi tüketen deneklerde yemek sonrası kanda ki glikoz seviyesi önemli ölçüde düşmüştür. Elma sirkesini çok fazla tüketen deneklerde ise yemekten 90 dakika sonrasında bile bu etki görülmüştür.

Elma sirkesi zayıflama için kullanacaklar kan şekerinin vücuttaki seviyesine çok dikkat etmelilerdir. Diyet yapmanızı kolaylaştırmak ve açlık hissi yaşamamak için elma sirkesi kan şekerinin düzenlenmesinde bir hayli etkilidir.

 

3.Elma sirkesi vücuttaki yağ birikimine engel olur.

 

Elma sirkesinin bir diğer önemli özelliği ise metabolizmayı uyarması ve yağ yakımını hızlandırmasıdır. İçerisinde yağ yakımını kolaylaştıran ve metabolizmayı hızlandıran birçok enzim bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Sigarayı Bıraktıktan Sonra Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

Bu açıklamamı destekleyecek bir araştırma 2009 yılında Japon ‘ya da yapılmıştır. Farelere yüksek oranda yağ içeren bir diyet programı uygulanmıştır ve asetik asit verilerek etkileri gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bilim adamları vücutta asetik asidin yağ asidini baskıladığını gözlemlemiştir, bu da demek oluyor ki elma sirkesi yağ birikimini engelliyor

Elma sirkesi zayıflama da etkileri görüldüğü gibi insan sağlığını da etkileri olumlu yöndedir. Bu özelliği sayesinde vücuda ki kolesterol seviyesini de düşürmeniz yardımcı olur.

 

4.Elma sirkesi insülin salgısını düzenler ve kontrol altına alır.

 

Bildiğiniz üzere insülinin vücutta yağ depolanmasına etkisi vardır. İnsülin hormonu vücuda ki kan şekeri seviyeleri ile doğrudan bağlantılıdır. Bilim adamlarına göre elma sirkesi bazı diyabetik ilaçlarına benzer şekilde çalışabilir ve vücutta ki diyabet kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabilir.

 

5.Elma sirkesi cildin onarılmasını sağlıyor ve cildi gençleştiriyor.

 

Toksinlerden arınmış bir vücudun tüm sistemleri (sindirim, boşaltım, metabolizma) daha verimli çalışır. Elma sirkesi vücuttaki gıda besinlerinin maksimum oranda kullanılmasına yardımcı olur. Vücutta çözünmeyen toksinler bulunmaktadır, bu toksinleri çözerek bağırsak tarafından emilmesine yardımcı olur. Bu sebeple cildin onarılmasını sağlar. Elma sirkesi zayıflama da bu yüzden de önem taşır.

 

Kilo Vermek İçin Ne Tür Elma Sirkesi Kullanmalı

 

Kilo vermek için elma sirkesi kullananlar bu kısma dikkat, kilo vermek için işlenmemiş yani çiğ elma sirkesi kullanılmalıdır. Peki çiğ yani işlenmemiş elma sirkesi nasıl olur? Çiğ elma sirkesi suyunda halen yüzen balon kabarcıklar olur. Evde elma sirkesi yapımı yazısında zaten kendi elma sirkenizi kendiniz yapacak hale geleceksiniz, bu yüzden çiğ elma sirkesini nereden bulacağım diye telaş yapmayın.

Genelde piyasa da satılan elma sirkeleri pastörize ve filtre edilmiştir. Fakat burada dikkat edilecek konu doktorlar hamilelere pastörize edilmemiş yiyecekler tavsiye etmezler, bu yüzden vereceğim bilgiler için hamileleri ayırıyorum. Pastörize edilmemiş elma sirkesi bebeğinize zarar verebilir.

 

Evde Elma Sirkesi Yapımı

 

Elma sirkesi ile kilo verme diyetleri için kullanacağınız elma sirkesi çiğ ve pastörize edilmemiş olmalıdır.

 

Hanımlar buraya dikkat, bana sık sık bu şekilde sorular geliyor, nette gördüğünüz o diyetlerin hepsi evde elma sirkesi yapımı ile yapılmaktadır. Bakkaldan ya da marketten aldığınız elma sirkesi muhtemelen pastörize ve posası alınmıştır. Birde bu işin maddi boyutu var organik elma sirkesi hem sağlık açısından hem de cebinizi düşünürseniz çok faydalı bir içecektir.

