• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Australorp Cinsi Tavuk Hakkında

Australorp Cinsi Tavuk Hakkında

Bir arkadaşımızın diğer salma tavukçuluk yazıma attığı yoruma karşılık bu konuyu açmayı uygun gördüm. Biraz genel olarak tavuk cinslerini incelemek istersek; her canlı gibi tavuklarında en iyi verim aldığımız bölgeleri yani memleketleri vardır. Mesela bir kutup ayısı nasıl sıcak iklimde yaşayamaz acı çekiyor, fakat bir boz ayı tropikal iklimlerde gayet kolay yaşayabiliyor. Aynı şekilde bu tavuklarda da böyledir.

Türkiye iklimine ve Anadolu da ki koşullara bağlı olarak hem sağlık açısından hem de verim açısından çok iyi tavuk türleri vardır. Bizim köy tavuğu diye bildiğimiz orta boylarda açık kahverengi türler Anadolu’ya özgü türlerdir. Eğer ki o tavuğu köy şartlarında yetiştirmeye kalkarsak en dayanaklısı onlar olacaktır. Fakat tabi verim olarak lojman Brown gibi tavukların yanında daha verimsiz kalacaktır. Fakat hem verimli hem de bu iklime dayanacak türleri araşılmamız lazım. Bunlarda zaten lohman brown, dek alp logirin cinsi tavuklar Anadolu’da çok iyi verim ve dayanıklılık sağladırlar.

 

Australorp Cinsi Tavuk mu Yoksa Lohman Brown Mu

 

australorp tavuk cinsi hakkında
australorp tavuk cinsi hakkında

 

Ayrıca Atak-S cinsi tavuk türleri Ankara’da özel olarak yetiştiriliyor. Bunlarda australorp cinsine benzemekle beraber Anadolu şartlarına daha uygun türlerdir. Fakat australorp cinsi tavuklar adından da anlaşılacağı üzere Avustralya tavuklarıdır ve Türkiye’nin daha soğuk şartlarına dayanamazlar. Bundan dolayı verimleri düşer. Yani her şey düşünülmelidir. Mesela yiyeceği canlı yem, alacağı ortalama sıcaklık vb. birçok veri denenip ve düşünülüp bizlere sunuluyor. Benim tavsiyem australorp türü tavukları küçük miktarlarda diğer türlerden ayrı şekilde denmeniz. Eğer sonuç iyi olursa çiftliğinizi o türle donatabilirsiniz. Ama diğer türlerle aynı yere koymayın hastalık ihtimali artar.

Daha önce de söylediğimiz üzere tavuk cinsi seçerken dikkat etmemiz gereken en büyük etken iklim şartlarına uygun verim alınıp alınamayacağıdır. Bu soru bize çok geliyor bu iki tavuktan birini Anadolu’da yetiştirme isterseniz eğer tercihimiz lohman brown ya da diğer alternatif atak-s olmalıdır.

İlginizi Çekebilir :   Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

Tabi ki yinede sizin tercihinize bağlı olarak değişir, sonuçta bu Avusturalya türlerine gerekli iklim şartları yapay olarak yaratılırsa, beslenebilir. Sorularınızı en alt kısımda ki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status