• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Diyabetik Retinopati Nedir ve Kimlerde Görülür

Diyabetik Retinopati Nedir ve Kimlerde Görülür

Evet diyabet yani şeker hastalığı insülinin vücutta yeteri miktarda olmaması ve işlevini yerine getirmemesi sebebi ile kan şekerinin artışı sistematik bir rahatsızlıktır. Tüm vücudun damarlarını bilhassa küçük ve orta derece damarlara tesir eder. Uzun süren ve ömür boyu insanların hayatlarına eşlik eden bir hastalık olduğu için yıllar içinde değişik semptomlar meydana gelir diyabetten en fazla zarar görüp etkilenen organların başında küçük damarlar açısından son derece zengin olan göz, beyin ve böbreklerdir.

 

Diyabetik retinopati şeker hastalığı olanlarda gözleri etkileyen önemli bir hastalıktır.

 

Diyabet gözün tüm kısımlarını etkisi altına alır. Görme kaybı oluşmus ise bunun sebebi retinanın damarlarında meydana gelen değişimlerdir ve buna diyabetik retinopati adı verilmektedir.

 

Diyabetik Retinopati Kimlerde Görülür

 

Diyabetik Retinopati Kimlerde Görülür
Diyabetik Retinopati Kimlerde Görülür

 

İster tip1 ister tip 2 diyabette hastalığın zamanı ne kadar fazlaysa vekan şekerinde düzensiz hareketler nekadar çoksa göz damarları o oranda zarar görür. Yapılan araştırmalara göre 10 yıldır tip1 diyabeti olan 100 hastanın 70-90 ndan diyabetik retinopati semptomları bulunmuştur. Tip2 diyabette ise retinopati daha sonra başlar ve hafif ilerler. Yine yapılan araştırmalara göre 15 yıldır 100 tip2 diyabetli hastanın 60 ı retinopatilidir.

 

15 ve üzeri şeker hastalarında diyabetik retinopati görülme riski %80’dir. Çocuklarda ise durum farklıdır, çocuklarda diyabetik retinopati küçük yaşlardan itibaren başlamaktadır.

 

Diyabetik Retinopati Nasıl İlerler

 

Diyabetik Retinopati Nasıl İlerler
Diyabetik Retinopati Nasıl İlerler

 

Diyabetik retinopatinin çeşitli dönemleri bulunur ilk başlarda küçük çaplı damarlarda değişimler meydana gelir bu değişimlerin sonunda retinada kanama meydana gelir. Damarlar sızmaması gereken maddeleri damar dışına sızdararak retinada sıvı birikmesine yani ödem oluşmasına neden olur.

Ek olarak küçük çaplı olan damarlarda tıkınmalara neden olur. Tıkanan damarlar ise dokulara ihtiyaç kadar oksijen ve besin maddesi ulaştıramaz bunların neticesinde yeni damarlar meydana gelir fakat yeni meydana gelen damarların yapısı anormal olduğundan çok cabuk basit bir şekilde kanama yaparlar ve kuvvetli göz içi kanamasına ve görme kaybına neden olurlar.

 

Diyabetik Retinopati’nin Önüne Geçilir Mi

 

Diyabetik Retinopati'nin Önüne Geçilir Mi
Diyabetik Retinopati’nin Önüne Geçilir Mi

 

Dünya çapında bakacak olursak diyabetik hastaların 2nde körlük meydana gelmektedir bu oran bazı gelişmiş ülkelerde dahada tırmanmaktadır. Bütün dünyada 120 milyon diyabet hastası mevcuttur ve bunlarda 2.5 milyon hasta diyabetin neden olduğu görme kaybı nedeni ile görmesini kayıp etmiştir. Diyabetik retinopatiden korunmak için ayrıca aşağıda verdiğimiz tavsiyeleri yapabilirsiniz.

