• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde İshal Olma Nedenleri Nelerdir

Bebeklerde İshal Olma Nedenleri Nelerdir

Bebeğimizin bizim için en önemli ayrıntısı şüphesiz ki sağlıklı olmasıdır. Birçok annenin de en büyük kâbus saatleri bebeğinin ishal olduğu zamanlardır. Çünkü ishal asla göz ardı edilmemesi gereken ciddiyetle yaklaşılacak bir durumdur. Şöyle ki birçok sebeple bebek ishal olabileceği gibi ishal aynı zamanda birçok durumunda habercisi olabilir.

 

Bebekler anne sütü ile besleniyorlar ise ishal olma riskleri anne sütünde mikroorganizmaların barınamaması ve bulunmamasıdır. Bunun dışında ishale neden olan bazı durumlar bebeğin belli yiyeceklerle olan tepki durumu, diş çıkarması, meyve ve meyve suyunu normalden fazla tüketme, bağırsaklarda mikrobik durum, ilaçların yan etkileri, hastalıkların birbirini tetiklemesi olabilir.

 

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

 

Bebeklerde İshal nasıl geçer
Bebeklerde İshal nasıl geçer

 

O sebeple ishalin neden kaynaklandığını öncelikle anlamak gereklidir. Bu önemlidir, buna göre gerekli adımlar izlenebilir.

Dolayısı ile bu çeşitliliğe istinaden ishal tedavisi de farklılık göstermektedir. Ortak olan tek şey ishal durumunda sindirim sistemindeki işleyiş bozukluğu dolayısı ile diyet beslenme ve özel yiyeceklerle metabolizmayı düzeltme ve bol sıvı tüketimi ile kaybedilen suyu vücuda geri kazandırmadır.

 

Dünyada ciddi oranda ölümle sonuçlanan ishal rahatsızlıkları olsa da, bunlar ciddi hastalıklar için geçerlidir, öncelikle bebeğinizin ishalinin neyden kaynaklanabileceğini bulmaya çalışın.

İshal’in bir çok çeşidi vardır, eğer ateş ve kusma ile seyrediyor ise mikrobik bir iltihap söz konusu olabileceğinden hekim desteği acilen alınmalı yalnızca perhiz ile desteklemek yeterli olmamaktadır.

Bu durumun yaşanmaması için alınabilecek önlemler bol anne sütü, sebze ve meyvelerin bolca yıkanması, alınan etlerin hemen buzdolabına koyulması, rota virüs aşısı denen aşının yaptırılması sık sık ellerin dezenfekte edilmesi bebeğe en büyük tehlikenin en yakın olacak kişilerden ulaşacağının unutulmaması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :   HPV Enfeksiyonları ve HPV Tedavisi
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status