• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir

Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir

Bebeklerin, doğduktan sonraki 28 gün içerisinde sarılığa yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir. Yeni doğan bebeklerde meydana gelen bu sarılık tehlikeli değildir ve bir kaç gün içerisinde kaybolur. Ancak bu hastalığın tehlikeli bir hal almaması için geç olmadan fark edilmesi ve tedbir alınması çok önemlidir. Bu hastalık, her ne kadar tehlikesiz gibi dursa da bazen olumsuz durumlar yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple sarılığa yakalanan bebeklerin bu süreçte doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.

Genelde yeni doğan bebeklerde görülen bu durum, göz aklarında, yüz çevresinde, burun çevrelerinde nükse etmeye başlar. Genelde sarılık sınırı yeni doğanlarda göbektir, fakat göz akı ve yüzde de fark ediliyorsa eğer kan tahlili ile sarılık düzeyi saptanmalıdır.

Bu yazımızda bebeklerde oluşan sarılığı ve nasıl fark edebileceğimize dair detaylara yer vereceğiz.

 

Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir ve Ne Yapılmalıdır

Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir ve Ne Yapılmalıdır
Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir ve Ne Yapılmalıdır

Sarılık olan bebekler süreklik uyumak ister bunun sebebi ise kanda yükselen bilirubin seviyesidir. Sarılığı olan bebek bu sebeple emmek istemez sürekli uyumak ister. Beslenme durunca bilirubin seviyesi daha da yükselecektir ve bu şekilde tabiri caizse kısır döngü başlar. Yeni doğan bebekte sarılık durumundan şüphe duyarsanız ayrıca bu sebeple fazla uyuyorsa doktor kontrolü şarttır.

 

  • Fizyolojik sarılık, doğduktan ilk bir kaç gün sonra oluşur ve yavaş yavaş kaybolur. Ancak sarılığın başka birçok sebebi de vardır. Bebek, anne sütünü yeteri miktarda almaz ise bu da sarılık oluşumuna sebebiyet verebilir.

 

Doğum eğer zorlu geçtiyse bu sarılık için bir neden olabilir. Ya da doğuştan gelen bir sebeple bebeklerde sarılık yaşanabilir.

 

  • Bebeğinizin sarılık olup olmadığını ilk olarak yüzünden anlayabilirsiniz. Çünkü sarılık önce yüzde başlar, daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır.
İlginizi Çekebilir :   Streç Film Zayıflama Tekniği

 

Bebeklerde göz akının sararması da sarılığın belirtilerindendir. Parmağınızı bebeğinizin karnına bastırıp çektiğinizde sarı renk daha bariz bir hal alıyorsa, bu da sarılık belirtileri arasındadır.

 

Bebeğinizin sarılık olduğundan şüphe ediyorsanız eğer, mutlaka vakit kaybetmeden doktora götürünüz. Özellikle erken doğan, iyi beslenemeyen ya da başka sorunlar yaşayan bebeklerde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde sarılık daha büyük sorunlara yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status