 

 • Diyabete bağlı göz hastalığınız varsa daha sık doktor kontrolüne gidebilirsiniz.
 • Kan şekerinizi mümkün olduğunca normal sınırlar içerisinde tutmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Kan basıncı normal sınırlar içerisinde olmalıdır.
 • Sigara yada tütün ürünlerini bırakmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Kan kolestrol değerlerinizi sürekli kontrol ettirin ve normal sınırlar içerisinde olmasına özen gösterin.
 • Eğer tip 1 yada tip 2 şeker hastalığına sahipseniz, yılda en az bir kere göz muayenesinden geçmelisiniz. Diyabete bağlı göz hastalıklarınızı kontrol ettirmelisiniz ayrıca göz dibinize baktırmalısınız.

Diyabetik retinopatiyi tedavi etmek için temelde yatan amaç yeni damar oluşumunun önüne geçmek ve bunun neticesinde hastanın ilerde tamamen görmesinin yitirilmesini önlemektir. Yine bütün hastalıklarda olduğu gibi erken teşhisin büyük önemi bulunmaktadır erken tanılarda hastalığın başlangıç basamaklarında olduğundan durdurup önüne geçmek mümkün olmaktadır.

 

Diyabetik Retinopati Tanısı Nasıl Konur

 

Diyabetik Retinopati Tanısı Nasıl Konur
Diyabetik Retinopati Tanısı Nasıl Konur

 

Diyabet tanısı konan kişilerde hiçbir şekilde bir şikayeti olmasa bile düzenli göz muaynelerini yaptırmaları gerekmektedir. Damla yardımı ile göz bebeği genişletilir ve ardından göz dibi diyabetik retinopati yönünden ayrıntılı bir şekilde incelenerek araştırılır. Eğer retinopati başladığı görülürse kontrol muayneleri sıklaştırılır gerekirse retina anjiografisi yapılarak ön kol damarlarından ilaç verilerek göz dibinin resmi çekilir.

 

Diyabetik Retinopati Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Muayene ve anjiografi sonuclarının verdiği bilgilere göre tedaviye ihtiyaç duyulduğu kararlaştılırsa laser tedavisi uygulanır çünkü diyabetik retinopatinin ilaçla tedavi edilmesi mümkün değil.

Diyabetik retinopati hastalığında korunma çok önemlidir. Özellikle kan şekerinin dengede tutulması şeker hastalarında diyabetik retinopati riskini azaltmaktadır.

 

Diyabetik Retinopati Evreleri

Diyabetik retinopatinin 3 evresi vardır. Bunlar nonproliferatif evre, preproliferatif evre ve prolifreratif evredir. Bu evrelerin ortaya çıkışını ve diyabetik retinopati belirtilerini sizler için derledik. Şeker hastaları için göz ardı edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Bu evreler ilerlemeden her diyabetik hastanın yılda 1 kez diyabetik retinopati kontrolünden geçmesi gereklidir.

 

Diyabetik Retinopati Belirtileri

 

Diyabetik Retinopati Belirtileri
Diyabetik Retinopati Belirtileri

 

Toplumumuzda pek bilinmese de diyabet 20-74 yaş arasında körlüğün en önde gelen sebebi sayılmaktadır. Şimdi gelelim bu hastalığın belirtilerine, diyabetik retinopati belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Görme de problem yaşarsınız, bulanıklık, görme keskinliğinin azalması, hem yakını hemde uzağı görmeniz azalacaktır.
 • Görme alanınızda zaman zaman düz çizgiler,dalgalı yada kırışmış olarak görülebilmektedir.
 • Renkleri solmuş gibi yada eskimiş gibi görmeniz mümkündür.
 • Görme alanınızda kör noktalar görebilirsiniz. Zaman zaman karanlık bölgeler, yani göremediğiniz noktalar olabilir.
 • Her gün gördüğünüz nesneleri görmede sorun yaşayabilirsiniz, bu sorunlar eğri görünen, biçimleri bozulmuş nesnelerdir.

İlginizi Çekebilir :   Pegan Diyeti Nedir? Pegan Diyeti Nasıl Yapılır?
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status