Pastörize edilmiş elma sirkesi, çiğ elma sirkesine göre değerli vitamin, probiyotik ve enzimlerin ısı işlemi sonucu çoğunun yok edildiğinden organiğe göre aynı yararı sağlamaz.

Evde elma sirkesi yaparken hangi çeşit elmalar kullanılmalı?

Şimdi vereceğim orana dikkat, en iyi tat ve en sağlıklı organik elma sirkesini üretmek istiyorsanız ve ilk defa yapacaksanız bu verdiğim oranları deneyin daha sonra damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

 • %50 tatlı elma (fuji elması, kırmızı elmalar genelde)
 • %35 ne tatlı ne ekşi elma (bazı yeşil elmalar ve sarı elmalar)
 • %15 kekre elmalar (bazı yeşil elmalar)
İlginizi Çekebilir :   Bebekler için Ek Gıda Takvimi | Bebekler Hangi Yemeğe Ne Zaman Başlamalı

Evde Elma Sirkesi Yapımı için Kullanılan Malzemeler

 • 6 adet büyük elma
 • Tercihen 1 fincan bal ya da 2 yemek kaşığı şeker
 • Su
 • 1 adet geniş ağızlı kavanoz
 • Tülbent
 • Lastik Bant

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

 

 • Elmalarda ki kir ve zirai ilaç kalıntılarına karşı çok iyi bir şekilde yıkayın. Her bir elmayı 8 ve 12 parçaya doğrayın, daha sonra tezgahta ya da kavanozun içinde kararana kadar bekletin.

 

 • İstediğiniz kadar bal ya da 2 yemek kaşığı elmaların üzerine ekleyin.

 

 • Elmaların üstüne suyu ilave edin. Kavanozun dibinin elmalar ile kaplanmış olmasına dikkat edin ve kavanozu su ile doldurun fakat dibine kadar doldurmayın 3/4’ten biraz daha fazlası su ile dolsun. İsteğe bağlı olarak kültür de koyabilirsiniz.

 

 • Kavanozun üzerine kapak yerine tülbent geçirin ve lastikle ağzını kapatın. Fermantasyon işleminin gerçekleşmesi için havanın su ile temas etmesi gerekir.

 

 • Bu karışımı oda sıcaklığında ve karanlıkta bekletmeniz önemli tıpkı yoğurt gibi. Bu karışımı 2 hafta bekletin sıcak ve karanlık yer olarak buzdolabının üstünü seçebilirsiniz. Karışımın içinde ki zararsız bakteriler şekeri sirke haline getirirken kabarcık ve posa oluştururlar. Bu posaları her gün alabilirsiniz ve bir müddet karıştırabilirsiniz size kalmış.

 

 • 2 hafta sonra cam kavanozun içerisindeki sıvı koyu hale geldiğinde, sirkeyi yeni bir cam kavanoza süzün ve elmaları atın.

 

 • Daha sonra tülbent ile tekrar örtün ve aynı yere tekrar yerleştirin. 2 hafta daha her iki günde bir tülbenti söküp karıştırın ve tekrar takın.

 

 • Toplam olarak bu işe başladıktan yaklaşık 1 ay sonra sirke olacaktır. Zaten tadından anlayacaksınız, eğer çok keskin olduysa su ile seyreltip içiniz. Buzdolabına koyarak fermente işlemini durdurun artık rahatlıkla içebilirsiniz.

Elma Sirkesi Zayıflama Amacıyla Nasıl Kullanılır?

 

Geldik en can alıcı noktaya elma sirkesi zayıflama amacıyla nasıl kullanılır, hangi diyetleri yapmak gerekir? Elma sirkesi içerek nasıl kilo verebilir. Tüm bunların cevabını vermeye çalışacağım. Ayrıca bana aşağıda başlık attığım sorular sıkça gelmekte bu yüzden buradan hepsini cevaplamaya çalışacağım yoğum olduğumdan mailden cevap yazamıyorum arkadaşlar kusura bakmayın.

