• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

Doğum kontrol hapları sadece doğum kontrolü için kullanılmazlar. Adet dönemi düzenleyicisi, aşırı ağrılı adet gören kadınlar için ağrı dindirme olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca meme ve rahim kanserine karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı, herhangi bir etkileri var mı kilo aldırmaya bu sorunun cevabını arayacağız.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı
Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

Doğum kontrol haplarının kilo aldırmaya herhangi bir etkisi yoktur. İçerisindeki değişik yüzdelikli hormonlar, özellikle östrojen böbreklerde su tutunumunu artırdığından ödemler oluşturabilir. Bunun dışında bu tür hapların iştah açıcı veya kilo aldırıcı gibi bir yan etkileri yoktur.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı
Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan progesteron ve östrojen hormonları sebebiyle emziren annelere kesinlikle önerilmez. Çünkü bu tür haplar sütün kalitesini bozabildiği gibi, sütü tamamen anneden de kesebilir. Bu da bebek için oldukça tehlikelidir. Her hapın olduğu gibi doğum kontrol haplarının da yan etkileri bulunmaktadır. Piyasada daha çok 20, 30 ve 50 mikrogramlık östrojen içeren türleri bulunan doğum kontrol hapları vücutta değişik etkiler gösterebilir. Bu yan etkiler ise tamamen kullanan kişiye bağlıdır. İçerisinde bulunan östrojen mikarı düştükçe de hapın yan etki özelliği azalır.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı, Ne İçin Kullanılır

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı
Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı

50 sene önce piyasaya çıkan bu doğum kontrol hapları progesteron ve östörojen hormonları yüksek seviyede üretilmiştir. Bu tip ilk kullanılan doğum kontrol hapları kilo aldırıyordu, bunda progesteron hormonunun kadının ürettiğinden farklı bir yapıda olmasının da etkisi vardı. Daha sonra bu haplarda bu iki hormon seviyesi düşürüldü ve progesteron hormonu kadının ürettiği hormona daha çok benzediği için kilo aldırıcı etkileri ortadan kalkmıştır.

Doğum kontrol hapları tüylenmeye karşı da kullanılsa da sadece doktor kontrolünden geçtikten sonra kullanılmalıdır. Erkeklik hormonlarını baskılayıcı özelliği bulunan bu haplar tek başına tüylenmeye çare olamaz. Ancak epilasyonla birlikte kullanıldığında sonuç verebilir. Yalnız tüylenme için kişide çok farkı hormonlarda rol oynadığından doktor kontrolünden geçtikten sonra bu ilaçlar kullanılmalıdır. Kişiye göre çok farklı ilaçlar da yazılabilir.

İlginizi Çekebilir :   Elma Sirkesi ve Bal Karışımının 16 Mucizevi Faydası

( son güncelleme : 12/10/2017 )

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. doğum kontrol hapları hakkında yanlış olarak bilinen noktalara değindiniz. Birçok kadın bu hapları sağlığa zararlı olduğu için ya da farklı nedenlerle kullanmak istemez. Fakat yazıda da belirttiğiniz gibi sağlığa hiçbir zararları yoktur.

  2. Kimyasal olaylardan biraz cekiniyorum acıkcası doğum kontrol hapları kilo yapmaz bence de ama bunyeye zararlı olabileceğini dusunuyorum aksine

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status