• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bebeklerde Hastalık Belirtileri Nelerdir

Bebeklerde Hastalık Belirtileri Nelerdir

Özellikle de ilk bebeği olan anneler bebeklerinin bazı şikâyetlerini anlamakta zorlanırlar. Kendini sadece ağlayarak ifade edebilen bir bebekle baş başa kalan yeni anneler bebeğinin hasta olup olmadığını anlayabilmekte epeyce zorlanırlar.

Bebeklerin hasta olduğu nasıl anlaşılır diyorsanız, bunun birkaç cevabı vardır. İlk olarak ateş vücudun herhangi bir enfeksiyona karşı tepkisidir. Bu nedenle yeni doğmuş bir bebeğin rektumundan ölçülen vücut ısısı 38 derece ise bebeğin ateşinin olduğunu düşünebiliriz.

Ancak bunun yanında yeni doğmuş, özellikle de prematüre olarak doğmuş bebekler ilk aylarda enfeksiyonlara karşı ateşle tepki vermeyebilirler. Bu yüzden ateş belirtisinin yanı sıra bebeklerin davranışları gibi belirtilere de dikkat edilmelidir. Örneğin bebekler halsiz görünüyor ya da çok ağlıyorsa bu da bir hastalık belirtisi olabilir.

 

Bebeklerde Hastalık Nasıl Anlaşılır

 

Bebeklerde Hastalık Nasıl Anlaşılır
Bebeklerde Hastalık Nasıl Anlaşılır

 

Bazı bebekler de kolik sorunu yani aşırı gaz yüzünden çok fazla ağlıyor olabilir. Kolik sorunu olan bebekler ayaklarını karnına doğru çekerler ve karınları şiş olur. Bu durumda bebeğin geğirmesini sağlamak, sallamak ya da kucağa almak gibi çözümlerle bebeğin gaz sancısından kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunlar denenmiş ve bebek uzun bir süre sonra hala ağlamaya devam ediyorsa bebeğin bir hastalığı olduğu da düşünülebilir.

 

Bebeklerde sık görülen ishal durumu da aslında ciddi bir durumdur. Çünkü ishal tedavi edilmezse su kaybı oluşur, bu da bebeğin halsiz kalmasına neden olur. Bu nedenle bebeklerin dışkısına dikkat edilmelidir. Ayrıca bir diğer hastalık belirtisi de kusmadır. Kusma derken kastedilen, bebeğin beslenme esnasında yediklerini çıkarması değil; midesindekileri güçlü bir şekilde dışarı çıkarmasıdır. Kusma sıklığı ve yoğunluğu artıyorsa, içinde kan da beliriyorsa dikkat edilmesi gereken ciddi bir durumdur, doktora başvurulması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Bebeklerde İshal Olma Nedenleri Nelerdir

 

Bebeklerde Krup Hastalığı

 

Bebeklerde Krup Hastalığı
Bebeklerde Krup Hastalığı

Savunmasız Olmaları Hassasiyet Gerektirir. Yetişkin kişilere göre gelişim ve alışma anlamında daha dirençsiz olan bebeklere özel hassasiyet gösterilmektedir. Ufak tefek rahatsızlıklar ile bile mücadele etmekte zorlanmaktadırlar. Bu nedenle bulundukları ortama ve hijyenik olmalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

bebeklerde hastalık belirtisi
bebeklerde hastalık belirtisi

Çocuk anjini ya da yalancı kuşpalazı isimleri ile de bilinen krup ( akut larenjit ) hastalığı; ses telleri ve soluk borusunun iltihaplanması olarak ortaya çıkmaktadır. Ciddi anlamda solunum sıkıntısına yol açabilmektedir. Genellikle sık olarak 6 ay ve 3 yaş arasındaki bebeklerde ve çocuklarda; sonbahar ve kış aylarında görülmektedir. Erkek çocuklarda görülme oranı kız çocuklarına göre daha sık olmaktadır. Krup hastalığı çocuklarda hızlı ortaya çıkıp hızlı bir şekilde ilerleme gösterebilmektedir.

 

Krup Hastalığı Belirtileri:

 

 •              Burun akıntısı,
 •              Hafifi öksürük,
 •             Burun tıkanıklığı,
 •             Ateşte hafif yükselme,
 •             Sesin boğuk çıkması ve kalınlaşması,
 •              Solunum sıkıntısı,
 •              Huzursuzluk,
 •              Yutma güçlüğü, gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Krup hastalığı evde tedavi edilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir; ancak yüksek ateş, bebek altı aydan küçük ise, uykuya eğilim var ise, cildi, dudakları, tırnak kenarları mavimsi ve mor bir renge dönüşmüş ise, nefes alamaması nedeni ile kısa cümleler kuruyor veya hiç konuşmuyor ise, ağız kuruluğu, tuvalete çıkma sıklığı azalmış ise, vücudun susuz kaldığını belirten ağlarken gözlerden yaş gelmemesi gibi ağır durumlarda hemen bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status