 

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

 

İbrahim Saraçoğlu ve Ender Saraç’ın konuk olduğu programlarda tavsiye ettiği Elma sirkesi zayıflama kürü birçok kişi tarafından uygulanmış ve hazırlanan bu kürün zayıflama ve yağ yakıcı özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Sizlere yazımda elma sirkesi zayıflama kürü ve hazırlanışı konusunda bilgiler vereceğiz. Elma sirkesinin yağ yakıcı ve zayıflamaya ek olarak birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin, mide rahatsızlıklarına, dişlerin beyazlaması, enfeksiyonları engelleyici özelliği ve parlak cilt sağlamak gibi çeşitli faydaları da bulunmaktadır. Sizlerde zayıflama ve sağlıklı yaşam için aşağıdaki hazırladığımız elma sirkesi küründen faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Yoğurt Pul Biber Diyeti ile Bölgesel Zayıflayın Göbek Yağlarınızdan Kurtulun

 

Ayrıca elma sirkesi ve bal karışımı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, Elma sirkesi ve Bal karışımının 16 mucizevi faydası adlı yazımı okuyabilirsiniz.

 

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü Nasıl Kullanılır?

 

Elma sirkesine alışkın değilseniz, bu kürü yavaş yavaş diyetinize dahil ediniz.

 • İlk olarak başlangıçta bir fincan suya 1 çay kaşığı elma sirkesi dahi ederek başlayın ve günde 1 kere için, fakat daha sonra her gün kademeli olarak elma sirke miktarını arttırın ve içme sıklığını arttırın. Böylece vücudunuz buna tepki verecektir, asla şu mantıkta olmayın çok içersem çok kilo veririm, bu şekilde düşünmeyin.
 • Yapılan araştırmalara göre elma sirkesi ile zayıflamak istiyorsanız her gün bir bardak suya 2 yemek kaşığı sirke ekleyerek içmelisiniz.

 

Elma sirkesi ile zayıflamak için yemeden otuz dakika kadar önce bu karışımı tüketin. Mide sorunu yaşarsanız yiyeceklerden sonra içebilirsiniz. Unutmayın ki elma sirkesi çok asidik bir içecektir. Asidik bir içecek olmasından ötürü dişlerinize, boğazınıza midenize zarar verebilir bu yüzden su ile seyrelterek içmenizde fayda var. Seyreltilmemiş elma sirkesini içmeyin mutlaka su ekleyin.

 

Elma Sirkesi Zayıflama İçeceğine Bal Eklesem Sorun Olur Mu?

 

Arkadaşlar elma sirkesi kürü içeceğine bal eklemenizde hiç bir sakınca yok, haklı olarak içeceğin tadını sevmeyebilirsiniz ve bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu içeceği yemeklerinizle beraber alırsanız tadı daha güzel gelecektir.

Elma sirkesini fasulye yemeğine ve et çorbalarına ekleyebilirsiniz, fakat soğuduktan sonra ekleyin, yoksa faydası olmaz.

Diyet içeriğinizde salata var ise, korkmadan salatanıza da ekleyebilirsiniz, tat verecektir.

 

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü Yaparken Spor ve Egzersiz Faydalı Mıdır?

 

Hızlı kilo almanız ya da hızlı kilo vermeniz stres, genetik faktörler, hastalık, beslenme, metabolizma hızı gibi faktörlere bağlıdır. Bu her insanda değiştiği için en iyi en hızlı sonucu elde etmek istiyorsanız bu ürünü spor ile birleştirin. Zayıflama hızını artırmak için haftada 3-4 defa yürüyüş yapmanızda fayda vardır. En azından gün içerisinde birkaç kez dışarı çıkıp kısa yürüyüşler yapmanız çok faydalı olacaktır.

 

 

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü Yaparken Rejim Yapılabilir mi?

 

Öncelikle şunu söylemem gerekir, sağlıksız yağlar kullanmayın, zeytinyağı ağırlıklı beslenin. Hamur işleri ve fast food tarzı beslenme biçiminden kaçının.

Elma Sirkesi kürü ile beraber uygulanacak rejimlerde daha hızlı kilo vereceksiniz. Her türlü diyette kullanabilirsiniz hiç bir sakıncası yoktur, doğal ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

 

Elma sirkesi kürünü kimler yapabilir?

 

Mide problemi ve mide rahatsızlığı olanların bu kürü kullanmamasında fayda var. Fakat daha çok seyrelterek kullanabilirsiniz yani bir bardak su yerine iki bardak su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status